شناسه خبر: 20310 منتشر شده در مورخ: 1398/12/5 ساعت: 10:39 گروه: اجتماعی  
فضای آموزشی ویژه دانش آموزان استثنایی در کشور، 10 مترمربع است

فضای آموزشی ویژه دانش آموزان استثنایی در کشور، 10 مترمربع است

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: سرانه فضای آموزشی دانش آموزان استثنایی در سطح کشور، 10 مترمربع است که باید به استاندارد 22،5 متر مربع برسیم.

به گزارش ایران سپید سید جواد حسینی  اظهار کرد: طرح سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی در کشور که آموزش‌وپرورش استثنایی متولی آن است، از سال 1372آغاز و در ابتدا تنها 1.5 درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار می‌داد اما اکنون این طرح در سال تحصیلی جاری، 98 درصد دانش‌آموزان و50 درصد پیش‌دبستانی‌ها را تحت پوشش دارد.

وی افزود: آموزش‌ها در قالب آموزش ویژه دانش آموزان استثنایی با1600 مدرسه، آموزش تلفیقی- فراگیر در قالب 14 هزار مدرسه پذیرا و همچنین 500 مدرسه پشتیبان ارائه می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت هیچ دانش‌آموز عادی و استثنایی در سطح کشور نیست که خواهان تحصیل باشد وآموزش‌وپرورش استثنایی و عادی، معلم و یا مدرسه برای تعلیم و تربیت آن‌ها نداشته باشیم، لذا در چنین شرایطی اگر کسی بازمانده از تحصیل است، یا شناسایی نشده است یا خود خانواده فرد نخواسته‌اند این اتفاق صورت گیرد.

حسینی سرانه فضای آموزشی استاندارد برای دانش‌آموزان استثنایی را بیش از 22.5 مترمربع اعلام و عنوان کرد: در حال حاضر در کشور10متر فضای آموزش برای این دانش‌آموزان فراهم است که برای رسیدن به سرانه مطلوب، نیازمند احداث210 مدرسه استثنایی هستیم و این موضوع در دستور کار قرار دارد لذا ساخت اولین مدرسه استثنایی را چندی پیش در فشافویه باهمت یک خیرآغاز کردیم.

وی در خصوص جذب و به‌کارگیری کادر توان‌بخشی، تصریح کرد: تعلیم و تربیت دانش‌آموزان استثنایی درکشور به‌صورت تیمی است که 864 نیروی توان‌بخشی شامل گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی، بازی‌درمانی در حال حاضر مشغول به خدمت هستند، البته برای اینکه بتوانیم به‌صورت استاندارد به دانش‌آموزان مباحث آموزشی را ارائه کنیم، در طرح آمایش سرزمینی نیازمند جذب800 نیروی دیگر هستیم.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور افزود: هرچند دانشگاه فرهنگیان توان پرورش نیروی توان‌بخشی را ندارد اما این ظرفیت در دانشگاه‌های بهزیستی و علوم پزشکی وجود دارد، بنابراین از طریق ماده 28 و خصوصاً به‌صورت مشترک با آن دانشگاه‌ها به پرورش نیروی توان‌بخشی خواهیم پرداخت.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *