شناسه خبر: 16273 منتشر شده در مورخ: 1397/11/25 ساعت: 10:13 گروه: اجتماعی  
تسهیل کار نابینایان در بانک‌ها با بهره از اختراعی ایرانی
رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی خبر داد:

تسهیل کار نابینایان در بانک‌ها با بهره از اختراعی ایرانی

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور با تأکید بر اینکه مناسب‌سازی محیط فقط برای استفاده افراد معلول نیست بلکه سلامت افراد سالم را نیز تداوم می‌بخشد، گفت: مشکل مراجعه نابینایان به بانک‌ها با یک اختراع ایرانی حل شده است.

به گزارش ایران سپید ابراهیم کاظمی مؤمن سرایی، رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور  با تأیید این مطلب که ارائه خدمات مربوط به مناسب‌سازی به صورت پراکنده در کشور صورت می‌گیرد و همین مسئله موجب شده عملاً معلولان نتوانند از خدمات استفاده کنند، گفت: کارهایی در خصوص مناسب‌سازی در کشور انجام می‌شود اما این کارها پراکنده است. علت این پراکندگی هم این است که موضوع مناسب‌سازی برای مسئولان ما فرهنگ‌سازی نشده است. گروهی از مسئولان این موضوع را بیشتر درک کرده و آن را اجرا می‌کنند و گروهی دیگر بدان بی‌توجه هستند.

محیط مناسب‌سازی نشده موجب صدمه دیدن افراد سالم می‌شود

وی با تأکید بر اینکه بحث مناسب‌سازی برای همه آحاد جامعه است، گفت: مناسب‌سازی فقط برای معلولان، جانبازان، سالمندان، افرادی که به صورت موقت آسیب دیده‌اند، خانم‌‌های باردار یا خانم‌هایی که فرزند دارند نیست، بلکه برای همه آحاد جامعه است، چرا که محیط مناسب‌سازی نشده موجب صدمه دیدن افراد سالم می‌شود.

مؤمن‌سرایی افزود: تردد افراد سالم در فضایی که مناسب‌سازی شده به مراتب کمتر آسیب‌زا است و مسئولان باید متوجه باشند حتی خودشان هم که سالم هستند حرکت برای آنها در شهر مناسب‌سازی نشده صدمه‌زا است.

وی با اعلام این مطلب که در زمینه مناسب‌سازی عقب هستیم، گفت: جسته گریخته بودن خدمات مناسب‌سازی شده ‌در کشور به این دلیل است که دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور نمی‌تواند منتظر باشد که خیابان‌ها و پیاده‌‌روها را مناسب‌سازی کنند سپس سایر مناسب‌سازی‌ها صورت گیرد، به همین دلیل مجبور هستیم کارها را با هم پیش ببریم.

رصد مشکل مراجعه نابینایان به بانک‌ها

رئیس دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور به رصد مشکل مراجعه نابینایان به بانک‌ها اشاره کرد و گفت: ما این مشکل را رصد کردیم؛ شرکتی ایرانی نیز از طریق انجمن نابینایان اعلام کرد که دستگاهی اختراع کرده که نابینایان در بانک‌ها به تنهایی می‌توانند کارهای بانکی خود را انجام دهند. ستاد نیز از طریق بانک مرکزی از شعب بانک‌ها درخواست کرد تا باجه‌ای ویژه نابینایان در بانک‌ها نصب شود که تعدادی از بانک‌ها این اقدام را انجام دادند و پیگیر هستیم که حداقل در هر استانی، در چند شعبه این دستگاه نصب شود.

وی در خصوص سایر اقدامات ستاد مناسب‌سازی، گفت: اپلیکیشن مناسب‌سازی، مسیریاب ویژه است که افراد می‌توانند برای پیدا کردن فضاهای مناسب و مسیرهای مناسب برای رسیدن به مکان‌های مدنظر خود از آن استفاده کنند. این اپلیکیشن قابلیت ارسال شکایت به دبیرخانه ستاد مناسب‎سازی کشور را نیز دارد؛ با دریافت شکایت‌ها مشکلات را پیگیری می‌کنیم. این اپلیکیشن به زودی رونمایی‌شود.

مؤمن‌سرایی ادامه داد: سند ملی راهبردی مناسب‌سازی کشور نیز که تصویب شده، به زودی رونمایی می‌شود. این سند وظایف تمام دستگاه‌ها را مشخص و مسیر و اهداف پنج سال آینده را ترسیم می‌کند. در حال طراحی سامانه پیگیری مصوبات مناسب‌سازی نیز هستیم چرا که در سطح شهرستان‌ها و استان‌ها برای مناسب‌سازی مصوبه داریم اما پیگیری آنها سخت است و قرار است تمام مصوبات در این سامانه قرار ‌گرفته و تا دستیابی به نتیجه، پیگیری شود. از سال آینده نیز اعطای گواهینامه به مجموعه‌هایی که اماکن متعلق به خود را مناسب‌سازی کرده‌اند، آغاز می‌شود.

قطار مناسب‌سازی حرکت کرده، اما با سرعت کند

وی در پاسخ به این سؤال که به طور کلی وضعیت مناسب‌سازی در کشور چطور است؟ گفت: قطار مناسب سازی حرکت کرده اما سرعت آن کند است./ ایکنا

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *