شناسه خبر: 1780 منتشر شده در مورخ: 1392/10/14 ساعت: 11:57 گروه: دانش و فن آوری  
ارایه موتور جست و جوی بومی با تمرکز بر نیازهای کاربران ایرانی

ارایه موتور جست و جوی بومی با تمرکز بر نیازهای کاربران ایرانی

محققان کشور یک موتور جست وجوی بومی با توان پردازشی بیش از 12 هزار میلیارد عملیات درثانیه، با حجم حافظه اصلی 8/8 ترا بایت و ظرفیت ذخیره سازی بسیار بالا طراحی کردند.

این موتور جست و جوی بومی با تمرکز بر نیازهای کاربران ایرانی ارایه شده است و هم اکنون بیش از 600 میلیون صفحه فارسی در آن وجود دارد و ظرفیت آن به زودی از مرز یک میلیارد صفحه نیز می گذرد.

پاسخ هوشمند به سوالات ادبیات فارسی، وجود منابع مذهبی، سایت های رسمی کشور ، پدیده یابی به هنگام و اخبار فارسی از جمله ویژگی های این موتور جست وجو است.

هومان قاسمی خواه عضو تیم طراحی این موتور جست وجو  گفت: این پروژه از سه سال قبل با تلاش نخبگان تعدادی از دانشگاه های کشور آغاز شد و اکنون این موتور جست و جو می تواند سرویس دهی اولیه را برای کاربران فارسی زبان ارایه دهد.

وی افزود : هم اکنون کشورهای محدودی در دنیا دارای موتور جست و جو بومی پرکاربرد هستند که از آن جمله می توان به چین، روسیه، کره جنوبی و چک اشاره کرد که به ترتیب بیش از 76، 70، 60 و 52 درصد کاربران این کشورها از موتورهای جست و جوی بومی استفاده می کنند.

قاسمی صرفه جویی ارزی را با توجه به هزینه های پهنای باند بین الملل، یکی از مهمترین ویژگی استفاده از این موتورجست و جوی بومی دانست و گفت: موتورهای جست وجوی بومی علاوه بر پوشش صفحات داخل ایران، صفحات مهم وب خارج از کشور را نیز تحت پوشش قرار می دهند.

قاسمی اظهار داشت: با توجه به اینکه موتورهای جست وجو در دنیا به عنوان لوکوموتیو فناوری اطلاعات مطرح هستند، سرمایه گذاری در این حوزه باعث رشد روزافزون صنعت فناوری اطلاعات کشور خواهد شد.

به گفته وی ارایه سرویس های مبتنی بر داده های بومی و محلی نظیر سرویس های جست و جوی مبتنی بر مکان ازجمله سرویس های مورد علاقه کاربران موتورهای جست وجو است که توسط موتورهای جست وجوی غیر بومی در ایران به خوبی پوشش داده نمی شود که در آینده نزدیک به عنوان مزیت رقابتی به صورت ویژه توسط این موتور ارایه خواهد شد.

وی افزود: توسعه منابع زیرساختی به منظور پوشش وسیع، به روز و مناسب اطلاعات وب جهانی از برنامه های آتی برای این موتور جست وجو است .

قاسمی مشکل عمده توسعه این موتور جست وجو را سخت افزار و تامین منابع سخت افزاری عنوان کرد و گفت: این موتور جست و جو در مرحله آزمایشگاهی با 113 سرور راه اندازی شده است که به عنوان یکی از بزرگترین خوشه های پردازشی متمرکز بر یک موضوع خاص در کشور محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون نام این موتور جست و جو به طور رسمی گفته نشده است و بارگذاری رسمی این محصول در فضای وب و شروع سرویس دهی به مردم به زودی انجام خواهد شد.

پیش از این 6 موتور جست و جوی بومی در کشور ارایه شده است که از آن جمله می توان به موتورهای جست و جوی پارسی جو و پارسیک اشاره کرد. 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *