شناسه خبر: 19748 منتشر شده در مورخ: 1398/10/7 ساعت: 10:45 گروه: اجتماعی  
۲ هزار نفر نیازمند در انتظار حمایت بهزیستی چابهار هستند

۲ هزار نفر نیازمند در انتظار حمایت بهزیستی چابهار هستند

رییس اداره بهزیستی چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: ۲ هزار نفر از معلولان، کودکان یتیم، خانوادهای بی‌سرپرست و بدسرپرست این شهرستان در نوبت و انتظار حمایت اداره بهزیستی قرار دارند.

به گزارش ایران سپید حسن تاوانه اظهار داشت: امیدواریم با حمایت‌های مسوولان استانی و کشوری و زیرپوشش قرار دادن  افراد نیازمند و واجدشرایط مشکلات افراد محروم مرتفع شود.

وی افزود: هم اینک چهار هزار و ۲۱۵ معلول از انواع معلولیت‌های ناشی از ازدواج‌های فامیلی، تصادفات و اختلالات ژنتیکی، هزار و ۳۷ خانوار نیازمند و بی‌سرپرست، ۲۳۰ کودک خیابانی و کار، هزار و ۱۳۱ دانش آموز بازمانده از تحصیل، ۲ هزار و ۵۷۶ نفر دانش‌آموز مقاطع تحصیلی ابتدایی, راهنمایی ,متوسطه و ۵۹ دانشجو معلول زیرپوشش بهزیستی چابهار هستند.

رییس اداره بهزیستی چابهار بیان کرد: ۷۰ هزار نفر حاشیه نشین، ۶۳ نفر کارتن خواب و هفت هزار و ۶۸۱ نفر معتاد به موادمخدر نیز در این شهرستان نیازمند توجه و حمایت لازم هستند.

وی گفت: برای پیشگیری از معلولیت ها اجرای طرح غربالگری ناشنوایی و نصب و راه اندازی دستگاه مورد نیاز آن در زایشگاه بیمارستان امام علی (ع) چابهار ضروری است.

تاوانه ادامه داد: اجرای طرح تنبلی چشم کودکان سه تا ۶ سال و از همه مهمتر اجرای طرح پیشگیری از معلولیت توسط معلمان و مربیان، طرح سی بی آر و روستایی و اف بی ار و همچنین خدمات توانبخشی می تواند در پرداخت هزینه کمک بزرگی به خانواده‌ها باشد.

رییس اداره بهزیستی چابهار تصریح کرد: متناسب سازی محیط و خودرو، پرداخت هزینه درمان و ایاب‌وذهاب، هزینه کاشت حلزون و پرداخت شهریه معلولان، ارتز و پرتز، کمکهای موردی َضروری زندگی و اشتغال و آماده سازی شغلی، توزیع سمعک، وسایل کمک توانبخشی و معافیت سربازی از جمله درخواست های جامعه معلولان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: کارفرمایانی که معلولان را بکارگیری کنند علاوه بر اجر معنوی از تسهیلات ویژه بهره‌مند می شوند.

تاوانه اضافه کرد: باتوجه به موقعیت شهرستان تنها سه تا چهار اداره برای تردد معلولان از نظر رفت و آمد، سرویس بهداشتی و رمپ ورودی ادارات با ویلچر متناسب سازی شده که از همه مدیران چابهار درخواست می‌شود نسبت به مناسب سازی محیط اقدام کنند.

وی بیان کرد: هم اینک ۷۵ روستامهد، سه مرکز ترک اعتیاد،  سه مرکز مشاوره، ۲ شلتر مردان و زنان، یک موبایل سنتر و باشگاه مثبت به بیماران ایذر و اچ ای وی، یک مرکز ماذون درمانی، یک مرکز کاهش آسیب درمان اورژانس اجتماعی، ۶ موسسه غیردولتی، یک خانه مهر، ۲ بهزیستی دولتی یک بهزیستی خصوصی، سه پایگاه سلامت اجتماعی در این شهرستان خدمات لازم را به افراد زیرپوشش و واجد شرایط ارائه می کنند.

رییس بهزیستی چابهار اظهار داشت: همچنین یک مرکز کودکان ذهنی زیر ۱۴سال، یک مرکز حرفه آموزی معلولان بالای ۱۵سال، ۲ شرکت تعاونی زنان، ۲ گروه همیار زنان، ۲ انجمن نابینایان و ناشنوایان نیز در حال ارائه خدمات به جامعه هدف هستند.

وی بر مناسب سازی محیط و احداث سرویس بهداشتی، ایجادرمپ آسانسور و بالابر و همچنین بکارگیری جامعه هدف و جذب باقی مانده افراد پشت نوبت، صدور مجوز ترک اعتیاد ماده ۱۶(ترک اعتیاد با هزینه دولتی) و بیماران روانی مزمن و حرفه اموزی دختران بالای ۱۵سال، مرکز نگهداری کودکان ذهنی زیر ۱۴سال و مرکز نگهداری بیماران ضایع نخاعی تاکید کرد.

تاوانه گفت: تخصیص اعتبار برای جذب افراد پشت نوبت، یارانه برای ایجاد مرکز بیماران روانی مزمن و مرکز حرفه آموزی معلولان بالای ۱۵ سال و ایجاد مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی و توانمندسازی آنان و زنان و جامعه هدف در قالب تعاونی اشتغال بصورت بلاعوض، ایجادیک موبایل سنتر جدید، راه اندازی ۵۰ روستا مهد کودک روستایی جدید و پنج پایگاه خدمات اجتماعی، واگذاری پرونده های پشت نوبت تحت اموراجتماعی به بخش غیردولتی، تامین اعتبار بودجه خاص برای آگاه‌سازی پیشگیری و همچنین اقدام عملی ادارات بزرگ به وظیفه مسوولیت اجتماعی شان از جمله نیازهای این شهرستان است.

رییس اداره بهزیستی چابهار تصریح کرد: در نظر گرفتن اعتبارات ویژه برای چابهار، جذب نیروی انسانی متخصص با توجه به چارت سازمانی و  ارتقا اداره به معاونت اداره کل بهزیستی با توجه به حجم بالای آسیب ها و فاصله ۷۶۱ کیلومتری از مرکز استان از مطالبه‌های مردم و مسوولان است که نیاز خاص به حمایت و توجه دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *