شناسه خبر: 22039 منتشر شده در مورخ: 1399/7/24 ساعت: 13:53 گروه: اجتماعی  
اتحادیه جهانی نابینایان، در گرامی داشت روز ایمنی عصای سفید در 15 اکتبر 2020 با دنیا همصدا می شود + فایل صوتی

اتحادیه جهانی نابینایان، در گرامی داشت روز ایمنی عصای سفید در 15 اکتبر 2020 با دنیا همصدا می شود + فایل صوتی

روز ایمنی عصای سفید، اهمیت عصای سفید را به عنوان ابزاری برای زندگی مستقل افراد نابینا و کم بینا، به دنیا یادآور می شود.

به گزارش ایران سپید اکنون که دنیا با کووید-19 دست به گریبان است، ما از این فرصت استفاده می کنیم تا به قانون گزاران و سیاست گزاران و تمام دست اندرکارانی که مشغول طراحی و بازطراحی زیرساختهایی  همسو با پروتکلهای بهداشتی کووید-19 هستند یادآور شویم  این طرح جهانی که همگان نسبت به آن حساسند، برای همه ما ضروری است  و همه باید خود را با این هنجار تازه وفق دهیم و هیچ کس نباید جا بماند.

در گزارش آگوست 2020 ما تحت عنوان: انعکاس صداها:  زندگی ما، شعار ما، از کووید-19 یاد بگیریم. با توجه به  تجارب نابینایان و کم بینایانی از جای جای دنیا، یکی از چالش هایی که بوسیله  مخاطبان، برجسته شد، تنظیم آیین نامه ها و مقررات جدیددی در خصوص خطوط راهنما و نشانگرهای فاصله گذاری بود که فاکتورهای دسترسی پذیری برای افراد نابینا و کم بینا را در نظر نگرفته بودند. یکی از پاسخ دهندگان نوشته بود: این نشانگرها  قابل لمس نیستند و من نمی توانم آنها را با عصای سفیدم تشخیص دهم  و سگم هم بلد نیست که این نشانگرها را دنبال کند.
در تلاش برای مقابله با کووید-19 و کنترل آثار آن، اعضای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل متحد نباید وظایفشان را در حمایت از حقوق افراد دارای  معلولیت فراموش کنند. به ویژه بند 9 که از کشورها می خواهد موانع را شناسایی و حذف نمایند تا تضمن شود که افراد دارای معلولت می توانند به راحتی به محیط پیرامون، حمل و نقل و امکانات رفاهی عمومی، دسترسی داشته باشند و بند 19 که توضیح می دهد شرط حضور افراد معلول در جامعه، تامین استقلال فردی آنهاست.. علاوه بر این، هدف 11 از سند اهداف توسعه پایدار، که بر تامین زندگی و امنیت  شهری  برای همه تاکید دارد، متذکر می شود که حذف موانعی که استفاده کنندگان عصای سفید با آن روبرو هستند به عنوان هدفی جهانی باید مد نظر قرار گیرد.
در بزرگداشت روز جهانی ایمنی عصای سفید، امیدواریم  قانون گزاران، اهمیت حق افراد نابینا و کم بینا را برای سفر و تردد مستقل و ایمن در جهانی دسترس پذیر برای نابینایان و استفاده از عصای سفید را به رسمیت بشناسند و افراد نابینا و کم بینا نیز اهمیت داشتن و استفاده از عصای سفید را بدانند و برای حفظ امنیتشان، مطابق اصول از آن استفاده کنند.
بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *