شناسه خبر: 19139 منتشر شده در مورخ: 1398/8/13 ساعت: 09:54 گروه: اجتماعی  
دستگاه‌های دولتی در گیلان به وضعیت معلولان توجهی ندارند

دستگاه‌های دولتی در گیلان به وضعیت معلولان توجهی ندارند

مدیر کل سازمان بهزیستی استان گیلان با بیان اینکه برای معلولان در این استان مناسب‌سازی صورت نگرفته است، گفت: دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وضعیت معلولان در این استان توجهی ندارند.

به گزارش ایران سپید حسین نحوی‌نژاد درباره وضعیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی در استان گیلان اظهار کرد: سازمان بهزیستی برای اجرای عدالت و اصول اصل ۲۱ قانون اساسی ایجاد شده که اکنون ۱۵۰ وظیفه مهم را برعهده دارد و از این ۱۵۰ مورد، حوزه‌های پیشگیری، توانبخشی، اجتماعی و مشارکت از جمله وظایف مهم آن به حساب می‌آیند.

وی افزود: در حوزه پیشگیری محور آن کمک به افرادی است که دچار معلولیت، ناتوانی و آسیبهای اجتماعی نشوند، در حوزه توانبخشی؛ به توانمندسازی برخی افراد که به دلیل مشکلات ژنتیک و مادرزادی از وضعیت جسمی و روانی برخوردار نیستند کمک شود، در حوزه اجتماعی که به بحث آسیب دیدگان اجتماعی می‌پردازد و حوزه مشارکت‌ها که از جمع‌آوری خیران، موسسات و گروه‌های داوطلب تشکیل می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان اظهار کرد: ۶۵ هزار خانوار تحت پوشش این سازمان در استان گیلان وجود دارند که از این تعداد ۴۵ هزار خانوار دارای معلول و مابقی آسیب‌دیدگان، ایتام و زنان سرپرست خانواده هستند.

نحوی نژاد با بیان اینکه بهزیستی گیلان دارای یک هزار و ۲۰۰ شرکت‌ خیریه، تشکل و سازمان‌های مردم‌نهاد است که با مجوز بهزیستی فعالیت می‌کنند، گفت: ۲۷ هزار کودک در مهدهای کودک استان گیلان با مجوز بهزیستی تحت آموزش هستند.

وی افزود: یک هزار کودک بد سرپرست و بی‌سرپرست در استان گیلان وجود دارد که یا از سوی خیریه‌ها حمایت می‌شوند و یا دارای خانواده‌های جایگزین هستند.

نحوی نژاد بیان کرد: ۴ هزار معلول، سالمند و یا بیمار روانی در این استان وجود دارد که به طور شبانه‌روزی خدمات می‌گیرند و یا نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با بیان اینکه همزمان ۴ هزار نفر معتاد از خدمات اقامتی بهزیستی و کمپ‌های ترک اعتیاد استفاده می‌کنند، ادامه داد:‌ در طول سال ۲۵ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی از خدمات سرپایی درمانی مثل کلینیک پزشکی ترک اعتیاد در این استان استفاده می‌کنند.

نحوی‌نژاد افزود: تاکنون یک‌هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی از طریق حق بیمه سهم کارفرما، تسهیلات بیمه‌ای، استخدام ایجاد شد که تا پایان سال جاری به ۲ هزار و ۲۰۰ مورد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه سالی یک هزار واحد مسکن برای افراد تحت پوشش بهزیستی احداث می‌شود، گفت: در حال حاضر ۷۵۰ واحد مسکن در دست احداث داریم که تا پایان سال تحویل صاحبان آن خواهد شد.

نحوی‌نژاد افزود: اورژانس اجتماعی ۱۲۳ استان گیلان در طول سال ۱۲۰ هزار تماس در خصوص کودک آزاری، سالمند آزاری و آسیب‌های اجتماعی را ثبت می‌کند که از این تعداد تماس ۴ هزار مورد کودک آزاری و یک هزار و ۵۰۰ مورد سالمند آزاری بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان درباره مناسب‌سازی شهرهای این استان برای معلولان گفت: علت مناسب‌سازی نکردن برای معلولان در این استان عدم توجه دستگاه‌ها و فرهنگسازی نکردن در استان گیلان است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *