شناسه خبر: 19413 منتشر شده در مورخ: 1398/9/9 ساعت: 09:31 گروه: اجتماعی  
۳۰ درصد معلولیت‌های افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی غیرژنتیکی است

۳۰ درصد معلولیت‌های افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی غیرژنتیکی است

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به طرحهای حمایتی این سازمان در خصوص مددجویان گفت: ۳۰ درصد معلولیت‌ها و معلولان زیرپوشش بهزیستی کشور غیرژنتیکی است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا مجید رضازاده، با اشاره به اجرای طرح شناسایی اختلالات ژنتیک در معلولان زیرپوشش سازمان بهزیستی کشور افزود:براساس غربالگری‌های که تاکنون انجام شده ۳۰ درصد معلولیت معلولان غیرژنتیکی است و مابقی باید بررسی شود که چند درصد معلولیت‌های ژنتیکی و اکتسابی است.

وی گفت: اجرای طرح شناسایی اختلالات ژنتیکی یکی از برنامه‌های در دست ا جرا در سازمان بهزیستی کشور است که از سال‌جاری آغاز شده است و تا ۳ سال ادامه دارد.

به گفته وی، در این طرح معلولان با انجام آزمایشات ژنتیک، غربالگری و سپس مشاوره می‌شوند تا بانک ذخیره ژنتیک معلولان در کشور تهیه شود.

وی اظهار داشت: با تهیه این بانک اطلاعاتی علت معلولیت شناسایی و به افراد معلول و خانوادهای آنها مشاوره ارائه می‌شود تا در صورت ازدواج معلولان از معلولیت مجدد در خانواده جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا ، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول زیرپوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که این آمار واقعی جمعیت معلولان کشور نیست.

رضازاده از اجرای طرح  ارتقای سلامت خانواده با پیشگیری از طلاق  در سالجاری خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته با کمک قوه قضائیه، افرادی که برای طلاق مراجعه می‌کردند، به مراکز مشاوره بهزیستی برای دریافت مشاوره ارجاع داده می‌شدند.

به گفته وی، این افراد به دلیل اینکه در زندگی دارای مشکلات فراوان بودند، امکان بازگشت به زندگی خیلی کم بود به همین منظور برای کاهش طلاق، طرح مشاوره قبل از ازدواج در دستورکار قرار گرفت.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: در این طرح زوجین در آستانه ازدواج آموزش و مشاوره‌ه‌ای مهارت‌های زندگی را فرا می‌گیرند، تا از بروز پدیده طلاق جلوگیری شود.

وی، با تاکید بر اینکه این طرح اولویت با زوجینی است که دارای ریسک طلاق بالاتر هستند، افزود: خانواده‌هایی که سابقه طلاق یا اعتیاد دارند، در این طرح در اولویت قرار دارند و تا ۵ سال پس  از زندگی مشترک مورد مشاوره و مراقبت و پیگیری قرار میگیرند تا در صورت بروز مشکل مداخلات مشاوره‌ای انجام شود.

رضازاده، به راه‌اندازی مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان در حوزه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: تاکنون یک مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در اصفهان راه‌اندازی شده و دومین مرکز نیز تا ۲ هفته آینده در استان کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: در این مراکز تمام مراحل سم‌زدایی، اقامت و خدمات سرپایی به معتادان که قصد ترک اعتیاد دارند تا یکسال ارائه می‌شود.‌

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *