شناسه خبر: 19325 منتشر شده در مورخ: 1398/8/30 ساعت: 09:32 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 30 آبان 1398

روزنامه پنجشنبه 30 آبان 1398

38 درصد معلولان بهزیستی قربانیان تصادفات جاده ای - عبد الرضا داوری بازداشت شد - یکشنبه، آغاز برقراری ارتباط با کد 6369 - هر خانه، یک پایگاه سلامت - مؤسسه RNIB، بهشت کتابخوانها - دانشآموزان، پشتوانه ای برای پارالمپیکیها - فداکاری دختر 12 ساله برای نجات خواهر - چاردیواری - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 30 آبان 1398

23 ربیع الاول 1441

21 نوامبر 2019

سال بیست و چهارم شماره 6285

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

38 درصد معلولان بهزیستی قربانیان تصادفات جاده ای 2

عبد الرضا داوری بازداشت شد 5

یکشنبه، آغاز برقراری ارتباط با کد 6369 6

هر خانه، یک پایگاه سلامت 8

مؤسسه RNIB، بهشت کتابخوانها 10

دانشآموزان، پشتوانه ای برای پارالمپیکیها 13

فداکاری دختر 12 ساله برای نجات خواهر 15

چاردیواری 18

اطلاعرسانی

............ویژه

* 38 درصد معلولان بهزیستی قربانیان تصادفات جاده ای هستند: محمد نفریه، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از ۱۱ هزار نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی قربانیان تصادفات جاده ای هستند. وی با اشاره به روز جهانی قربانیان ترافیک افزود: از حدود ۲۶ هزار معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان، حدود ۱۱ هزار نفر، معادل ۳۷ تا ۳۸ درصد قربانیان تصادفات جاده ای هستند. هر سال حدود ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به تعداد افراد دارای ضایعه نخاعی افزوده میشود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از این افراد نیز به دلیل تصادفات جاده ای به این گروه اضافه میشوند. وی با بیان اینکه این افراد از تمام خدمات بهزیستی بهره مند میشوند، افزود: بخشی از این افراد تحت پوشش بیمه درمانی هستند و کمکهای سازمان بهزیستی ارتباطی با پوشش بیمه ای این افراد ندارد. همچنین از حق بیمه این افراد پولی به سازمان بهزیستی پرداخت نمیشود. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه معلولیت حاصل از ضایعه نخاعی از شدیدترین انواع معلولیت است، اظهار کرد: به همین دلیل بسیاری از خدمات سازمان بهزیستی مانند هزینه حق پرستاری به این افراد پرداخت میشود. امسال ۲۲۰۰ نفر افراد پشت نوبتی نیز به لیست افراد دریافت کننده حق پرستاری افزوده شده است. این افراد، افراد پشت نوبتی بودند که امسال تحت پوشش این خدمات قرار گرفتند و از ۳ ماه پیش به  آنها حق پرستاری پرداخت شده است.

* ورود خودروهای مناسبسازی شده، نیازمند هماهنگی وزارتخانه صمت با گمرک است: محمدرضا شهبازی، مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی از آماده شدن فرآیند واگذاری خودروهای مناسبسازی شده برای معلولان خبر داد و گفت: طبق مصوبه هیئت دولت که باید سالانه حدود ۵۰۰ دستگاه خودروی مناسبسازی شده برای معلولان وارد کشور شود، اقدامات لازم برای این کار در حال انجام است. شهبازی افزود: خودروهای مناسبسازی شده متعلق به معلولانی است که از معافیت مالیاتی گمرکی برخوردار هستند و روند انجام آن در دست اجرا است. به خاطر مشکلاتی که برای واردات خودرو، از جمله ممنوعیت واردات خودروی خارجی وجود دارد، هنوز این امر محقق نشده؛ ولی با توجه به استثناهای موجود برای معلولان، در تلاش هستیم که این اتفاق بیفتد. مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی ادامه داد: برای ورود خودروهای مناسبسازی شده معلولان هماهنگی بین وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت و گمرک لازم است که پس از هماهنگیها و ورود خودرو به داخل کشور، طی فراخوانی به معلولانی که دارای شرایط خاص هستند، این خودروها داده خواهد شد. وی گفت: با توجه به اینکه هر سال باید ۵۰۰ دستگاه خودرو برای معلولان وارد کشور شود، امیدوار هستیم که ورود خودرو تا پایان سال صورت بگیرد.»

............سیاسی

* عبد الرضا داوری بازداشت شد: عبد الرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدینژاد به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد. داوری پیش از این در خرداد سال 96 برای تحمل حبس به مدت 3 سال بازداشت شد؛ اما سر انجام در شهریور سال 97 و پس از نقض حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور، آزاد شد. 22 مهر امسال بود که سپاه پاسداران از بازداشت روح ا... زم، سرشبکه کانال تلگرامی آمدنیوز خبر داد.

* افشاگری بعیدینژاد از پشت پرده مالی شبکه ضد ایرانی: سفیر ایران در لندن با انتشار یک سند مالی گفت: شبکه «من و تو» از طریق تزریق اموال به غارت رفته ملت ایران توسط خانواده پهلوی اداره میشود و به دستگاه تبلیغاتی آنها مبدل شده است. بعیدینژاد در صفحه توئیتر خود نوشت: تراز مالی شبکه «من و تو» نشان میدهد که از نظر اقتصادی شرکتی کاملاً ورشکسته است. از ۹۵ میلیون پوند سرمایه، این شبکه فقط ۳ میلیون درآمد داشته و بقیه ضرر بوده است.

.............گزارش روز

* یکشنبه، آغاز برقراری ارتباط با کد 6369: با شروع سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین، دولت طرح حمایت از معیشت خانوار را در دستور کار قرار داد و اعلام کرد که منابع ناشی از این طرح حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که به مردم باز میگردد. بر همین این اساس، مقرر شد برای خانوارهای تکنفره ۵۵، دونفره ۱۰۳، سه نفره ۱۳۸، چهارنفره ۱۷۲ و پنجنفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز شود. پرداخت این طرح، در سه مرحله تقسیمبندی شد که در مرحله اول آن ۲۰ میلیون نفر مشمول این طرح شدند. مرحله دوم ساعت ۲۴ چهارشنبه ۲۹ آبان بود که ۲۰ میلیون نفر بعدی این کمک هزینه را بر اساس بعد خانوار دریافت کردند. مرحله سوم نیز ساعت ۲۴ شنبه دوم آذر خواهد بود. طبق اعلام مسئولان، مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، مستمری بگیران، معلمان، روستاییان و عشایر، کارگران، کارمندان و اقشار کم درآمد جامعه مشمول این طرح خواهند شد. با توجه به اختلالات احتمالی، این امکان وجود دارد در روند پرداختها برخی خانوارها این کمک هزینه معیشتی را دریافت نکنند؛ اما خود را محق این کمک دولت بدانند. این گروه بعد از پایان هر سه نوبت پرداخت، یعنی روز یکشنبه از طریق شماره ussd #6369* کد ملی سرپرست خانوار را از طریق شماره تلفنی که به نام سرپرست خانوار است، ارسال نمایند تا به شکایت آنها مبنی بر عدم دریافت این کمک هزینه معیشتی رسیدگی شود. حسین میرزایی، سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸  با اشاره به سوء استفاده های احتمالی کلاهبرداران گفت: «وزارت تعاون هیچ پیامکی برای افرادی که مشمول این طرح میشوند، ارسال نمیکند؛ بنا بر این هر پیامک که به خانوارها مبنی بر «شناسایی آنها به عنوان مشمول این طرح» ارسال شود، کلاهبرداری خواهد بود. وی تأکید کرد: این مبلغ اعتباری نیست، بلکه به صورت وجه نقد است و مانند یارانه ها قابل برداشت خواهد بود.»

............بهداشت و سلامت

* هر خانه، یک پایگاه سلامت: وزیر بهداشت گفت: ادغام برنامه «هر خانه، یک پایگاه سلامت» در نظام ارائه خدمت به عنوان یک اقدام بسیار بزرگ ملی در حال شکلگیری است. سعید نمکی افزود: امروز با توجه به مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت، ناگزیر باید به سمت جامعه محور کردن خدمات برویم. در این برنامه، خودمراقبتی به عنوان یک اصل پیگیری خواهد شد. دوم اینکه میتوانیم قبل از خانه بهداشت و قبل از مراکز بهداشتی و درمانی، یک سطح جدید در خانواده تعریف کنیم. یعنی به جای اینکه اولین سطح تماس به خانه های بهداشت و مراکز درمانی اختصاص داشته باشد، اولین تماس را در خانه توسط فردی آموزشدیده به عنوان حلقه اتصال خانواده و جامعه، تعریف کنیم. وزیر بهداشت ادامه داد: بعلاوه در آینده ۴۰ میلیون نفر سفیر سلامت خواهیم داشت که ارتباط مستقیمی با دولت نداشته و در ماندگاری نظام سلامت اصلیترین ابزار ما خواهند بود و سوم اینکه در این طرح برای جامعه محور کردن آموزشهای علوم پزشکی نیز بخشی را آماده خواهیم کرد. برای اجرای این طرح باید کمیته محلی تشکیل شده و پایگاه بسیج و مدارس و سایر ارگانها نیز مشارکت کنند. همچنین آموزش گروههای مختلف در این طرح باید متفاوت باشد. در کشوری مانند ایران با فرهنگهای گوناگون نمیتوان بر اساس بسته آموزشی واحد عمل کرد.

* بهره برداری از مجهزترین بیمارستان دولتی کشور: رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران گفت: بیمارستان «مهدی کلینیک» با ۸۰۰ تخت بیمارستانی جدید و به روز، مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی کشور خواهد بود که سال ۱۳۹۹ به بهره برداری میرسد. صادق نیت افزود: این بیمارستان زیرمجموعه مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران است. این مجتمع اکنون با ۱۵۰۰ تخت، بزرگترین بیمارستان کشور و خاور میانه است که با بهره برداری بیمارستان جدید فوق تخصصی مهدی کلینیک، ظرفیت تخت بیمارستانی آن به حدود ۲۳۰۰ تخت میرسد.

...........از شش نقطه جهان

* مؤسسه RNIB، بهشت کتابخوانها: نابیناهای قدیمی احتمالاً با نام کتابخانه NLB آشنا هستند. کتابخانه ای که در انگلستان مستقر بود و سالهای طولانی خدمات رایگانی را در اختیار متقاضیان نابینا در سر تا سر دنیا قرار میداد. خدماتی شامل ارسال کتابها و جزوات بریل و صوتی در زمینه های متنوع. چند سالی است که این مرکز در مؤسسه RNIB «مؤسسه سلطنتی نابینایان انگلستان» ادغام شده و حالا دیگر این خدمات، زیر نظر این مؤسسه صورت میگیرد.

کتابهای موجود در کتابخانه RNIB, حوزه های مختلفی را شامل میشود. موسیقی، از جمله حوزه هایی است که با توجه به علاقه دیرینه نابینایان به این هنر، از اهمیت و جایگاه ویژه ای در این مرکز برخوردار است. در کتابخانه RNIB, برای هر سلیقه و سطح سواد، کتاب در زمینه موسیقی وجود دارد. از کلاسیک گرفته تا پاپ و جاز و از مبتدی گرفته تا پیشرفته. حتی برای آنها که موزیسین نباشند، کتابهایی در زمینه تاریخ و فلسفه موسیقی در نظر گرفته شده است. همچنین این کتابها، در قالبهای مختلف متناسب با نیاز متقاضیان عرضه میشود. از بریل گرفته تا صوتی و چاپ درشت خط. در این کتابخانه در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار کتاب نت وجود دارد. نابینایان میتوانند نتهای مختلف را در هر ژانر که دوست دارند در RNIB سفارش دهند. از بتهوون گرفته تا رابی ویلیامز. RNIB از این نظر بزرگترین گنجینه نتهای بریل بعد از کتابخانه کنگره آمریکا به حساب میآید. بیش از هزار بسته آموزشی صوتی برای پیانو، گیتار و آواز، از جمله دیگر مواردی است که از سوی کتابخانه RNIB عرضه میشود. افزون بر همه اینها، کتابهایی در زمینه تاریخ و تئوری موسیقی هم از جمله دیگر محصولاتی است که بنا به تقاضای مخاطبان ارائه میشود. در کتابخانه RNIB حتی برای آنها که موسیقی را به اصطلاح گوشی یاد میگیرند هم بسته هایی در نظر گرفته شده است. بسته های آموزشی Bill Brown، با هدف استفاده نابینایان طراحی شده و علاقمندان نابینا میتوانند نوازندگی سازهای مختلف را از مبتدی تا پیشرفته، به صورت گوشی فرا بگیرند. با توجه به علاقه نابینایان به تشکیل گروههای کُر، آموزش خواندن در گروههای کر هم از دیگر حوزه هایی است که کتابها و بسته های آموزشی برایش در نظر گرفته اند.

انتشار و عرضه کتاب برای بریلآموزها، از دیگر فعالیتهایی است که RNIB بر عهده دارد. کتابهایی که به شکل کوتاه یا بلند نویسی چاپ شده اند و حتی نوشته هایش هم یک خط در میان است تا نوآموزان بتوانند خواندن بریل را تمرین کنند. افزون بر همه اینها، RNIB رادیوی ۲۴ ساعته ای را هم با نام «RNIB Connect Radio» مدیریت میکند که در آن، مباحث مختلف حوزه نابینایان مطرح و تحلیل میشود. کاربران آشنا به زبان انگلیسی میتوانند با مراجعه به وبسایت این رادیو، ضمن مشاهده فهرست برنامه ها، موارد دلخواه را در قالب پادکست، دانلود کنند.

............ورزشی

* دانشآموزان، پشتوانه ای برای پارالمپیکیها: همزمانی گشایش ششمین المپیاد ورزش دانشآموزی با هفته پارالمپیک در سال جاری، ضرورت توجه به دانشآموزان معلول را بیش از پیش نشان میدهد. بر اساس آمار وزارت آموزش و پرورش، حدود ۱۵۰ هزار دانشآموز معلول در دو بخش استثنایی و تلفیقی مشغول به تحصیل هستند. شمار عظیمی که اگر از ظرفیتهای آنها در بخشهای مختلف استفاده شود، بدون شک در بخش ورزش، آینده رشته های پارالمپیکی خواهند بود. ورزشکارانی که افتخارات آنها کمتر از المپیکیها نیست و حتی در برخی رویدادهای بزرگ جهانی، شمار مدالهای طلای آنها دو رقمی میشود. اینکه ۶ دوره از المپیادهای ورزشی دانشآموزان در حال سپری است و در این دوره ها کمتر به دانشآموزان معلول توجه شده، یک مسأله است؛ مسأله ای که توجه به آن، یک ضرورت به شمار میرود؛ ضرورتی که ظرفیت بالقوه این قشر را در مسیر پایدار توسعه ورزشی به پشتوانه سازی برای آینده تبدیل میکند. برای خروج از محرومیتهای محدودیتزا، لازم است توانایی ورزشی دانشآموزان در کنار ظرفیتهای علمی مورد توجه قرار گیرد. البته دانشآموزان معلول تشنه این کار هستند. این تمایل به خاطر دو دلیل است. دلیل نخست، غلبه بر محدودیتها در ذهن است. اگر یک دانشآموز معلول توانایی خود را در میدان ورزشی به اثبات برساند، نسبت به پیشرفت در آینده امیدوار خواهد بود. دلیل دوم، غلبه بر ذهن دیگر همکلاسیها است؛ همکلاسیهایی که ناخواسته از کلیشه های جامعه تأثیر خواهند پذیرفت؛ کلیشه هایی که حس ترحم و دلسوزی را به سمت و سوی کودک و نوجوان معلول خواهد برد. اما اگر موفقیت ورزشی توسط یک معلول در مدرسه رخ دهد، بدون شک ذهن کودکان بیش از دیگر قشرها، برای پاک کردن برخی کلیشه ها آمادگی بیشتری دارند. اگر این کلیشه ها برطرف شوند، سایه سنگین نگاه همکلاسیها از روی دانشآموز معلول برداشته میشود.

............حوادث

* فداکاری دختر 12 ساله برای نجات خواهر: دختر 12 ساله که با اعتراف دروغین به قتل پدرش قصد داشت خواهرش را نجات دهد، در تحقیقات بازپرس جنایی مجبور به بیان واقعیت شد. ساعت 5:30 عصر دوشنبه 27 آبان مأموران کلانتری 161 ابوذر در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت، از قتل مردی میانسال به دست دختر 12 ساله اش خبر دادند. طبق اظهارات مأموران کلانتری، این دختر نوجوان که شیما نام داشت برای دفاع از مادرش دست به این جنایت زده است. بدین ترتیب بازپرس جنایی و تیم بررسی صحنه جرم برای تحقیق از متهم کوچک راهی کلانتری ابوذر شدند. بازپرس با مشاهده مادر و خواهر بزرگتر متهم و سپس صحبت اولیه با دختر 12 ساله، دریافت وی نمیتواند قاتل پدرش باشد و فرضیه قتل به دست این دختر کوچک رنگ باخت. با این حال دخترک در بازجوییها اصرار داشت که خودش قاتل است. شیما به بازپرس جنایی گفت: پدرم ما را کتک میزد و رفتار مناسبی نداشت. به همین دلیل مادرم تصمیم به طلاق داشت. حدود 4:30 عصر بود که او دوباره با مادرم درگیر شد. پدرم دستش را روی گلوی مادرم گذاشته بود و میخواست خفه اش کند. من که خیلی ترسیده بودم، قمه ای را که پدرم چند روز قبل به خانه آورده بود و با آن ما را تهدید میکرد، از داخل کمد برداشتم. نمیخواستم او را به قتل برسانم؛ فقط برای دفاع از مادرم این کار را انجام دادم. - اعتراف به قتل: در حالی که دختر 12 ساله اصرار داشت که قاتل است، بازپرس جنایی به سراغ شیرین، خواهر 17 ساله شیما رفت و با قاطعیت از او پرسید: چرا پدرت را به قتل رساندی؟ شیرین که فکر میکرد خواهرش واقعیت ماجرای قتل پدرشان را لو داده است، بی اختیار به گریه افتاد و گفت: پدرم همیشه ما را کتک میزد؛ حتی آن روز هم مرا بشدت کتک زد. نزدیک بود مادرم را نیز خفه کند. من هم برای دفاع از مادرم با قمه ای که در کمد بود، به او ضربه ای زدم. وقتی پدرم کشته شد خیلی ترسیده بودیم. با سر و صدای ما همسایه ها به خانه مان ریختند. آنها وقتی از ماجرا با خبر شدند، پیشنهاد دادند که خواهر 12 ساله ام قتل را به گردن بگیرد. یکی از همسایه ها گفت به خاطر سن کم او را به کانون اصلاح و تربیت میفرستند و از نظر قانونی هم مجازات کمتری برایش در نظر میگیرند. به همین دلیل قرار شد خواهرم قتل را به گردن بگیرد. با اعترافات دختر 17 ساله به قتل، با توجه به سن متهم نوجوان، وی به دادسرای اطفال و نوجوانان ارجاع شد.

* خروج قطار مسافری از ریل:

نقص فنی قطار مسافربری در مسیر تهران-تبریز سبب خروج 2 واگن از ریل شد. در این حادثه که ساعت 6 و 20 دقیقه بامداد سه شنبه حوالی ایستگاه سهند در بلاک سراجو-سهند رخ داد، 2 واگن قطار ناگهان از ریل خارج شد؛ اما هیچ یک از مسافران آسیب ندیدند. مدیر کل راهآهن آذربایجان شرقی گفت: «این قطار دچار نقص فنی شده است، اما با تمهیداتی که برقرار کردیم، تمام 350 مسافر با همین قطار به سمت مراغه و تبریز انتقال داده شدند.»

............چاردیواری

* با سلام و تبریک سالروز انتشار ایران سپید که روز سه شنبه این هفته بود و این تبریک به نیابت از تحریریه روزنامه و تمام کسانی است که دغدغه اطلاعرسانی به نابینایان عزیز را دارند و همچنین قدردانی از دوستانی که طی تماس و پیامک این مناسبت را به ما در این سوی میز تبریک گفتند. امیدواریم این رسانه ارزشمند را از میان امواج ناملایمتهای اقتصادی و تدارکاتی موجود در کشور حفظ و متناسب با نیازهای بروز خوانندگان توسعه دهیم. اما تماسها و پیامکهای شما: آقایان نوروزی از شهریار و جام جم از بندر انزلی از عدم تمدید بیمه های سلامت خود یا عدم پرداخت فاکتورهای هزینه های درمانی خود از سوی سازمان بهزیستی گله کردند. در هفته آینده گزارشی در این خصوص تهیه و منتشر خواهیم کرد تا پاسخگوی پرسش این عزیزان و سایر دوستان پرسشگر باشیم. آقای بهمنآبادی از کیفیت چاپ قرآنهای چاپ بنیاد فرهنگی-قرآنی اصفهان شکایت کردند که به گفته ایشان، چاپ بریل ضعیف بوده و حتی پس از اعتراضشان و دریافت سری جدیدی از قرآنها، کیفیت قرآنهای جدید نیز مطلوب نبوده است که امیدوارم دوستان بنیاد فرهنگی-قرآنی اصفهان به این دغدغه پاسخ دهند. آقای حاجنصیری از شهرستان مهرگان قزوین، از برخورد بد کارکنان بهزیستی آن دیار شکایت کردند. به نظر میرسد سازمان بهزیستی جهت شفافیت در رسیدگی به عملکرد کارکنان خود خط تلفن یا سامانه ای را راه اندازی کند تا مددجویان بتوانند با ثبت شکایت خود -البته به صورت مستند- خواهان رسیدگی شوند. این گونه سامانه ها یا خطوط پشتیبانی تلفنی امروزه در بسیاری از سازمانهای دولتی و غیر دولتی پیشبینی شده است تا امکان نظارت بروز و مستند را بر عملکرد کارکنان آن سازمان فراهم کند؛ بویژه سازمانهایی مانند بهزیستی که به این نوع امکانات نظارتی و ارتباط گرم با مخاطب نیاز مبرم دارند. آقای قدرت ا.. چراغی از ضرورت سهمیه ویژه بنزین برای خودروهای معلولان گفته اند که در سخن هفته روز شنبه نیز به  آن پرداختیم و از سوی دیگر در هفته پیش رو با نگارش نامه و تماس با مسئولان ذیربط، پیگیر این درخواست به حق خواهیم بود. قطعاً نیاز یک معلول به خودرو برای تردد بیش از آحاد غیر معلول است. آقای ناصریان خواهان یک بار پاسخگویی به مشکل بازنشستگی پیش از موعد و کاهش ساعت کار معلولان شده اند که در پاسخ باید بگویم بیش از یک بار به این مسائل پرداخته ایم. آقای فخوری از گرگان خواهان مصاحبه با بازیگران سریال ستایش شدند که در این مورد داریوش ارجمند قول مساعد داده اند که امیدواریم محقق شود. آقای فریادرس به عنوان «سقط درمانی» در یکی از گزارشهای بخش سلامت اعتراض کردند که گفتنی است اولاً که این عنوان، عنوان اطلاقی پزشکی قانونیست و ارتباطی به روزنامه ندارد. دیگر آنکه دلیل انتخاب این عنوان به نوعی تأکید برناگزیر بودند سقط است. در جایی که این عمل برای حفظ جان مادر یا مصلحت نوزاد الزامی بوده و جنبه درمانی داشته باشد. میماند وداع تا گفتگوی هفته پیش رو به شرط حیات.

.............اطلاعرسانی

* به اطلاع میرساند: مجمع عمومی عادی سالانه جامعه نابینایان و کمبینایان استان آذربایجان شرقی به منظور ارائه گزارش عملکرد هیئت مدیره در سال 98 و انتخاب هیئت مدیره و بازرسان جدید، رأس ساعت 15 روز دوشنبه مورخ 16/10/98 در محل تالار اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی استان واقع در میدان دانشسرای تبریز برگزار خواهد شد. ثبت نام از نامزدان عضویت در هیئت مدیره و بازرسان جدید، طبق شرایط مندرج در اساسنامه از 20 الی 30 آذر 98 انجام خواهد شد؛ لذا از محضر اعضای محترم جهت حضور پرشکوه در مجمع دعوت به عمل میآید.

* نخستین جشنواره ملی کاما: مراسم اختتامیه این جشنواره روز سه شنبه 5/9/98 از ساعت 14:30 لغایت 17 در سالن قلم برگزار میگردد. جهت ثبت نام و اطلاعات بیشتر با انجمن نابینایان ایران تماس حاصل فرمایید. تلفن: 61-22560060

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *