شناسه خبر: 17156 منتشر شده در مورخ: 1398/2/24 ساعت: 09:26 گروه: اجتماعی  
پلاک «ژ» از پرداخت عوارض جاده ای معاف نیست

پلاک «ژ» از پرداخت عوارض جاده ای معاف نیست

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آزادراه‌ها از عدم معافیت عوارض جاده ای برای خودروی معلولان خبرداد و گفت: با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض جاده ای دیگر خودروهای پلاک «ژ» از پرداخت معاف نیستند.

به گزارش ایران سپیدمحمدرضا زمانیان مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آزادراه‌ها در گفتگو با ایران سپید از عدم معافیت پلاک ویژه خودروی معلولان در پرداخت عوارض بین جاده ای خبر داد و گفت: «در گذشته معلولانی که خودروهایشان پلاک ویژه معلولان یا همان «ژ» را داشت می توانستند بدون پرداخت وجه از ایستگاه های عوارضی عبور کنند.» وی ادامه داد:« بعد از اجرایی شدن طرح پرداخت عوارض به صورت الکترونیک، این معافیتها برداشته شد و فقط به خودروهای هلال احمر، آتشنشانی، آمبولانسها، خودروهای پلیس و خودروهای حمل و نقل راهداری تعلق میگیرد.

مابقی شهروندان با هر نوع پلاک باید این عوارض را به صورت الکترونیک پرداخت نمایند.» شاید به خاطر اطلاعرسانی بد رسانه ها و البته مصادف شدن این خبر با ایام عید و تعطیلات بهاره از جزئیات و نحوی اجرای این طرح اطلاعات درستی را نداشته باشید که در زیر اطلاعات تکمیلی را میخوانید. 28 اسفند ماه سال گذشته بود که از سوی وزارت راه و شهر سازی «سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور» خبری منتشر شد مبنی بر اینکه از این پس عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیک پرداخت میشود.  

خدمات پرداخت الکترونیک عوارض آزادراهی با نام «آنی‌رو» از  ۲۸ اسفند سال گذشته توسط شرکت سامانه پرداختهای نوین در آزادراه‌های کشور در چهار آزادراه کشور افتتاح و بهره‌برداری شد. مالک یا راننده خودرو باید قبل یا حین تردد از طریق یک از روشهای پرداخت پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند. در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی یا حین تردد، پیامک یادآوری به همراه لینک پرداخت توسط پلیس به مالک خودرو ارسال میشود. در صورت عدم پرداخت تا ۲۴ ساعت پس از تردد، مبلغ ۲۵۰ تومان به مبلغ عوارض آزادراهی افزوده شده برای بار دوم با پیامک به همراه لینک پرداخت به مالک خودرو اعلام و جهت پرداخت مبلغ عوارض به علاوه ۲۵۰ تومان یادآوری خواهد شد. در صورت عدم اقدام به پرداخت تا ۷۲ ساعت پس از پیامک دوم پیامک سوم از طریق پلیس ارسال میشود.

در صورتی که مالک خودرو با هیچ کدام از این هشدارها نسبت به پرداخت اقدام نکند، مراحل اعمال قانون اجرا میشود در این حالت مبلغ ۳۰ هزار تومان جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی نیز به مبلغ فوق اضافه خواهد شد. روشهای استعلام بدهی و پرداخت. اپلیکیشنهای موبایل: اپلیکیشن تاپ «استعلام بدهی و پرداخت»  اپلیکیشن کی‌پاد «استعلام بدهی و پرداخت» اپلیکیشن اتول یار « فقط پرداخت» اپلیکیشن دیجی پی. وب سایت اینترنتی: استعلام بدهی پرداخت عوارض آزادراهی از طریق وب سایتهای اینترنتی روش دیگری است که در خدمت آنی‌رو پیش‌بینی شده است. برای این منظور کافی است به نشانی اینترنتی ‌www.nspay.ir مراجعه کنید برداشت مستقیم از حساب بانکی: روش برداشت مستقیم حساب بانکی «پیمان» روش نوینی در بانکداری کشور محسوب میشود. در این روش به کاربر اجازه برداشت از حساب خود را به وب سایت nspay میدهد  تا مدت یک سال پس از پیمان هر زمان که کاربر با پلاک ثبت شده در وب سایت از یکی از آزاد‌راه‌های کشور تردد کنند مبلغ عوارض به طور خودکار از حساب بانکی وی برداشت شده و به اطلاع وی رسانیده میشود. در حال حاضر استفاده از این روش برای افراد دارای حساب در یکی از بانکهای ملت، اقتصاد نوین، انصار، شهر، ایران زمین، دی، و پست بانک ایران امکان‌پذیر است.

پرداخت ایستگاهی: تنها روش پرداخت عوارضی آزادراه که نیازی به دسترسی اینترنت ندارد. مراجعه به یکی از مراکز رفاهی و یا مجتمعهای خدماتی- رفاهی بین‌شهری است در این مکانها افرادی آماده خدمت‌دهی جهت پرداخت دستگاه‌های کارت خوان بانک پاسارگاد مستقر میباشند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *