شناسه خبر: 22063 منتشر شده در مورخ: 1399/7/28 ساعت: 14:41 گروه: اجتماعی  
لزوم ورود وزارت صمت به موضوع مناسب سازی خودرو معلولان

لزوم ورود وزارت صمت به موضوع مناسب سازی خودرو معلولان

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: در خصوص مناسب سازی خودرو برای افراد دارای معلولیت دو موضوع مطرح است؛ خودروها مناسب شود یا خیر؟ و اینکه متولی خودرو مناسب سازی شده چه کسی است؟

به گزارش ایران سپید به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی متولی اعطای خودرو مناسب سازی شده و افراد دارای معلولیت نیست، گفت: وزارت صمت باید در این خصوص ورود کند، هرچند که چندین سال است که با وزارت صمت در خصوص تولید خودروهای مناسب‌سازی شده درحال درگیری هستیم اما وزارت صمت تولید خودرو مناسب سازی شده را به صرفه نمی داند به همین منظور خط تولید در این خصوص راه نمی‌اندازد؛ همچنین به دلیل تفاوت در نوع معلولیت ها امکان تولید خودرو مناسب سازی شده به یک مدل خاص وجود ندارد.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با تاکید بر اینکه افراد دارای معلولیت باید از خودروهای اتومات که گاز و ترمز دستی دارند استفاده کنند، ادامه داد: با توجه به وضعیت معیشتی فعلی تهیه چنین خودروهایی برای افراد دارای معلولیت هزینه بالایی دارد.

مومن سرایی تصریح کرد: در سال های گذشته سازمان بهزیستی با شرکت پارس‌خودرو یک همکاری داشته و افراد دارای معلولیت بعد از تهیه خودرو پراید و یا ال ۹۰ می توانستند با حمایت بهزیستی و پرداخت هزینه نصب کلاچ برقی توسط بهزیستی خودرو خود را مناسب سازی کنند، اما در حال حاضر با وزارت صمت در حال مذاکره هستیم تا شرکت های کاربر ساز را هدفمند کنیم تا خودروی افراد دارای معلولیت را کلاچ برقی نصب کنیم، هرچند که هنوز جوابی وزارت صمت دریافت نکرده ایم.

وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور از وزارت صمت درخواست دارد تمهیداتی در نظر گیرد تا شرکت‌های تولید داخل اتومبیل و یا خودروهای وارداتی را مناسب سازی کند، گفت: همچنین قراردادی با شرکت‌های خودروساز بسته شود که این خودروهای معمولی را شرکت‌های کاربر ساز برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی کند تا این شرکت‌ها خدمات پس از فروش به متقاضیان ارائه دهند.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: در نهایت دولت باید از این موضوع حمایت کند و در تهیه خودروهای اتومات برنامه ریزی کند.

مومن سرایی در پاسخ به این سوال  که چرا مانند سال‌های گذشته با حمایت بهزیستی کلاچ برقی بر خودروهای افراد دارای معلولیت نصب نمی‌شود؟ گفت: کلاچ برقی که پیش از این با حمایت سازمان بهزیستی بر خودرو افراد دارای معلولیت نصب می شد مشکلات متعددی داشت و یکی از آن این بود که آن کلاچ‌های برقی خدمات پس از فروش  نداشتند، به همین دلیل قصد داریم با شرکت های کاربر ساز همکاری داشته باشیم تا خدمات پس از فروش برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *