شناسه خبر: 16745 منتشر شده در مورخ: 1398/1/19 ساعت: 09:39 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 19 فروردین 1398

روزنامه دوشنبه 19 فروردین 1398

کمک ۶ میلیاردی خیران به سیلزدگان از طریق بهزیستی - توصیه های رهبری به نخست وزیر عراق - مغز کمخوابها خودخوری میکند - تختی زیر تیغ نابینایان - آغاز سومین مرحله اردوی تیم ملی جودوی نابینایان - 30 زن و کودک قربانی سیل - اطلاعرسانی

 روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 19 فروردین 1398

2 شعبان 1440

8 آپریل 2019

سال بیست و سوم شماره 6105

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

کمک ۶ میلیاردی خیران به سیلزدگان از طریق بهزیستی 2

توصیه های رهبری به نخست وزیر عراق 6

مغز کمخوابها خودخوری میکند 8

تختی زیر تیغ نابینایان 11

آغاز سومین مرحله اردوی تیم ملی جودوی نابینایان 16

30 زن و کودک قربانی سیل  18

اطلاعرسانی

.............ویژه

* کمک ۶ میلیاردی خیران به سیلزدگان از طریق بهزیستی: معاون مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی گفت: تا کنون ۶ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی برای سیلزدگان در استانهای مختلف جمعآوری شده است و أِنشاء ا... این روند ادامه خواهد داشت. محمدعلی کوزه گر با اشاره به وضعیت کمکهای مردمی به سیلزدگان از طریق پویش لبخند مهربانی "گلستانم آرزوست" اظهار کرد: در بخش جمعآوری کمکهای مردمی به سیلزدگان، علیرغم مشکلاتی که برای سازمان بهزیستی اتخاذ کردند، اما باز هم میزان کمکهای نقدی و غیر نقدی قابل توجه بوده است. وی تصریح کرد: هموطنان از طریق این پویش، کمکهای نقدی خود را میتوانند از اپلیکیشن سکه #741*5*5* شماره حساب 90190 بانک ملت، شعبه دکتر غریب و همچنین کمکهای غیر نقدی خود را از طریق مراجعه به مراکز بهزیستی در سراسر کشور به نیازمندان و مددجویان این سازمان در سیل اخیر اهدا کنند. معاون مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بر اساس قانون، سازمان بهزیستی مجاز و بلکه مکلف به جذب کمکهای مردمی حتی در شرایط غیر بحرانی است و بر همین اساس اصلاً معاونت مشارکتهای مردمی دارد و بر اساس ماده 24 دستور العمل ستاد بحران کشور سازمان بهزیستی و کمیته امداد مشابه هم و در کنار هلال احمر دیده شدند. کوزه گر افزود: تا کنون بیش از 4000 واحد مسکونی مددجویان کاملاً تخریب شده و 14000 تعمیری اعلام شده است که نیازمند کمک همه دستگاهها و خیران و مؤسسات هستیم؛ أِنشاء ا... به زودی کمکها برای ساخت مسکن مددجویان هدایت میشود. وی تصریح کرد: با توجه به اعتمادی که مردم به سازمان بهزیستی دارند، تا کنون 6 میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی برای سیلزدگان در استانهای مختلف جمعآوری شده است و أِنشاء ا... این روند ادامه خواهد داشت. به گفته معاون مشارکتهای سازمان بهزیستی کشور به زودی پویشهای جدیدی برای تأمین وسایل مورد نیاز سیلزدگان راه اندازی خواهد شد.

* اقدام بهزیستی برای بازسازی منازل مددجویان سیلزده: رئیس سازمان بهزیستی کشور تسهیلات پرداختی به مددجویانی را که منازلشان در پی سیل اخیر آسیب دیده و نیاز به بازسازی و تعمیر دارد، تشریح کرد. وحید قبادی دانا با اشاره به اقدامات بهزیستی در خصوص بازسازی مسکن مددجویان سیلزده گفت: ساخت مسکن مددجویان به زودی و بعد از اینکه اقدامات اولیه نجات و اسکان آنها انجام شود، آغاز خواهد شد. همچنین سامانه ثبت خسارت مددجویان بهزیستی فعال شده تا میزان خسارت وارده به طور کامل شناسایی شود. وی با بیان اینکه ساخت مسکن مددجویان بر اساس مصوبه هیئت وزیران بر عهده بنیاد مسکن است، افزود: بر اساس این مصوبه برای مسکن شهری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات وام کم بهره و ۱۲ میلیون کمک بلاعوض و برای مسکن روستایی هم ۴۰ میلیون تومان وام با تسهیلات کم بهره و ۱۰ میلیون وام بلاعوض پرداخت میشود. قبادی دانا با بیان اینکه هیئت وزیران از طریق بنیاد مسکن جهت تعمیر مسکن افرادی که نیازمند مرمت و تعمیر منازل خود هستند نیز ۱۵ میلیون تومان تسهیلات و ۵ میلیون تومان بلاعوض را در نظر گرفته است، اظهار کرد: بر اساس بررسیهای اولیه از بین مددجویان سازمان بهزیستی، مسکن حدود ۴ هزار خانوار تخریب شده و مسکن ۱۴ هزار خانوار نیز نیاز به تعمیر دارد. وی با بیان اینکه وام قرض الحسنه ۵ میلیون تومانی به افرادی که آسیب جدی ناشی از سیل به زندگیشان وارد شده برای خرید لوازم منزل پرداخت میشود، گفت: تیمهای اورژانس اجتماعی، روانشناسان و مشاوران برای حمایتهای اجتماعی و روانی نیز در قالب طرح محب برای رسیدگی به وضعیت آسیبدیدگان در منطقه فعال هستند. وی در ادامه از کمک بلاعوض ۱۰ میلیونی بهزیستی به مددجویان سیلزده خبر داد و گفت: این کمک بلاعوض برای ساخت مسکن مددجویان بهزیستی که سرپرست خانوار هستند، اختصاص داده خواهد شد.

 

............سیاسی

* توصیه های رهبری به نخست وزیر عراق. حضرت آیت ا... خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز شنبه در دیدار عادل عبد المهدی، نخست وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به آمیختگی اعتقادی، فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق تأکید کردند: روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از روابط دو کشور همسایه است و دولت و ملت ایران، پیشرفت و سعادت عراق را به نفع خود میدانند، اما آمریکاییها بر خلاف اظهارات لفظی خود دموکراسی و مجموعه فعالان سیاسی کنونیِ عراق را به ضرر خود میدانند و بر همین اساس دولت عراق باید کاری کند که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند. * دکتر روحانی، رئیس جمهوری در آیین افتتاح خط ۶ متروی تهران، صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها را معامله جان مردم با پول کثیف دانست و گفت: سیل فروردین صدای رسای طبیعت بود و باید سال 98 را سال آزادسازی طبیعت در کل ایران کنیم. * پزشکیان، نایب رئیس مجلس تأکید کرد: اخیراً دولت اعلام کرده مشکلات را حل و فصل میکند، اما باید بگویم امکان ندارد دولت و مجلس به تنهایی بتوانند این مشکل را حل کنند و اگر بتوانیم همه مردم را بسیج کنیم، امکان حل این مشکلات وجود دارد. * عبد ا... ناصری، فعال سیاسی گفت: «در جریان سیل اخیر، شاهد برخی اقدامات پوپولیستی از سوی دیوانیان و لشکریان بودیم و متأسفانه دیدیم که هر دو در این زمینه با هم مسابقه میدهند». وی در پاسخ به چرایی انجام این گونه رفتارها گفت: «به نظر من این رفتارها بیشتر دلایل فرهنگی دارد. یعنی بیش از آنکه یک رفتار انتخابی باشد، جزئی از شاکله و شخصیت افراد است. این کار دست خودشان نیست.» * صادق زیباکلام، استاد دانشگاه گفت: برخی میگویند زیباکلام مزدور نظام است، اما خودم فکر میکنم علت اینکه بازداشت نمیشوم این است که آنهایی که بازداشت میکنند متوجه این نکته شده اند که زیباکلام برای جایگاه و قدرت سیاسی سخن نمیگوید؛ من برای آنچه باورم است، سخن میگویم.

 

..........آموزشی

* مغز کمخوابها خودخوری میکند: کمخوابی مداوم باعث میشود مغز میزان قابل توجهی از نورونها و اتصالات سیناپسی را حذف کند. این باور که کمخوابیهای طول هفته را میتوان با پرخوابی تعطیلات آخر هفته جبران کرد کاملاً غلط است و خواب جایگزین نمیتواند آسیبهای وارد شده به مغز را جبران کند. خواب کافی و با کیفیت در دوران جوانی و میانسالی، مهمترین عامل تقویت حافظه در پیری است و افرادی که در دوران جوانی و میانسالی، خواب کافی و با کیفیتی را تجربه میکنند، در دوران پیری از حافظه بهتری برخوردارند و عملکرد شناختی این افراد نسبت به همسنهایشان به مراتب بیشتر است. سیستم پاکسازی مغز که مهمترین وظیفه آن خارج کردن مواد زائد از این بافت حیاتی است، در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد. بخش اعظم دفع مواد زائد از بدن توسط سیستم لنفاوی انجام میشود. این سیستم، مولکولها و پاتوژنهای معیوب را از بافتها به جریان خون منتقل میکند تا از مجراهای بدن خارج شوند، اما پاکسازی بافت مغز توسط سیستم مستقلی انجام میشود. سیستم پاکسازی مغز متشکل از سلول گلیال است. در این سیستم مایع خاصی بین رگهای مغزی و سلولهای گلیال جریان دارد که ترکیبات پروتئینی مضر را از بافت مغز جدا میکند. در هنگام خواب، سلولهای گلیال از رگهای مغز جدا میشوند و فضای بیشتری را برای عبور این مایع فراهم میکنند؛ به گونه ای که پس از خواب کامل، عملکرد سیستم پاکسازی تا 60 درصد افزایش مییابد. یکی دیگر از فواید خواب کافی، افزایش تعداد سلولهای مغزی است. همچنین خوابیدن باعث میشود که امکان تولید میلین توسط سلولهای مغز افزایش یابد. میلین ترکیب نوعی فسفولیپید و پروتئین است که مانند عایق عمل میکند و مانند غلافی در اطراف تمام سلولهای عصبی قرار میگیرد که برای عملکرد صحیح سلولهای عصبی ضروری است و کمبود آن به بروز بیماریهایی مانند ام اس منجر میشود. خواب بر تک؛ تک فعالیتهای بدن تأثیرگذار است و باید تمام موانع اختلال خواب و کمخوابی بررسی و حذف شوند. علاوه بر موارد ذکر شده، احساس خستگی و خوابآلودگی در تمام روز، عدم تمرکز، تمایل به مصرف تنقلات مضر، استرس، کاهش جنب و جوش و فعالیتهای روزانه، یبوست، کاهش کارایی ذهنی و جسمی و تند شدن خلق و خو از مهمترین عوارض کمخوابی هستند. پرهیز از وعده سنگین شام، کاهش مصرف کافئین، حذف تجهیزات کامپیوتری مانند تلفن هوشمند و تبلت از اتاق خواب، دوش آب ولرم قبل از خواب، تاریک کردن کامل اتاق خواب، استفاده از رختخواب و لباس خواب کاملاً پنبه ای، تنظیم دمای اتاق، پرهیز از خواب طولانی در روز، پرهیز از مصرف قرص خواب، پرهیز از دخانیات و الکل، فعالیت بدنی در طول روز، استفاده از رایحه گیاهانی چون اسطوخودوس در اتاق خواب، مصرف غذای سالم، استفاده از تشک مناسب، تمیز نگه داشتن اتاق خواب، نفس عمیق و گوش دادن به موسیقی ملایم از مهمترین راهکارهای مقابله با اختلال خواب هستند.

............گزارش فرهنگی

* تختی زیر تیغ نابینایان: روز گذشته قسمت دوم میزگرد بررسی فیلم تختی به کارگردانی بهرام توکلی را خواندید و در ادامه ....

خب کمی از فضای نقد فاصله بگیریم و از شما بخواهیم درباره انتخاب بازیگر نقش تختی بگویید. ابتدا صحبت بازی امیر جدیدی بود، اما چه شد کس دیگری به جای او انتخاب شد؟ این سؤال را یک بار پاسخ داده بودم، اما از آنجا که همه بدبینند، کسی باورش نشد. ما آقای جدیدی را انتخاب کردیم. اولاً چون به لحاظ بازیگری و کاریزما برای این نقش بهترین انتخاب بود وهنوز هم میگویم بهترین انتخاب است. فکر میکردیم میشود با گریم و قطعه سازی او را شبیه مرحوم تختی کرد. در ادامه به مسائلی برخوردیم. از طرفی، دیدیم متریالی که برای ساختن آن قطعات وجود دارد، نمیتواند کیفیت مورد انتظار ما را برآورده کند. به همین علت سفارش دادیم متریال باکیفیتی بفرستند که اخیراً در فیلم «چرچیل» از آن استفاده شده بود. این متریال خیلی دیر به دست ما رسید؛ یعنی در دل فیلمبرداری این متریال را دریافت کردیم. وقتی قطعه ها را ساختیم، متوجه شدیم باید تعداد این قطعه ها زیاد باشد و با صورت امیر هم مخصوصاً در صحنه های کشتی دچار مشکل جدی میشویم. ناچار به این نتیجه رسیدیم کسی را انتخاب کنیم که بیس چهره اش بیشتر از امیر شبیه مرحوم تختی باشد. آیا صرف شباهت به مرحوم تختی برایتان مهم بود یا معیارهای دیگری مثل نوع بازی یا بازیگر خاص را هم در نظر داشتید؟ در مورد آقای تختی نمیشد از چهره ای استفاده کنیم که شبیه ایشان نیست؛ چون مردم تصویر ایشان را در ذهن دارند. بنا بر این باید تعادلی برقرار میشد. کسی که به جای آقای جدیدی آمد، تا حدودی تجربه حضور مقابل دوربین را داشت و از آن مهمتر، نگاهش خیلی شبیه نگاه مرحوم تختی بود. یعنی نگاه ساده و مهربانی داشت. علاوه بر سادگی و نگاه مشابه به مرحوم تختی، کشتیگیر بودن یا آشنایی بازیگر با کشتی  و ویژگیهای فیزیکی هم مهم بود. در واقع کسی که انتخاب میکردیم باید ویژگیهای زیادی را همزمان میداشت و این انتخاب را خیلی سخت میکرد.

بنا بر آنچه ما شنیدیم، صدایی از مرحوم تختی وجود ندارد و ظاهراً ایشان علاقه چندانی به ضبط صدایشان نداشتند. آیا شما در منابعی که استفاده کردید، به نسخه ای از صدای ایشان برخوردید؟ صدایی از مرحوم تختی پیدا نکردیم،هرچه آرشیو صدا و سیما و آرشیوهای شخصی را زیر و رو کردیم، صدایی از ایشان پیدا نکردیم، اما طی گفتگوهایی که با اطرافیان مرحوم تختی داشتیم، متوجه شدیم صدای بمی داشته. درباره موسیقی فیلم بگویید. موسیقی ای که شما از آن استفاده کردید، برخلاف تصور رایج درباره فیلمهای مربوط به پهلوان و پهلوانی که موسیقی آن باید سنتی باشد، فضایی کاملاً مدرن دارد. آیا تعمداً به سراغ فضای امروز رفتید؟ ما حتی در مسائل بصری هم از فضای مدرنتری استفاده کردیم؛ چون مخاطب امروز این فیلم را میبیند و طبعاً باید فضا طوری باشد که این مخاطب بتواند با آن ارتباط حسی بهتری برقرار کند. علاوه بر این، در موسیقی فیلم به این المان هم توجه کردیم که حتماً رگه های ذهنی تختی را بتواند بیان کند. البته در صحنه هایی از فضای درونی و ذهنی خارج میشود، اما محور اصلی همان فضای ذهنی و درونی تختی مد نظر ما بود. امیدواریم فیلم شما یکی از پر فروشترین فیلمهای اکران نوروزی شود. به عنوان نکته پایانی اگر مطلبی باقی مانده، بفرمایید. من معمولاً در چنین میزانسنهایی که منتقد رو به روی کارگردان می نشیند و نقد میکند حاضر نمیشوم؛ چون معتقدم منِ کارگردان کارم را انجام داده ام و منتقد هم کار خودش را انجام میدهد. این دو از نظر حرفه ای ارتباطی باهم ندارد. اصلاً حوزه منتقدان و فیلمسازان با هم متفاوت است و به نظرم بی دلیل این دو را مقابل هم قرار میدهند. اصلاً نقد به منِ فیلمساز ربطی ندارد که بخواهم به آن جوابی بدهم. من به احترام شما اینجا هستم؛ چون ایجاد نوعی گفتگوی هنری میان سینماگران با نابینایان یا افرادی با تواناییهای ویژه را جزء وظایف خودم میدانم. بعد از نمایش ویژه فیلم تختی برای نابینایان در جشنواره فجر، من به مسئولان برگزاری جشنواره اعتراض کردم که شما برای اولین بار این کار را انجام دادید. دم شما گرم، اما هیچ نوع امکانی برای بهره مندی بهتر این شهروندان فراهم نکردید. من دقیق نمیدانم استاندارد فیلم دیدن نابینایان در سطح جهان چیست. اگر استفاده از تکنیک توضیح صدادار یا هر معیار دیگریست، باید در ایران هم از آن استانداردها استفاده شود و وظیفه ما فیلمسازهاست که از چنین اراده ای که سرچشمه اش باید سازمان سینمایی باشد، حمایت کنیم. شهروند نابینا باید ورود جدی کند به حوزه سینما و حوزه های دیگر هنر و از تواناییهای ذهنیش استفاده شود و ما سینماگران هم هر کاری در این زمینه میتوانیم باید انجام دهیم. در آخر باید بگویم آقای ملکان و من سعی کردیم شیوه زیست مرحوم تختی را که در زمانه ما نگاه به آن بسیار واجب است به تصویر بکشیم. امیدوارم در گامهای بعدی توسط فیلمسازان دیگر این کمبودها برطرف شود.

............ورزشی

* آغاز سومین مرحله اردوی تیم ملی جودوی نابینایان: محمدرضا حاج یوسفزاده، سرمربی تیم ملی جودو نابینایان و کمبینایان در سومین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی جودو جهت اعزام به مسابقات جهانی باکو 2019 با دعوت از ملی پوشان این رشته، تمرینات تاتیکی و تکنیکی خود را آغاز کرد. در این مرحله از اردو که رضا غلامی، سید سجاد خدادادی، سید امید جعفری، وحید نوری، احسان موسینژاد، محمدرضا خیر اللهزاده و علیرضا خجسته حضور دارند، با مربیگری فرهاد معابی از 18 فروردین، تمرینات خود را آغاز کرده اند. این اردو تا 31 فروردین ماه ادامه خواهد یافت. تیم ملی جودوی نابینایان کشورمان خود را برای مسابقات جهانی باکو آذربایجان آماده میکند که اردیبهشت ماه برگزار میشود. در کنار مسابقات جهانی، مسابقات آسیایی جودوی نابینایان نیز شهریور ماه در کشور قرقیزستان برگزار میشود که هر دو تورنمنت، کسب سهمیه بازیهای پارالمپیک 2020 توکیو هستند.

* رکوردهایی جدید برای آقای نابغه: لیونل مسی در دیدار فینال گونه لالیگا هم گلزنی کرد تا در یک شب باشکوه، به دو رکورد ویژه دست یابد. او با فرار از تله آفساید، روی یک حرکت انفرادی و با یک بغل پای نرم توپ را دور از دستان یان اوبلاک به تور رساند و حساب کار را 2 بر 0 کرد. به این ترتیب، مسی تعداد گلهایش در لالیگا را به 33 رساند و با 12 پاس گل، حالا روی 55 گل بارسا در این فصل نقش مستقیم داشته است. همچنین با این گل مسی حالا 415 گل در رقابتهای لالیگا برای بارسا به ثمر رسانده است و از رونالدو خود را جدا کرد. تا پیش از بازی مقابل اتلتیکو مادرید، او همراه با رونالدو و با 414 گل در لالیگا، از این حیث میان 5 لیگ معتبر دنیا رکورددار بودند. همچنین با برتری بارسا برابر اتلتیکو، مسی با 335 پیروزی در لالیگا از رکورد ایکر کاسیاس نیز عبور کرد و تبدیل به بازیکنی شد که بیشترین برد را در لالیگا به دست آورده است.

............حوادث

* 30 زن و کودک قربانی سیل:

سازمان پزشکی قانونی کشور با انتشار اسامی قربانیان سیل، آمار کشته ها را 70 نفر اعلام کرد. در میان کشته شده ها 16 کودک و 14 زن دیده میشود. دکتر احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: آمار اعلام شده مربوط به کسانی است که مرگ آنها محرز شده است. به تعبیر دیگر سازمان پزشکی قانونی تا زمانی که جسدی را تحویل نگیرد و علت فوت کاملاً مشخص نشود، آن را در میان آمار فوتیهای سیل اخیر کشور قرار نمیدهد. وی در ادامه به تشریح آخرین آمار تلفات حوادث سیل اخیر پرداخت و گفت: در 13 استان کشور، 70 نفر بر اثر سیل و حوادث مرتبط با آن، جان خود را از دست داده اند که از این تعداد 16 کودک و 14 زن در میان قربانیان بودند. استان فارس با 21، لرستان با 15 و گلستان و همدان با 8 کشته، استانهایی با بیشترین تلفات ناشی از سیل و حوادث مرتبط با آن هستند. استانهای مازندران با 6، خراسان شمالی با 3، قزوین و کهگیلویه و بویراحمد هر کدام با 2 و خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، قم و کرمانشاه نیز هر کدام با 1 کشته، به ترتیب در رتبه های بعدی استانهای دارای تلفات قرار گرفته اند. * تولد نوزادی با دو سر: یک زن مصری نوزادی به دنیا آورد که دو سر دارد. به گزارش خلیج نیوز، تولد این نوزاد پسر در کلینیک خصوصی شهر قاهره مصر باعث شگفتی پزشکان شد. مادر کودک که زنی 25 ساله است نوزادی با دو ستون فقرات، دو سر، یک قلب و یک روده به دنیا آورده است. به گزارش پزشکان، کودک در حال حاضر سالم است و تحت نظر پزشکان قرار دارد. * شوهر کشی به خاطر بد زبانی: زن عصبانی همسرش را به خاطر زورگوییهایش به قتل رساند. به گزارش یاهو، متهم «پاکیام» 73 ساله ادعا کرده که همسرش وی را همیشه «برده» خطاب میکرده و در طول 36 سال زندگی مشترک مورد آزار و اذیت قرار داده است. گزارشهای پلیس سریلانکا نشان میدهد که این زن با چوب به جان شوهرش افتاده و او را به قتل رسانده است.

...........اطلاعرسانی

* نظر به برگزاری چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن نابینایان که در مصلای تهران برگزار میگردد، از کلیه علاقمندان دعوت بعمل میآید روز شنبه 24/1/98 در این مسابقات حضور بهم رسانند. سرویس ایاب و ذهاب ساعت 15 از 3 منطقه 1- پارک شهر رو به روی بهزیستی 2- میدان امام حسین، اول خیابان ایرانمهر

3- سه راه آذری رو به روی گلفروشی آماده جا به جایی علاقه مندان است. جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با تلفنهای انجمن نابینایان 61-22560060 تماس حاصل نمایید. * هیئت عزاداران حسینی به اطلاع کلیه برادران و خواهران کمبینا و نابینا میرساند: سفر زیارتی مشهد مقدس در تاریخ 4 اردیبهشت 98 و مهلت ثبت نام تا پایان 20 فروردین ماه است. هزینه سفر برای فرد نابینا که تا کنون به سفر زیارتی مشرف نشده رایگان است و افرادی که به مدت پنج سال مشرف نشده اند، 110 هزار تومان است.  همراه درجه یک مبلغ 200 هزار تومان. تلفن تماس: 09121333790  -09120242139

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *