شناسه خبر: 17731 منتشر شده در مورخ: 1398/4/12 ساعت: 11:48 گروه: ورزشی  
پیشبینی کسب 11 طلا و 57 سهمیه برای پارالمپیک توکیو +فایل صوتی

پیشبینی کسب 11 طلا و 57 سهمیه برای پارالمپیک توکیو +فایل صوتی

هادی رضایی، دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح برنامه های این کمیته برای حضور در پارالمپیک 2020 توکیو پرداخت.

به گزارش ایران سپید به گزارش ایران سپید: هادی رضایی گفت: اولین سیاست ما برای حضور در این مسابقات، کسب سهمیه نیست و بر اساس شانس مدال آوری خواهد بود. مدال آوران طلا، نقره و برنز، به ترتیب در اولویت هستند. گروهی هم اختصاص به جوانانی دارد که قهرمان آسیا هستند، و میتوانند پشتوانه ما در مسابقات پارا آسیایی 2022 چین باشند. از این گروه هم برای اعزام حمایت خواهیم کرد. به طور کلی، ملاک اصلی ما در اعزام بصورت کیفی است. در جاکارتا همین فرمول را پیاده کردیم که جواب داد.

رضایی ادامه داد: بر اساس این رتبه بندی، رشته های اعزامی در سه دسته قرار میگیرند. گروه الف ما، شامل رشته های دو و میدانی، وزنه برداری، پارا تیر و کمان، پارا تیر اندازی، جودو، پارا تکواندو، والیبال نشسته مردان و فوتبال 5 نفره نابینایان است که شانس کسب سهمیه و مدال دارند. گروه ب، رشته هایی هستند که شانس کسب سهمیه دارند، اما شانس مدال آوری آنها ضعیفتر است. شنا، قایقرانی، بسکتبال با ویلچر، والیبال نشسته بانوان و گلبال مردان، در این دسته قرار میگیرند. از آنجا که این رشته ها در بازیهای پارا آسیایی 2022 هانگژو شانس مدال آوری دارند به پارالمپیک توکیو اعزام خواهند شد. گروه سوم نیز رشته هایی هستند که شانس کسب سهمیه ضعیفتری دارند که اگر بتوانند موفق به کسب سهمیه شوند، حمایت خواهیم کرد.

دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک درباره رشته های حاضر در توکیو 2020 عنوان کرد: 22 رشته ورزشی در پارالمپیک توکیو شرکت میکنند که حدود 165 کشور با 4400 ورزشکار را شامل میشود. 1754 زن، 2346 مرد و 300 نفر هم در رشته های میکس هستند. رضایی درباره پیشبینیهای کمیته ملی پارالمپیک از مدال‌آوران گفت: پیشبینی ما برای توکیو تا 2 ماه قبل 12 مدال طلا بوده است، اما امروز 11 طلا شده است. دو ماه آینده نیز ممکن است این تعداد کم یا زیاد شود. تمام این پیشبینیها بر مبنای میزان آمادگی ورزشکاران و رکوردهای آنهاست و در مورد تمام رشته ها موجود است. پیشبینی تعداد سهمیه ها و اعزامها را هم کرده ایم. حتی در خصوص شرایط آب و هوایی نیز پیشبینیهای لازم را انجام داده ایم که ورزشکاران ما در چه فصلی در کدام شهر تمرین کنند.

رضایی عنوان کرد: تا امروز 24 سهمیه کسب شده است که با رکوردهای امروز ورزشکارانمان، انتظار کسب 11 طلا، 13 نقره و 8 برنز و مجموع 32 مدال را داریم. در مجموع، انتظار 57 سهمیه را داریم که تا کنون، موفق به کسب 24 سهمیه شده ایم. وی با اشاره به آیین نامه اجرایی حقوق مربیان و ورزشکاران گفت: آیین نامه‌ای برای تمام ورزشکاران و مربیان تدوین شده است. ورزشکارانی که شانس کسب مدال طلا دارند، از ابتدای امسال شامل دریافت حقوق میشوند. برای مدال نقره و برنز هم 6 ماه حقوق پرداخت خواهیم کرد. از سال آینده نیز تمام ورزشکاران تحت پوشش قرار خواهند گرفت. برای هر ورزشکار طلایی 25 روز در ماه و 300 روز در سال اردو در نظر گرفته ایم. البته هر 3 ماه یکبار سنجش و ارزیابی خواهیم کرد که اگر ورزشکاری دچار نوسان باشد، مجدداً مورد بازبینی قرار میگیرد و حق الزحمه ها را بر این اساس کم و زیاد خواهیم کرد. از طرفی اگر ورزشکاری امروز شانس مدال برنز باشد اما طلا بگیرد، تمام مابه التفاوت این مدت را به او پرداخت خواهیم کرد. در جاکارتا این کار انجام شد که 25 نفر شانسهای نقره و برنز به طلا تبدیل شدند. البته اینجا یک پله بالاتر آمدیم، یعنی تبدیل برنز به نقره را هم مابه التفاوت خواهیم داد. پاداشی را هم هر 3 ماه یکبار به ورزشکارانی که سطح خود را حفظ کرده اند پرداخت خواهد شد. برای ورزشکاران طلایی از 2 میلیون و 500 هزار تومان تا سقف 5 میلیون تومان پرداخت خواهیم کرد که بر اساس میزان آمادگی و شانس کسب مدال خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به تمام افرادی که موفق به کسب سهمیه شوند حقوق پرداخت خواهد شد یا نه، گفت: برای کسب سهمیه حقوق پرداخت نمیکنیم، بلکه بر اساس شانس مدال آوری، حق الزحمه پرداخت خواهیم کرد. هیچ تفاوتی بین رشته های تیمی و انفرادی نداریم بلکه حتی دید من این است که به رشته های تیمی باید توجه بیشتری شود. در آیین نامه، حتی پاداش‌های پای سکو هم دیده شده است.

رضایی درباره گلایه برخی ورزشکاران مبنی بر عدم امکانات لازم برای تمرینات گفت: ما کمیته پارالمپیک هستیم و فدراسیونها را تحت پوشش داریم. درباره تجهیزات هرکدام وظیفه ای داریم. فدراسیون، کمیته و ورزشکار. ورزشکاران طلایی ما حدود 480 میلیون پاداش دریافت کرده اند و اگر ورزشکار موفقیت میخواهد، باید حرفه ای فکر، زندگی، تمرین و هزینه کند. هر ورزشکاری که کسب سهمیه کند، تجهیزات برای او پیشبینی شده است. حالا این تجهیزات ممکن است از طریق فدراسیون پرداخت شود یا مستقیم در اختیار خود ورزشکار قرار بگیرد. در جاکارتا این کار انجام شد.

هادی رضایی درباره رشته هایی که از فدراسیون جانبازان و معلولان جدا شده و اینکه آیا شرایط بهتر شده یا نه، عنوان کرد: برخی از این فدراسیونها از نظر سازمان جهانی سالهاست این رشته ها را دارند. 9 سال است مکاتبات تنیس روی میز از طریق فدراسیون انجام میشود. تکواندو، قایقرانی، دوچرخه سواری، تیر و کمان و خیلی رشته های دیگر هم همینطور است. هدف از این ادغام این بوده که ورزشکاران معلول بتوانند از امکانات ورزشکاران سالم نیز بهره مند شوند. از طرفی طبق آیین نامه به تمام این فدراسیونها پول داده ایم. حتی جالب است بدانید به فدراسیون تیر و کمان از فدراسیون نابینایان بیشتر پول پرداخت کرده ایم. تیر و کمان میتواند به ازای هر ورزشکار طلایی 25 روز در ماه از ما پول بگیرد، خوب هم پول میدهیم، اما در چارچوب قانون و آیین نامه بر اساس سیاستی که داریم، به ورزشکاران طلایی، نقره ای و برنزی پول پرداخت میکنیم. سرپرست کمیته ملی پارالمپیک افزود: 8 رئیس فدراسیون مقابل وزیر ورزش تفاهم نامه را امضا کردند. حالا اگر مشکلی دارند، با وزارت ورزش و فدراسیون جانبازان و معلولان طرف هستند.

سرپرست کاروان ایران در بازیهای پارالمپیک 2020 توکیو در خصوص اخذ تضمین از ورزشکاران برای بازگشت به کشور بعد از مسابقات و اجرای مباحث فرهنگی گفت: درباره 10 هزار دلار تضمین دوپینگ، نامه وادا است که خواستار دریافت این تضمین شده است و برای تمام کشورهاست. درباره تضمین بازگشت این موضوع مربوط به وزارت ورزش است که به چه صورت عمل شود. در پارالمپیک نمیخواهیم سخت یا ساده بگیریم و هدف ایجاد تعادل و تعامل است.

رضایی درباره پناهندگی ورزشکاران معلول عنوان کرد: این سؤال باید از فدراسیون جانبازان مطرح شود، اما به عنوان فردی که سالها در ورزش معلولین حضور داشته ام، میگویم نمیتوانیم درباره همه افراد یک طور قضاوت کنیم اما تضمینهای لازم از تمام ورزشکاران گرفته میشود. تصمیم داریم برای هر ورزشکار خلأهایی که قبلاً داشتیم را پر کنیم و نقاط قوت را تقویت کنیم. ورزشکاری که اعزام میشود از توانایی لازم برای حضور در چنین میادینی برخوردار باشد. تمام ورزشکاران ما پرونده‌های پزشکی و روانشناسی دارند. 14 ماه زمان داریم و روز به روز اخبار بهتری خواهیم شنید.

رضایی در پایان تصریح کرد: مربی بدنساز و فیزیوتراپ متخصص آورده ایم که هر کدام از ورزشکاران نیاز دارند از امروز برای رفع نیاز و مشکلات خود مراجعه کنند. سعی میکنیم تا جایی که توان ما است دغدغه ورزشکاران را برطرف کنیم تا در بهترین شرایط، آماده حضور در مسابقات شوند.

فایل صوتی بخش هایی از این نشست خبری را در ادامه دانلود کرده و گوش کنید.

امیر سرمدی

فایل صوتی هادی رضایی
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *