شناسه خبر: 22017 منتشر شده در مورخ: 1399/7/22 ساعت: 12:31 گروه: اجتماعی  
روز ایمنی عصای سفید، پیام آور عدالت و تلفیق اجتماعی نابینایان

روز ایمنی عصای سفید، پیام آور عدالت و تلفیق اجتماعی نابینایان

وحید قبادی دانا به مناسبت فرا رسیدن ۲۴ مهرماه "روز جهانی ایمنی عصای سفید" پیامی صادر کرد.

به گزارش ایران سپید  وحید قبادی دانا به مناسبت فرا رسیدن ۲۴ مهرماه "روز جهانی ایمنی عصای سفید" پیامی صادر کرد.

متن این پیام به شرح زیر است:
 
هرگاه توجه و امید به آینده مسیر حرکت را ترسیم نماید با چشم‏های فروبسته نیز راه روشن را می‏توان یافت. این همان پیامی است که به روز ایمنی عصای سفید معنا می‏بخشد. تعامل موثر با افراد نابینا موجب می‏شود تا این اسوه ‏های آگاهی و پشتکار را بهتر بشناسیم و در مسیر توانمندی و تلفیق آنان در بخش‏های مختلف جامعه گام‏‌های اثربخش ‏تری برداریم.
 
امروز لطف پروردگار هستی ما را در جایگاهی قرار داده است که در سطوح تصمیم‏ گیری و اجرایی سازمان بهزیستی افتخار خدمت رسانی به عزیزان نابینا و کم بینا نصیب ما شده تا در حد بضاعت راه پر فراز و نشیب توانمندسازی و الحاق اجتماعی ایشان را هموار نماییم.
 
در قانون حمایت از حقوق معلولان ارائه بخش عمده‌ای از خدمات مورد نیاز افراد نابینا و کم بینا در زمینه‏‌های آموزشی، توانبخشی، حمایت‏های رفاهی و اجتماعی بر عهده سازمان بهزیستی نهاده شده و این سازمان نیز با توجه به قابلیت ‏ها و محدودیت‏‌های این افراد و نیاز‌های روز جامعه، طرح‏ها و برنامه ‏های متنوعی را جهت افزایش سطح استقلال و ارتقاء کیفیت زندگی افراد نابینا و کم‏بینا اجرا می‏ نماید. ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی در قالب مراکز تخصصی و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه، پرداخت کمک هزینه معیشتی و تحصیلی، تعمیم حق پرستاری و مددکاری، اجرای برنامه ‏های توانمندسازی به صورت فعالیت‏‌های آموزشی، هنری و ورزشی و آموزش مهارت‏های شغلی و تسهیل فرایند اشتغال افراد نابینا و کم بینا تنها بخشی از خدماتی است که با هدف تبلور استعداد‌های ارزنده این عزیزان انجام می‏ شود.
 
روز ایمنی عصای سفید، یادآور لزوم برابرسازی فرصت‏‌ها و رفع تبعیض از افرادی است که با وجود دشواری‏‌های بسیار توانسته ‏اند ظرفیت‏‌های جسمانی و روانی خویش را در زمینه‏‌های شغلی و اجتماعی به منصه ظهور برسانند. پر واضح است که تکریم این افراد و همراهی آنان در مسیر پرشتاب زندگی، تنها به واسطه عمل به قوانین انجام نمی‏ شود بلکه وظیفه‌ای است الهی که در یک جامعه اسلامی براساس تعالیم انسان ساز دین مبین بر عهده فرد فرد ما نهاده شده است. 
 
سازمان بهزیستی کشور با اتخاذ سیاست‏های همسو با تعالیم اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی و در راستای عمل به وظایف قانونی خویش می‏ کوشد تا مطالبات برحق افراد نابینا و کم بینا را در چارچوب قوانین مربوطه دنبال نماید. اهتمام این سازمان به تشکیل دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان که هم زمان پیگیر مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت نیز خواهد بود، مصداق تلاش‏‌هایی است که ثمره آن اجرای هرچه بهتر قوانین حمایتی و تقویت هویت اجتماعی افراد نابینا و کم بینا خواهد بود.
به یاد داشته باشیم که توانمندسازی افراد دارای آسیب بینایی و احراز جایگاه اجتماعی متناسب با کرامت انسانی و قابلیت ‏های ارزنده این عزیزان مستلزم نهادینه نمودن فرهنگ قانون مداری در تمامی ارکان جامعه است؛ فرهنگی که تمامی دستگاه ‏های اجرایی، نهاد‌های نظارتی و قانونگذار را در برابر قوانین حمایتی مرتبط با افراد دارای معلولیت متعهد و پاسخگو می ‏سازد. امیدوارم روند اجرای این قوانین و موانع اجرایی آن در سایر دستگاه ‏ها نیز با نگاه تیزبینانه نمایندگان خانه ملت و سایر نهاد‌های نظارتی مورد رصد قرار گیرد تا در سایه لطف پروردگار، اراده ملی و تلاش همگانی در رفع موانع موجود، مسیر گام ‏های استوار نابینایان به کرانه‏‌های شکوفایی، ایمان و امید منتهی گردد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *