شناسه خبر: 16255 منتشر شده در مورخ: 1397/11/23 ساعت: 11:46 گروه: بهداشت و سلامت  
فراورده های آرایشی قاچاق سلامتی را تهدید می کنند

فراورده های آرایشی قاچاق سلامتی را تهدید می کنند

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و داروضمن هشدار نسبت به استفاده از رنگ و نگهدارنده و حلال غیرمجاز در محصولات آرایشی قاچاق گفت: دلیل این نوع تقلب سوء استفاده از بی اطلاعی مصرف کننده است.

به گزارش ایران سپیدبه نقل از ایرنا: عبدالعظیم بهفر افزود: کالاهای آرایشی و بهداشتی قاچاق به دلیل طی نکردن مراحل واردات، پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و دولتی، تهدیدی برای اشتغال، کارآفرینی و ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: خطر بزرگتر قاچاق این است که سلامت مصرف کنندگان بی اطلاع و فریب خورده را مورد تهدید قرار می‌دهد و این موضوع دقیقا حوزه ماموریت سازمان غذا و دارو به نیابت از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است.

وی افزود: کالاهای قاچاق و تقلبی می‌توانند از یک سو برای سلامت مصرف کنندگان در کوتاه مدت و از سوی دیگر در طولانی مدت، مضر و خطرناک باشند.

مدیرکل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: تولید، بسته بندی، انبارداری و حمل و نقل کالاهای قاچاق و تقلبی هرگز در شرایط استاندارد صورت نمی‌گیرد و مصرف این کالاها بسیار خطرناک بوده و تهدیدی جدی بر سلامت مصرف کنندگان است.

بهفر گفت: فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در اکثر موارد به ویژه در کالاهای رنگی آرایشی مانند لاک ناخن، رژ لب، ریمل و پنکیک برای پایین‌تر بودن قیمت از رنگ های صنعتی و آلوده به فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و آرسنیک استفاده می‌شود که سرطانزایی آن‌ها اثبات شده و سلامت مصرف کننده را در معرض خطر قرار می‌دهد.

به گفته وی، همچنین در بسیاری از کالاهای آرایشی رنگی به دلیل ارزانی از حلّال‌های بسیار خطرناک استفاده می‌شود که تهدیدی جدی برای سلامت مصرف کنندگان است

.

وی ادامه داد: به علت رعایت نشدن استانداردهای لازم، متقلبان برای فرار از بروز آلودگی های احتمالی مجبورند از مقادیر بالای نگهدارنده و یا از انواع ممنوعه آن استفاده کنند که هر دو این موارد بسیار خطرناک است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *