شناسه خبر: 17584 منتشر شده در مورخ: 1398/4/1 ساعت: 13:04 گروه: ورزشی  
صعود کوهنوردان نابینای هیأت تهران به قله کهار + فایل صوتی

صعود کوهنوردان نابینای هیأت تهران به قله کهار + فایل صوتی

خیلی هایشان برای اولین بار بود که یک قله 4 هزار متری را صعود می کنند و در آن لحظه تاریخی که بر روی قله ایستادند، یکی از زیباترین لحظات عمرشان را به دل باد سپردند. صعود تاریخی که از ساعت 8.30 صبح آغاز و ساعت 22 شب پایان یافت.

به گزارش ایران سپید از آنجا که مقصد سفر یکی از قلل مرتفع البرز بود، از شب قبل در هتل هرندی مستقر شدیم تا صبح زود به سمت جاده چالوس و روستای کلوان حرکت کنیم. ساعت 5 صبح از هرندی راه افتادیم و پس از طی کردن پیچ و خمهای جاده چالوس، به روستای کلوان رسیدیم. ساعت 8.30 صبح بود که از انتهای روستا ارتفاع گرفتیم. شیب تند مسیر در ابتدای راه، عده ای را منصرف از ادامه سفر کرد. دو همنورد بینا از ادامه راه منصرف شدند. اما با درایت استاد رفیعی لیدر گروه، سه کوهنورد نابینایی هم که قصد داشتند راه را ادامه ندهند، همراه سایر اعضای تیم به سمت جانپناه قله کهار که 3200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، مشغول به حرکت شدند. پس از عبور از دامنه های سرسبز در مسیر که با بوی سبزیجات محلی به ویژه آویشنهای کوهی همراه شده بود، در ساعت 12.20 دقیقه ظهر به جانپناه رسیدیم. نسیم خنک کوهستانی که بعضاً با وزش نسبتاً شدید باد نیز همراه بود، روح و جانمان را تازه میکرد. شوق رسیدن به جانپناه به ویژه برای عده ای که اولین صعود کوهنوردی خود را تجربه میکردند، آن هم در ارتفاع 3200 متری که از بسیاری از قله های کشور بیشتر است، بسیار شیرین بود.

اما 5 نفر از اعضای نابینای گروه، یک کمبینا به همراه 4 همنورد بینا، تصمیم گرفتند به سمت قله حمله و آن را صعود کنند. هرچند صعود در آن ساعت به سمت قله میتوانست مخاطره آمیز باشد، اما این تیم ده نفره ساعت 16.20 دقیقه عصر و در میان وزش بیش از 80 کیلومتری باد بر روی قله، توانستند برای اولین بار، یک قله 4 هزار متری از سلسله جبال البرز را صعود کنند.

مسعود طاهریان، سعید شمس راد، بهنام دلیر، همایون شاهمرادی، مرجان فیاض و لاله عربزاده، 6 کوهنورد نابینا و کمبینای گروه بودند که با کمک 4 همنورد بینا، موفق شدند قله کهار را صعود کنند.

خیلی هایشان برای اولین بار بود که یک قله 4 هزار متری را صعود می کنند و در آن لحظه تاریخی که بر روی قله ایستادند، یکی از زیباترین لحظات عمرشان را به دل باد سپردند. بادی که نتوانست مانع از تحقق رؤیا هایشان در آخرین روز از فصل زیبای بهار شود.

صعود تاریخی که از ساعت 8.30 صبح آغاز و ساعت 22 شب پایان یافت، یکبار دیگر فعل خواستن توانستن است را به معنای واقعی کلمه صرف کرد.

این صعود نشان داد چنانچه برای تعدادی از اعضای گروه برنامه های حرفه ای و جدیتری در نظر گرفته شود، آنوقت صعود به قله دماوند هم دیگر یک رؤیا نخواهد بود.

در ادامه، فایل صوتی مصاحبه با مسعود طاهریان، همایون شاه مرادی و لاله عربزاده پس از بازگشت از قله کهار را دانلود کرده و گوش کنید.

امیر سرمدی

فایل مصاحبه با طاهریان
فایل مصاحبه با شاه مرادی
فایل مصاحبه با عربزاده
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *