شناسه خبر: 20194 منتشر شده در مورخ: 1398/11/26 ساعت: 10:35 گروه: اجتماعی  
ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان اعلام شد
با نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری به رییس سازمان بهزیستی؛

ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان اعلام شد

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به رییس سازمان بهزیستی، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت را اعلام کرد.

به گزارش ایران سپید فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با ارسال نامه‌ای‌ به رییس سازمان بهزیستی، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، برای افراد دارای معلولیت را اعلام کرد.

در متن این نامه، خطاب به قبادی‌دانا، ریاست سازمان بهزیستی کشور آمده است:

به استحضار می‌رساند شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در چارچوب مفاد قانون حمایت از حقوق معلولان، مصوب ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی و با تاکید بر رعایت مواد ۲، ۳، ۴، ۵ این قانون، همچنین پیرو بند ۶ مصوبه مورخ ۲۲ آذرماه ۱۳۷۸ شورای‌عالی در خصوص ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، در جلسه مورخ ۲۰ آبان ۱۳۹۸ خود، پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با بازنگری مصوبه یادشده و پیوست آن را به شرح زیر و ضوابط ضمیمه تصویب کرد.

۱- رعایت این مصوبه برای کلیه مراجع، تهیه، بررسی، تصویب، نظارت، صدور پروانه، اجرا در تمامی طرح‌های توسعه و عمران شهری و روستایی الزامی است.

۲- در اجرای ماده ۴ قانون "تاسیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری" و ماده ۴۲ آیین‌نامه "نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی"، اعضای سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان موظف به رعایت ضوابط پیوست  در تمام زمینه‌های خدمات مهندسی از قبیل طراحی، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری هستند. مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط پیوست و حسن انجام این مصوبه بر عهده سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان است.

۳- دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی موظف‌به رعایت ضوابط پیوست در تمام زمینه‌های خدمات مهندسی از قبیل طراحی، نظارت، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری هستند. مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط پیوست و حسن انجام این مصوبه بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

۴- مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مکلف است با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر دستگاه‌های مسئول در جهت ترویج ضوابط مجموعه پیوست، ارتقاء دانش حرفه‌ای و کسب مهارت فنی نسبت به ایجاد زمینه لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی-حرفه ای برای جامعه مهندسی، دست‌اندرکاران موضوع، مهندسان مشاور، پیمانکاران و ... و همچنین آموزش همگانی اقدام کنند.

۵- دبیرخانه شورای‌عالی با همکاری سازمان بهزیستی اقدامات لازم را به منظور فرهنگ‌سازی و آگاهی عمومی در زمینه مناسب‌سازی محیط برای افراد دارای معلولیت و برابری فرصت‌ها برای حضور آنان در جامعه از طریق برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، گنجاندن برنامه‌های درسی مرتبط توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و سایر سازمان‌ها و مؤسسانی که با امر آموزش نیروی انسانی در سطوح مختلف ارتباط دارند انجام دهد ./ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *