شناسه خبر: 18933 منتشر شده در مورخ: 1398/7/20 ساعت: 11:39 گروه: اجتماعی  
بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید

بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید

به رسم هر سال، امسال هم اتحادیه جهانی نابینایان بیانیه‌ای را به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید منتشر کرده و طی این بیانیه، مسیر و اهداف کلی سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه نابینایان را مشخص کرده است. آنچه در پی می‌آید، متن این بیانیه است که در روز ۱۱ اکتبر، بر روی وبسایت این اتحادیه قرار گرفته است.

به گزارش ایران سپید «روز جهانی ایمنی عصای سفید، اهمیت عصای سفید را به عنوان ابزاری برای زندگی مستقلِ افراد نابینا و کم‌بینا به جهانیان یادآوری می‌کند. اتحادیه جهانی نابینایان از این فرصت بهره می‌گیرد تا از سیاست‌ها، قوانین و زیر‌ساخت‌های مناسبی که در همه کشور‌ها برای تردد و جا به جایی تنها و مستقل نابینایان در محیط‌های مختلفی نظیر خانه، محل کار، محیطهای آموزشی و جامعه فراهم می‌شود، حمایت کند.

این، در راستای ماده ۹ از کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل متحد «UNCRPD» است که کشور‌ها را ملزم می‌کند موانع باز‌دارنده را شناسایی و حذف و دسترسی افراد دارای معلولیت را به محیط، حمل و نقل و امکانات عمومی، تضمین کنند. این حمایت همچنین بر اساس ماده ۱۹ اتفاق می‌افتد که تأکید می‌کند افراد دارای معلولیت باید بتوانند مستقل زندگی کنند، در اجتماعات در نظر گرفته شوند و بتوانند محل زندگیشان را خود انتخاب کنند. همچنین ماده ۲۰ همان کنوانسیون که اعلام می‌کند لازم است امکانات آموزشی در جهت تحقق استقلال افراد دارای معلولیت در رفت و آمد مهیا و دسترسی آنها به ابزار‌های کمکیِ حرکت، فراهم شود.

علاوه بر این، یازدهمین هدف از سند اهداف توسعه پایدار، بر اهمیت طراحی فراگیر و ایمنِ شهر‌ها و سایر سکونت‌گاه‌های انسانی برای همه ساکنان زمین تأکید می‌کند. ضروری است که همه کشور‌ها برای رسیدن به این هدف به طور ویژه تلاش کنند؛ چرا که توجه به دسترسی جهانی می‌تواند برخی از مشکلاتی را که در حال حاضر افراد نابینا و کم‌بینای استفاده کننده از عصای سفید در کشور‌های مختلف با آن مواجه می‌شوند، برطرف کند.

این روز مهم را گرامی می‌داریم و در عین حال امیدواریم سیاست‌گذاران، اهمیت حقوق افراد نابینا و کم‌بینا را در زمینه تردد امن و مستقل در یک دنیای دسترسی‌پذیر به کمک عصای سفید، درک کنند.

ما بر این باوریم که جامعه‌ای فراگیر‌تر، در دسترس‌تر و برابر‌تر، باعث ایجاد شرایط زندگی بهتر برای افراد نابینا و کم‌بینا خواهد شد.»

اتحادیه جهانی نابینایان، «WBU»، در سال ۱۹۸۴ تشکیل شده و شامل نمایندگانی از ۱۹۰ کشور است که در زمینه حقوق افراد نابینا و کم‌بینا فعالیت می‌کنند. این اتحادیه، بیش از ۲۸۵ میلیون نابینا و کم‌بینا را در سر تا سر دنیا نمایندگی می‌کند و با سازمان‌های بین‌المللی مختلفی که در زمینه حقوق افراد دارای معلولیت فعالیت دارند، به طور مستمر همکاری می‌کند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *