شناسه خبر: 16231 منتشر شده در مورخ: 1397/11/21 ساعت: 12:51 گروه: بهداشت و سلامت  
تولید فاکتورهای رشد با پروتئینهای نوترکیب زیست فناوری

تولید فاکتورهای رشد با پروتئینهای نوترکیب زیست فناوری

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید فاکتور رشد FGF-8 و FGF-10 شدند و توانستند بخشی از وابستگی ایران به خارج برای دستیابی به این مواد را برطرف کنند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا: محمدرضا قرائتی، مجری طرح با بیان اینکه فعالیت‌های این شرکت در ۷ بهمن ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد، گفت: زمینه تحقیقاتی ما انجام کلیه امور مربوط به تحقیق، توسعه، مشاوره و خدمات در زمینه فرآورده‌های بیوتکنولوژیک شامل فرآورده‌های نوترکیب، مولکولی، مولکول‌های کوچک و فرآورده‌های مرتبط با کشت، تمایز و تجهیزات مرتبط، فعالیت در حوزه‌های تولید، بسته‌بندی، خرید، معاوضه، واردات، فروش، پخش، انبارداری و ثبت محصولات حوزه بیوتکنولوژی است.

وی تولید فاکتور رشد FGF-8 و FGF-10 را از دستاوردهای این شرکت نام برد و افزود: فاکتورهای رشد موادی هستند که به محیط کشت سلولی اضافه می‌شوند. این فاکتورها حاوی مواد پروتئینی هستند که برای تمایز سلولی و یا رشد برخی از سلول‌های خاص کاربرد دارند.

قرائتی خاطر نشان کرد: این مواد در بیرون از محیط کشت تأمین و به محیط کشت اضافه می‌شوند.

این محقق با تاکید بر اینکه فاکتورهای رشد تولید شده بر اساس فناوری پروتئین‌های نوترکیب تولید شدند، اظهار کرد: این مواد بعد از انجام فرآیند کنترل کیفیت، در اختیار محققان قرار می‌گیرند.

قرائتی با بیان این‌که فاکتورهای رشد یک دسته از موادی هستند که در پژوهش‌های سلول‌های بنیادی کاربرد ویژه‌ای دارند، گفت: این فاکتورها به‌صورت طبیعی در بدن موجودات زنده یافت شده و عملکرد آن‌ها شامل القای رشد سلولی، تکثیر، ترمیم و تمایز سلولی است.

وی با بیان اینکه فاکتورهای رشد در تنظیم طیفی از فرایندهای سلولی مؤثر هستند و به‌عنوان مولکول‌های پیام‌رسان بین سلول‌ها نیز عمل می‌کنند، ادامه داد: تأمین فاکتورهای رشد یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌ها در عرصه تحقیقات سلول‌های بنیادی است، ولی با فناوری زیستی می‌توان پروتئین نوترکیب گران‌قیمت و پرمصرف در کشت سلول‌های بنیادی را با هزینه کمتر در کشور تولید کرد.

قرائتی با اشاره به فرآیند فاکتورهای رشد در این شرکت فناور، اضافه کرد: فاکتورهای رشد تولید شده به صورت نوترکیب و در داخل باکتری تولید شدند، به این معنا که ژن مربوط به فاکتور رشد به داخل باکتری منتقل می‌شوند و بعد از باکتری خارج شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این محقق یادآور شد: فاکتورهای رشد تولید شده بیشتر کاربردهای آزمایشگاهی در حوزه‌های سلول‌های بنیادی و تمایز آنها دارد.

به گفته وی، این شرکت تا کنون بیش از ۲۰ پروتئین پرمصرف نوترکیب را تولید و عرضه کرده و توانسته است بخشی از وابستگی ایران را برای تهیه این مواد به خارج از کشور برطرف کند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *