شناسه خبر: 20861 منتشر شده در مورخ: 1399/3/2 ساعت: 11:28 گروه: اجتماعی  
اعطای طرح ترافیک به معلولان واجد شرایط استان تهران
مدیر کل دفتر توانمند سازی بهزیستی در گفت و گو با ایران سپید

اعطای طرح ترافیک به معلولان واجد شرایط استان تهران

از سال 94 به این سو, اعطای پلاک ویژه ی معلولان (پلاک ژ) به نابینایان متوقف شد. استدلال های زیادی در این باره از سوی مراجعی مثل پلیس راهور ناجا آورده شد از جمله اینکه دارندگان این پلاک ها, امکان سوء استفاده ی دیگران از تسهیلات این پلاک ها را فراهم می کنند.

به گزارش ایران سپید 5 سال است که سه مرجع شهرداری, سازمان بهزیستی و پلیس راهور ناجا در کش و قوسند که آیا این پلاک ها به نابینایان اعطا شود یا نه؟ برای برون رفت از این معضل, هر نهاد دولتی ذیربط یا تشکل غیر دولتی اظهار نظر های مختلفی می کند یا ایده هایی ارائه می دهد.

چند روز پیش محمد رضا شهبازی, مدیر دفتر توانمند سازی بهزیستی در یک مصاحبه با کمپین حمایت از معلولان, خبر از اعطای روز برگ های طرح ترافیک به معلولانی که پلاک ویژه ندارند, داد. این مصاحبه بهانه ای شد تا ابعاد چنین حرکتی را از زبان شهبازی جویا شویم: «امسال توانستیم حدود 50 هزار روز برگ طرح ترافیک را از شهرداری برای معلولان تحت پوشش سازمان دریافت کنیم. در نیمه ی سال گذشته هم تعدادی روز برگ دریافت کرده بودیم که معلولان باید در طول آن مدت از این تعداد استفاده می کردند. با توجه به اینکه تعداد این روز برگ ها کم است, یک شاخص کوچک در نظر گرفتیم که هر فرد معلول تحت پوششی بتواند 70 روز برگ دریافت کند تا تعداد بیشتری از این تسهیلات بهره مند شود. پیش فرض ما این بود که اگر میانگین 50 روز برگ را در نظر بگیریم, حدود 1000 معلول یا نزدیکان آن ها که در امر جا به جایی و رفت و آمد آن ها تأثیر دارند, می توانند از این امتیاز برخوردار شوند. در نتیجه الآن استان تهران این کار را انجام می دهد و افراد واجد شرایط را معرفی می کند تا از این موقعیت استفاده کنند.»

شهبازی در خصوص احصا و نحوه ی دریافت این روز برگ ها به وسیله ی معلولان اظهار داشت: «بهزیستی استان تهران به ادارات بهزیستی شهرستان های تهران, شر ری و شمیرانات این موضوع را اعلام کرده؛ در نتیجه معلولانی که در بهزیستی های این شهرستان ها پرونده دارند, باید به مددکاران یا کارشناسان مددکاری خود مراجعه کرده و درخواست سهمیه کنند. آنچه ما تأکید کردیم, این بود که افراد دارای پلاک ویژه و کسانی که دریافت پلاک ویژه شان تأیید شده و به زودی به دستشان می رسد, واجد شرایط دریافت این امتیاز نباشند و شاخص هایی مثل موقعیت محل کار, اقدامات درمانی یا آموزشی را در اعطای این امتیاز به معلولان متقاضی در نظر بگیرند. کسانی که برای رفت و آمد به محل کارشان یا انجام امور درمانی نیازمند تردد در محدوده های طرح ترافیک هستند, برخوردار شوند. با توجه به اینکه محدودیت داریم و فقط می توانیم به 1000 نفر این روز برگ ها را بدهیم, از معلولان عزیز خواسته ایم که مراجعه کنند تا بتوانیم برآورد دقیقی از نیاز افراد تحت پوشش داشته باشیم. به این ترتیب می توانیم موضوع را مجدداً با سازمان طرح ترافیک شهرداری در میان بگذاریم تا بلکه بتوانیم امتیاز بیشتری دریافت کنیم. قدر مسلم این است که ما به 1000 مددجوی متقاضی این روز برگ ها را می دهیم.»

شهبازی درباره ی خانواده ی معلولان متقاضی اظهار داشت: «منظور از خانواده, افراد درجه 1 مثل پدر, مادر, خواهر یا برادر است که مددکار تأیید می کند این افراد در رفت و آمد معلولان تحت پوشش تأثیر دارند.»

مدیر کل دفتر توانمند سازی سازمان بهزیستی در پاسخ به سؤالی پیرامون تأثیر این اقدام در پیگیری و نتیجه گیری اعطای پلاک ژ به نابینایان اظهار داشت: «در حال حاضر ما مشغول رایزنی با پلیس راهور, شهرداری  و تشکل ها هستیم تا مشخص شود چه گروه هایی از معلولان واجد شرایط دریافت این پلاک هستند؛ چون فعلاً به نابینایان و ناشنوایان این پلاک داده نمی شود. بنا بر این باید به یک نتیجه ی نهایی برسیم. البته در هیچ جای دنیا این پلاک ها را نمی دهند؛ اما گروه های معلولیتی مثل نابینایان و ناشنوایان باید از مزایایی برخوردار شوند مثل همین روز برگ های طرح ترافیک. خود من هنوز به نتیجه ی مشخصی در این زمینه نرسیده ام؛ اما این موضوع صد درصدیست که باید به این گروه از معلولان مزایای خاص داده شود. قطعاً بررسی های کارشناسی بین سازمان بهزیستی, شهرداری و پلیس راهور ناجا طی چند ماه آینده تکلیف را روشن خواهد کرد که بالاخره این پلاک ها به نابینایان و ناشنوایان اعطا می شود یا نه.»

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *