شناسه خبر: 20838 منتشر شده در مورخ: 1399/2/30 ساعت: 15:12 گروه: اجتماعی  
۱۷ هزار پرونده مددجویان بهزیستی استان بوشهر برون‌ سپاری می‌شود

۱۷ هزار پرونده مددجویان بهزیستی استان بوشهر برون‌ سپاری می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: ۱۷ هزار پرونده مددجویان بهزیستی زیرپوشش این استان به مراکز غیر دولتی مثبت زندگی واگذار می‌شود.

به گزارش ایران سپید علیرضا حاجیونی روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع مراکز مثبت زندگی افزود: بیشتر این پرونده‌ها در حوزه اجتماعی و مددجویان مستمری بگیر بهزیستی است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود بین ۳۷ تا ۵۶ مرکز غیر دولتی مثبت زندگی در استان بوشهر به منظور ارائه خدمات متمرکز بهزیستی به مددجویان راه‌اندازی شود و این سازمان از این مراکز خرید خدمت کند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر اضافه کرد: این مراکز با هدف تسهیل دسترسی گروه‌های هدف با راه‌اندازی مراکز در مکان‌های با تراکم بالای مددجوها، ارائه خدمات متعدد و تجمیع شده در یک مرکز، افزایش آگاهی‌های عمومی، ارائه خدمات بر بستر الکترونیک و افزایش سرعت خدمات‌رسانی به مددجوها، مشکل‌یابی و مددجو یابی فعالانه، توزیع شفاف و عادلانه خدمات، حذف موازی‌کاری، تقویت محله محوری و اجتماع محوری و کاهش تصدی‌گری دولت راه‌اندازی می‌شود.

حاجیونی گفت: مراکز مثبت زندگی به عنوان مراکز غیر دولتی ۲۲ خدمت را به صورت متمرکز به مددجویان بهزیستی ارائه می‌دهند و این سازمان نظارت‌های حاکمیتی و بازبینی را بر فعالیت آنان اعمال خواهد کرد.

وی ادامه داد: ثبت درخواست فرزندخواندگی، انجام مصاحبه‌های اولیه و بازدید از منازل، تعیین اولویت نیاز مددجوها، ارجاع درخواست‌های جامعه هدف، شناسایی داوطلبان محلی، خیران و حمایت طلبی از آنها، پیگیری امور مددکاری خانوار، نیازسنجی و آزمون وسع خانوار، شناسایی فعالانه جامعه هدف، آموزش‌های تشکیل و تحکیم خانواده و مهارت‌های زندگی، آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها از طریق بررسی خانواده‌های دارای چند معلول، غربالگری و رصد سطح یک پیشگیری و اطلاع رسانی و معرفی خدمات سازمان بهزیستی و جذب مشارکت‌های مردمی برخی از فعالیت‌هایی است که به این مراکز واگذار می‌شود.

حاجیونی افزود: در این مراکز خدمت به جای فرد به خانوار ارائه می‌شود و با تشکیل پرونده برای هر خانوار به عنوان مددجو، نیازهای آنان به صورت متمرکز پیگیری می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان بوشهر گفت: فراخوان ثبت درخواست افراد حقیقی و حقوقی متقاضی راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی از ۲۲ اردیبهشت منتشر شده‌است و متقاضیان می‌توانند به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه دهند.

حاجیونی اضافه کرد: مراکزی  که تاکنون با بهزیستی همکاری داشته و یا نداشته‌اند مانند خیریه‌ها، مشاوره و سایر موسسه‌ها درصورتی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند ارائه درخواست کنند و درخواست‌ها پس از دوهفته بررسی می‌شود.

 وی ادامه داد: این مراکز در محله‌هایی با تراکم بالای مددجویان، در فضایی با حداقل ۷۰ متر و مناسب‌سازی شده برای دسترسی معلولان ایجاد می‌شود و در هر مرکز تا ۴۵۰ پرونده خانوار و به ازای هر ۱۵۰ خانوار یک کارشناس با تخصص مددکاری و امور اجتماعی و به فراخور نیاز کارشناسان پاره وقت حضور دارد.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: این مراکز قابل واگذار به غیر و انتقال از شهرستانی به شهرستان دیگر نیست، هر شخص حقیقی و حقوقی تنها می‌تواند مجوز راه‌اندازی یک مرکز را داشته باشد، تعطیلی این مراکز بدون دلیل موجه و اطلاع دهی از ۳ ماه قبل غیر ممکن است و ساعات کاری آن منطبق با دستگاه‌های دولتی است.

حاجیونی با اشاره به سیاست چابک سازی و لاغرسازی بدنه دولت، اضافه کرد: با راه‌اندازی این مراکز به ازای هر مرکز پنج نفر جذب می‌شوند و از این میان تحصیل کرده‌های مددکاری و علوم اجتماعی که سهم کمی برای ورود به بدنه دولت داشتند در این مراکز غیر دولتی مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: با توجه به جمعیت شهرستان‌های استان، شهرستان‌های بوشهر و دشتستان بیشترین و شهرستان‌های جم، دیلم و عسلویه کمترین تعداد مراکز مثبت زندگی را دارند.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: پیش‌بینی می‌شود روز ۲۵ تیرماه  و مصادف با روز بهزیستی به صورت همزمان در سطح کشور از این مراکز  راه‌اندازی شود.

حاجیونی بیان کرد: آمادگی برای مدیریت و حل مشکلات آغاز به کار این مراکز وجود دارد و در صورتی که فعالیت این مراکز بخوبی صورت گیرد بیش از همه مددجو از آن سود خواهد برد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *