شناسه خبر: 18244 منتشر شده در مورخ: 1398/5/20 ساعت: 08:57 گروه: بهداشت و سلامت  
استخرهای آلوده پلمب می‌شوند
رئیس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛

استخرهای آلوده پلمب می‌شوند

رئیس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از برخورد با استخرهای آلوده و پلمب آنها در طرح تشدید برخورد با اماکن متخلف خبر داد.

به گزارش ایران سپیدبه نقل از مهر: ، مجید تاجیک، گفت: با توجه به استقبال عموم مردم از استخر های شنا در فصول گرم سال و با هدف حفظ سلامت جامعه، بازرسی و کنترل کیفیت آب استخرهای شنا تشدید می شود.

وی افزود: از آنجا که استخرهای شنا، محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسم های بیماری زا هستند، نمونه برداری از آب استخرها برای انجام آزمایشات میکروبی، بررسی تاسیسات تصفیه آب به صورت فصلی مورد پایش قرار می گیرد.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه افزود: کارشناسان بهداشت محیط مراکز و شبکه های تحت پوشش پس از بازدید از تاسیسات و محیط فیزیکی استخرها به بررسی مواردی از قبیل کدورت، کلر آزاد باقیمانده و pH آب کرده و از حوضچه ها نیز نمونه برداری انجام می شود.

تاجیک با اشاره به اهمیت بررسی شاخص های میکروبی آب استخرها برای پیشگیری از شیوع بیماری ها، گفت: در آزمایشگاه های آب و فاضلاب، روی نمونه ها آزمایشات مختلفی( هتروتروف، کلیفرم و سودوموناس آئروژینوزا و استافیلوکوک اورئوس) انجام می شود و استخرهایی که دارای آلودگی هستند، پس از طی مراحل اداری به مراجع قضایی معرفی شده و در صورت عدم رفع نواقص پلمب خواهند شد.

به گفته رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت ۲۱۰ استخر در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت می کنند و در سالی که گذشت مجموعا ۲ هزارو ۵۳۵ بازرسی توسط کارشناسان بهداشت محیط از این استخرها صورت  گرفته است.

وی با اشاره به تشدید نظارت های وزارت بهداشت بر استخرها در فصل تابستان، گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه مشکل در آب استخر با شماره ۱۹۰تماس بگیرند و مطمئن باشند در کمتر از ۲۴ ساعت موضوع توسط کارشناسان بهداشت محیط مورد بررسی قرار می گیرد.

تاجیک همچنین نقش تاثیر گذار مردم در حفظ سلامت خود و آب استخر ها را مورد توجه قرار داد و توصیه کرد: حتما از لباس مخصوص استخر استفاده کنید و  قبل از ورود به استخر دوش بگیرید تا هیچ گونه ماده آرایشی روی صورت نباشد.

وی ادامه داد: باید قبل از رفتن به استخر پشت گوش ها، زیر بغل، کشاله ران، قوزک پا و بین انگشتان را با مواد شوینده شست و شو داد و هنگام ورود حتما از محلول ضد عفونی کننده پا رد شد.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی با اشاره لزوم رعایت بهداشت فردی پیش از ورود به آب استخر خاطرنشان کرد: اگر به هر نوع بیماری پوستی و بیماریهای واگیردار مبتلا هستید، برای جلوگیری از انتقال بیماری تا خوب شدن کامل از رفتن به استخرهای عمومی خودداری کرده و از خوردن و آشامیدن و استعمال سیگار در محوطه استخر خودداری کنید.

وی در پایان توصیه کرد: آب دهان و بینی را به داخل آب استخر وارد نکنید و  پس از شنا حتما دوش بگیرید.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *