شناسه خبر: 22216 منتشر شده در مورخ: 1399/8/20 ساعت: 23:18 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 21 آبان ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه 21 آبان ۱۳۹۹

عناوین امروز: ۱۵۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان استثنایی ساخته می‌شود - رئیس‌جمهور: وزارت خارجه و بانک‌مرکزی تبادلات تجاری را تسهیل کنند - کاهش قیمت مسکن در آینده - داروهای کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت - نبود حریف تمرینی مشکل جودوکاران نابینا و کم بینا است - زن جوان: شوهرم مرا مجبور می کرد از زنان غریبه ای که به خانه می آمدند پذیرایی کنم

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 21 آبان ۱۳۹۹

25 ربیع الاول ۱۴۴۲

12  نوامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6558

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

۱۵۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان استثنایی ساخته می‌شود

رئیس‌جمهور: وزارت خارجه و بانک‌مرکزی تبادلات تجاری را تسهیل کنند

کاهش قیمت مسکن در آینده

داروهای کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت

نبود حریف تمرینی مشکل جودوکاران نابینا و کم بینا است

زن جوان: شوهرم مرا مجبور می کرد از زنان غریبه ای که به خانه می آمدند پذیرایی کنم

...........ویژه

* ۱۵۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان استثنایی ساخته می‌شود

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال جاری، ۱۵۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان استثنایی در کشور ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد.

سیدجواد حسینی در آئین کلنگ زنی نخستین مدرسه ویژه دانش‌آموزان طیف اوتیسم در سنندج اظهار کرد: آموزش و پرورش استثنایی در مجموع با کمبود ۲۱۰ مدرسه برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در کشور مواجه است.

وی افزود: برای جبران این کمبود از اول امسال طرح از خشت تا بهشت در کشور آغاز شد و در قالب آن تاکنون ۱۰۳ مدرسه برای دانش‌آموزان با نیاز ویژه در طیف‌های مختلف احداث و یا در حال ساخت است و تا پایان سال این آمار به ۱۵۰ مدرسه خواهد رسید.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان اینکه ۱۴ مورد از این تعداد مرکز در حال ساخت ویژه دانش‌آموزان طیف اوتیسم است که یک مورد آن در سنندج به همت یک خیر نیک اندیش احداث می‌شود، گفت: با احداث این مدارس تعداد مدارس طیف اوتیسم در کشور به ۵۳ مورد می‌رسد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان نیز یادآور شد: این مدرسه خیرساز در ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع زمین احداث خواهد شد و دارای ۱۴ کلاس درس، اتاق‌های کار درمانی، گفتار درمانی، فضای مناسب فعالیت‌های هنری و ورزشی و سالن جلسات است.

خلیل رنجبر افزود: خدمات آموزشی و خدمات غیر دارویی از قبیل روانشناسی، کار درمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی، شن درمانی، ماساژ درمانی و سفالگری در این مرکز به دانش آموزان اوتیسم ارائه می‌شود.

آموزش و پرورش استثنایی کردستان در سال تحصیلی جاری به ۹۵ دانش آموز طیف اوتیسم خدمات آموزشی، پرورشی و توانبخشی ارائه می‌دهد که ۵۲ مورد از این تعداد مربوط به سنندج است.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی همچنین از پروژه سالن ورزشی در حال ساخت کودکان استثنایی استان در سنندج بازید کرد.

این پروژه ورزشی در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۸۳ مترمربع در حال ساخت است و تاکنون ۲ میلیارد تومان برای احداث آن هزینه شده و برای تکمیل آن به ۶ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در این بازدید قول مساعد داد که وسایل ورزشی مورد نیاز این سالن را تأمین کند.

* رونمایی از ۵۰ عنوان کتاب صوتی برای نابینایان در استان فارس

سعیدرضا کامرانی در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته کتاب به میزبانی استان فارس، گفت: رونمایی از کتاب‌های صوتی ویژه نابینایان و برگزاری نشست مجازی قصه‌گویی و کتاب‌خوانی با حضور یکی از استادان برجسته و دعوت از اعضای نوجوان کتاب‌خوان استان‌های منطقه ۳ کشور در برنامه‌های مجازی، از جمله برنامه‌های کانون فارس در هفته کتاب و کتاب‌خوانی است.

وی از راه‌اندازی تور مجازی بازدید از کتابخانه‌های فعال کانون در سطح استان، خبر داد و اجرای مجازی سرود همگانی با مشارکت همه مراکز فرهنگی هنری کانون با موضوع کتاب، مسابقه کتاب‌خوانی مجازی ویژه اعضای کودک و نوجوان، تهیه پوستر و انتشار آن در فضای مجازی با هدف اعلام برنامه‌های هفته کتاب و ارائه فعالیت‌های کتاب محور در گروه‌های مجازی مراکز استان از دیگر برنامه‌هایی است که سرپرست اداره کل کانون فارس به آن اشاره کرد. کامرانی همچنین به تولید محتوا در فضای مجازی توسط مربیان کانون هم اشاره کرد و گفت: همه فعالیت‌های این هفته، به صورت مجازی و با حضور اعضای کودک و نوجوان و مربیان متخصص به انجام می‌رسد.

کامرانی با بیان اینکه شیراز هم شهر دوستدار کودک است و هم پایتخت کتاب ایران، عنوان کرد: کانون در راستای برنامه‌های هفته کتاب برنامه متنوعی دنبال می‌کند از جمله رونمایی از ۵۰ عنوان کتاب برای ناشنوایان که در استودیو کانون صدابرداری شده است.

وی افزود: مسابقه کتابخوانی در ۴۲ مرکز ثابت و ۶ مرکز سیار، ارائه فعالیت‌های کتاب محور در گروه‌های مجازی و تولید ۲۸ انیمیشن با موضوع کتاب و تولید ۲ کتاب از آثار مربیان کانون از جمله برنامه‌های کانون به مناسبت هفته کتاب در استان فارس است.

سرپرست کانون پرورش فکری فارس در پایان پیشنهاد تأسیس موزه تخصصی کودک و نوجوان در شیراز به عنوان شهر دوستدار کودک داد و گفت: ایجاد تندیس کتاب در تمامی شهرهای استان ضروری است. بیست و هشتمین هفته کتاب و کتاب‌خوانی ۲۴ تا ۳۰ آبان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

..........اخبار روز

* رئیس‌جمهور: وزارت خارجه و بانک‌مرکزی تبادلات تجاری را تسهیل کنند

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: دولت جدید آمریکا پیش از هر اقدامی برای ترمیم چهره مخدوش این کشور در جامعه جهانی می‌بایست در رفتارهای غیرانسانی خود با سایر کشورها تجدید نظر کند

برنامه ریزی و اقدام سریع وزارت خارجه و بانک مرکزی برای تسهیل و تسریع تبادلات تجاری ایران با کشورهای علاقمند ضرورت دارد.

* یک ابتلا به کرونای وحشتناک!

رئیس مرکز بهداشت بردسکن در استان خراسان رضوی:

در یک مجلس عروسی در یکی از مناطق عشایری بردسکن که دو هفته قبل برگزار شد، متاسفانه ۱۵۰ نفر از شرکت‌کنندگان به کرونا مبتلا شدند. تنها بیمارستان بردسکن ۹۶ تختخواب دارد.

* آخرین وضعیت «محمدعلی نجفی» در زندان

حمید گودرزی، وکیل مدافع محمد علی نجفی: بر اساس قانون تا حکم محکومی قطعی نشود مرخصی به آن فرد تعلق نمی گیرد و قطعیت حکم آقای نجفی را ۳ روز پیش از طریق اجرای احکام دادسرای عمومی تهران به زندان اوین اعلام کردند و به همین دلیل هم، آقای نجفی تازه تقاضای مرخصی کرده است که تا کنون پاسخی به درخواست وی داده نشده است و احتمالا ظرف روز های آتی زندان اوین به این درخواست پاسخ خواهد داد. حکم محمدعلی نجفی ۶ سال و نیم برای قتل عمد و یک سال و ۳ ماه هم برای نگهداری اسلحه است که با توجه به قانون کاهش مجازات های کیفری از دادگاه تقاضای کاهش مجازات برای وی را کردیم که دادگاه هم حبس را در حد قانون کاهش داده و به زندان ابلاغ کرده است.

* ایران پانزدهمین خودروساز جهان شد

در حالی که در نیمه نخست ۲۰۲۰ تولید خودرو جهان تحت تأثیر کرونا بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته است، تولید خودرو ایران با رشد ۲۰ درصدی مواجه شده و ایران در این بازه پانزدهمین خودروساز جهان بوده است.

* ۸۸ درصد فوتی‌های کرونا از سالمندان بودند

سخنگوی دولت:  تاکنون ۸۸ درصد افرادی که دچار مرگ و میر می‌شدند از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بودند اما هم‌اکنون این ویروس، سنین پایین‌تر را هم مورد درگیری شدید قرار می‌دهد

تحلیلگران سلامت معتقد هستند در ایران بیش از ۵۰ درصد موارد ابتلا به خاطر دورهمی های خانوادگی است

با طولانی شدن شب ها در زمستان، درخواست ما از هموطنان این است که از تجمعات دوستانه فامیلی و خانوادگی به صورت گسترده کاسته شود/ جام جم

* سخنگوی قوه قضائیه: مهریه حتما باید پرداخت شود؛ عدم بازداشت برای کسانی است که قادر به پرداخت مهریه نیستند

اسماعیلی: ما مهریه را حقوق مسلم زوجه و دین زوج می‌دانیم و مهریه حتما باید پرداخت شود؛ با مردی که تمکن دارد اما پرداخت نمی‌کند برخورد می‌کنیم.

آنچه برای عدم بازداشت گفته شده فقط درمورد زوجی است که تمکن مالی ندارد و زندان فرستادن او ثمره ای ندارد.

عدم بازداشت برای کسانی است که قادر به پرداخت مهریه نیستند

اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد بازداشت نمی‌شود.

* سخنگوی دولت: وضع ایران در خصوص آمریکا روشن است  

همانطور که بارها گفته شده موضع ایران در خصوص رهبران آمریکا روشن است ، ما نه به سیاست ها کار داریم نه سیاستمداران

اکثریت قاطع رای نشان داد که ملت آمریکا دریافتند  اقدامات غیرانسانی این کشور در چهارسال گذشته به چهره و جایگاه آمریکا لطمه جدی وارد کرده است، این حقیقت که اکثریت قریب به اتفاق جهانیان از اینکه مردم آمریکا در این انتخابات به سیاست های ترامپ نه گفتند، خرسندند.

امیدواریم این انتخاب نماینده شایسته آرا و دیدگاه های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در خصوص حقوق بین المللی در دولت قبل مد نظر قرار دهد.

........گزارش روز

* کاهش قیمت مسکن در آینده

همزمان با اتفاقات سیاسی اخیر و ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز، سایر بازارهای موازی مانند مسکن نیز تحت تأثیر قرار گرفته و کاهش قیمت‌ها در این بخش کلید خورده است. 

در میان بازارهای مختلف اما وضعیت بازار مسکن کمی متفاوت است و باید گفت کاهش قیمت‌ها سرعت سایر بخش‌ها را ندارد اما با این وجود نشانه‌های ریزش نرخ‌ مسکن آغاز شده و به نظر می‌رسد برخلافماه‌های گذشته، این بار قیمت مسکن مسیر نزولی را در پیش بگیرد.

حداقل در یک هفته و 10 روز اخیر میزان آگهی‌های فروش خانه در دنیای مجازی و قیمت املاک بگونه ای دچار تغییرات شده به طوری که همزمان با ریزش نرخ دلار، ناگهان آگهی فروش 100 تا 200 واحد آپارتمان در اطراف تهران درج می‌شود که نشان می دهد احتکارکنندگان بازار مسکن از شرایط حاکم بر بازار و اقتصاد احساس خطر کرده‌اند. از آن سو عده‌ای هم هستند که به دنبال خرید تعداد زیادی آپارتمان به صورت یک‌جا بوده تا با احتکار آنها بتوانند در شرایط مناسب،‌ سود هنگفت به جیب بزنند. 

آخرین روایت بانک مرکزی از قیمت مسکن بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در تهران برای مهرماه امسال ، ۲۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در هر مترمربع اعلام شده که این شاخص در مقایسه با ماه گذشته (شهریور ۹۹) رشد ۱۰ و نسبت به ماه مشابه سال قبل (مهرماه ۹۸) رشد ۱۱۰.۱ درصدی داشته است.

تعداد معاملات مسکن نیز در مهر ماه امسال هشت هزار و ۶۵۶ فقره بود که نسبت به ماه گذشته که هشت هزار و ۴۶۳ فقره بود، رشد ۲.۳ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (مهرماه ۹۸) که سه هزار و ۴۰۱ فقره معامله ثبت شده بود، افزایش ۱۵۴.۵ درصدی نشان می‌دهد.

بیشترین تعداد واحدهای معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا به واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۷درصد از کل معاملات مسکن مهرماه اختصاص داشت. واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت با ۱۹ درصدکل معاملات در رتبه بعدی قرار داشتند.

کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت‌ها

گویا قرار است آبان ماه وضعیتی متفاوت از سایر ماه‌ها داشته باشد زیرا بررسی‌ها نشان می دهد در مجموع یک هفته اخیر بین 10 تا 20 درصدی از میزان نرخ‌های نجومی برای فروش خانه و آپارتمان در پایتخت کاسته شده است.

برخی از مالکان که در ماه‌های گذشته برای املاک خود، قیمت‌های بالایی تعیین می کردند اکنون جانب احتیاط را رعایت کرده و حتی بعضی‌ها اقدام به فروش ملک خود با تخفیف کرده‌اند.

به اعتقاد کارشناسان و فعالان بازار مسکن در صورت تداوم کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین خواهد آمد هر چند این اتفاق به سرعت سایر بازارها نخواهد بود و بازار تحت تأثیر فوری جو حاکم بر دیگر بازارها مانند سکه، طلا و خودرو قرار نمی گیرد.

به اعتقاد بالاترین مقام حوزه مسکن، یعنی محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی؛ ریزش نرخ ارز و طلا به طور طبیعی کالاها و خدمات از جمله مسکن را متاثر می‌کند.

وی با اشاره به چسبندگی قیمت ها در بازار مسکن، بیان کرده؛ اگرچه قیمت ها با رشد ارز و طلا افزایش می یابد اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت ها به راحتی ممکن نیست.

تأثیر تداوم ریزش نرخ ارز بر سقوط قیمت مسکن

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: همزمان با کاهش قیمت را در بازارهای موازی شاهد سقوط چشمگیر قیمت مسکن هستیم.وی بیان کرد: ماه‌هاست قیمت مسکن و املاک تحت تأثیر نرخ ارز به ویژه دلار قرار گرفته و اکنون دارای حباب بسیار زیادی است.

به گفته در ماه‌های گذشته شاهد بودیم که با افزایش نرخ ارز و دلار،  قیمت مسکن بالا رفت اما باید در نظر داشت که کاهش نرخ دلار تأثیر فوری در بازار مسکن ندارد قیمت ها به سرعت پایین نخواهد آمد بلکه این مساله اکنون در گرو تداوم کاهش نرخ ارز است و در این صورت می توان به پایین آمدن قیمت‌ها در هفته‌های آتی امیدوار بود.

نقش سوداگران در گرانی قیمت مسکن

نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: بازار مسکن از اقتصاد کل کشور تأثیر می گیرد به عبارت دیگر اگر هر اتفاقی برای اقتصاد کل کشور بیافتد، بر شرایط بازار مسکن نیز موثر می شود .

ایرج رهبر اظهار کرد: باید توجه داشت که بخش مسکن سهم 30 تا 35 درصدی در اقتصاد کشور دارد،‌ هرگونه تحولات در سطح کلان می تواند بر این بخش اثرگذار باشد.

وی درباره نوسانات قیمت در بخش مسکن و قیمت مصالح ساختمانی افزود: در بخش مسکن شاهد دو نوع افزایش قیمت هستیم، در واقع یک بخش در اثر گرانی مصالح و هزینه ساخت و ساز و قیمت زمین در قیمت مسکن موثر است که باید گفت گرانی واقعی محسوب می شود اما بخش دیگری وجود دارد که به اعتقاد بنده حباب یا سوداگری است و برخی از افراد فرصت طلب، از این موقعیت استفاده کرده و مانند سایر کالاها (که در بازار روز به روز گران‌تر می شود و احتکار می کنند)، موجب می‌شوند قیمت‌ها در بازار مسکن افزایش یابد در اصل این افراد هستند که تأثیر چندین برابری در گرانی بخش مسکن دارند.

وی بیان کرد: بخش مسکن در یک سال شاهد تغییرات بسیار فراوانی بوده و قیمت‌ها 200 تا 300 درصد نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که بخشی مربوط به گرانی مصالح، زمین، دستمزد ساخت و هزینه‌های تولید می شود که در مجموع شاید علت 20 تا 30 درصد این افزایش قیمت باشد و در مقابل سوداگری،‌ بورس بازی و احتکار و سودجویی علت اصلی گرانی این بخش مهم اقتصاد است.

وی درباره مدت زمان کاهش قیمت مسکن تحت تأثیر کاهش نرخ‌ها در سایر بازارها توضیح داد: معمولاً بر روی بخش مسکن زمان فوری و سریع اثر ندارد مگر اینکه بسیار خاصی در سطح اقصاد کلان رخ دهد. معمولا افزایش قیمت‌ها بسیار سریع رخ می‌دهد اما کاهش قیمت‌ها متناسب با آن سرعت نیست. بنابراین اگر اتفاق خاص اقتصادی رخ ندهد حداقل 2 تا3 ماه زمان برای کاهش نرخ ها در بازار مسکن لازم است.

سودجویی و احتکار مسکن

وی درباره فروش عمده آپارتمان به صورت یک جا بیان کرد: سوداگری و سودجویی و احتکار در چنین زمان‌هایی خود را نشان می‌دهد و کسی  که در بخش کلان سرمایه‌گذاری مسکن شرکت کرده بوده با نیت اینکه قیمت مسکن را بالا ببرد (خود و همکارانش که شاید انگشت‌شمار هستند و کنترل شرایط را در دست دارند) اکنون احساس خطر کرده و به تکاپو افتاده اند. به دلیل اینکه این افراد سرمایه‌گذاری کلان را در اختیار داشتع و از افتادن اتفاقات خاص هراس دارند در نتیجه در چنین شرایطی سریع برای فروش اعلام آمادگی می‌کنند.

وی تأکید کرد: این افراد، سودجویانی هستند که در افزایش قیمت‌ها نقش دارند و در شرایط خاص دست خود را با اعلام آمادگی برای فروش تعداد واحدهای زیاد و کلان به راحتی رو می کنند.

وی خاطر نشان کرد: به اعتقاد بنده اگر این رویه ادامه پیدا کند و اتفاق خاصی در اقتصاد کل کشور مشاهده شود، این سودجویان سریع واکنش نشان داده و واحدهای احتکار شده را عرضه می کنند.

منبع: خبرآنلاین

.........بهداشت و سلامت

* "داروهای کرونا" تحت پوشش بیمه قرار گرفت

وزیر بهداشت اعلام کرد: در جلسه هفته پیش شورای عالی بیمه تمام داروهای کرونا تحت پوشش بیمه قرار گرفت: وزیر بهداشت گفت: ویروس کووید 19، هزینه های بسیاری بر نظام سلامت جهان وارد خواهد کرد و برآورد این است که میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به این ویروس در برخی کشورهای اروپایی طی ماه های آینده به روزانه هزار نفر هم برسد و  در کشور ما هم برآوردهایی از افزایش مرگ و میر وجود دارد.

به نقل از ایسنا، سعید نمکی افزود: هنوز هیچ داروی قطعی برای این بیماری در جهان وجود ندارد و در بحث اثرگذاری داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپیراویل هم هنوز بحث و گفت و گو است.

وی افزود: در بحث تولید این داروها خوشبختانه توانستیم ظرف مدت دو ماه این داروها را در کشور تولید کنیم و در حال حاضر نمونه محلول رمدسیویر هم در کشور تولید شده که ظرفیت تولید را تا 10 برابر افزایش خواهد داد.

نمکی تصریح کرد: طبق مصوبه شورای عالی بیمه، تمام داروهای کرونا تحت پوشش بیمهقرار گرفته است.همچنین بیمارانی هم که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند به محض اینکه بستری شوند، در همان روز اول تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند.

وزیر بهداشت با اشاره به اضافه کردن تخت بیمارستانی و دستگاه اکسیژن ساز در تمام استان های کشور گفت: تا دو هفته آینده هیچ شهری مشکل کمبود اکسیژن نخواهد داشت و همچنان در حال اضافه کردن تخت های بیمارستانی عادی و ویژه هستیم.

نمکی افزود: در بحث تولید واکسن کرونا 12 مجموعه دانش بنیان در کشور در حال فعالیت هستند که خوشبختانه چهار مورد آنها به نتایج خوبی رسیده اند. این چهار مجموعه دانش بنیان در حال حاضر در حال اتمام فاز مطالعات حیوانی و ورود به فاز مطالعات  انسانی هستند .روند کار این مجموعه های دانش بنیان به حدی خوب پیش می رود که آماده پیش خرید واکسن کرونا از این مجموعه ها شده ایم و تا ماه های آینده خبرهای خوشی به مردم ایران خواهیم داد.

وی همچنین گفت: در حال افزایش تست روزانه کرونا به 100 هزار تست هستیم و در کنار این تست  کرونا برای تمام مراجعان به مراکز سرپایی رایگان خواهد بود و حتی از خانواده بیماران هم بصورت رایگان تست گرفته می شود و منابع آن هم تأمین شده است.

* تأثیرگذاری ۹۰ درصدی واکسن فایزر

شرکت دارویی BioNTech آلمان و شرکت داروسازی فایزر (Pfizer) آمریکا روز دوشنبه در خبری اعلام کردند که نتایج اخیر آنها از فاز سوم آزمایشات کلینیکالی برای تولید واکسنی در برابر ویروس SARS-CoV-۲ عامل بیماری کووید ۱۹، امید بخش بوده و واکسن کرونای این شرکت ها در بیش از ۹۰ درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است.

به نقل از ایسنا، پروفسور "کولین پوتون" استاد تمام زیست شناسی دارویی دانشگاه موناش استرالیا گفت: این نتایج اولیه همان چیزی است که به عنوان "تجزیه و تحلیل موقتی" شناخته می شود و این یک نگاه اولیه به داده ها قبل از اتمام مطالعات است و برای درک بیشتر از اینکه آیا نشانه ای از عملکرد واکسن وجود دارد یا خیر نیاز به اطلاعات تکمیلی داریم.

برای انجام این آزمایشات، ۴۳ هزار و ۵۳۸ نفر داوطلب ثبت نام کرده بودند که به نیمی از این داوطلبان دو دوز از این واکسن تزریق و در نیمی دیگر دو دوز به صورت شبه دارویی داده شد.

پوتون با بیان اینکه این داوطلبان پس از دریافت این دارو به زندگی نرمال و عادی خود ادامه دادند اما از نظر آزمایش برای تأیید علائم بیماری کووید ۱۹ تحت نظر قرار گرفتند افزود: تجزیه و تحلیل ۹۴ داوطلب با ابتلای قطعی به کووید ۱۹ نشان داده است که واکسن این شرکت بالای ۹۰ درصد تأثیرپذیری داشته است که این اتفاق بدان معناست که اگر ۱۰ نفری را که می خواستند از کووید ۱۹ بیمار شوند، را واکسینه کنید، از هر ۱۰ نفر فقط یک نفر بیمار می شود.

وی افزود: این مطالعه همچنان تا زمانی که ۱۶۴ داوطلب دیگر مبتلا به کووید ۱۹ را تأیید نکنند، کامل نخواهد بود و بنابراین برآورد اثربخشی کل آزمایشات می تواند نتایج را تغییر دهد در نهایت نیز داوطلبان شرکت کننده در این آزمایش برای یک دوره زمانی مشخص و به منظور هرگونه تأثیر و عوارض جانبی واکسن و تکمیل شدن فرآیند آزمایشات بعد از واکسیناسیون مانیتورینگ و تحت کنترل قرار میگیرند.

پوتون ادامه داد: مشخص نیست هنوز این واکسن چه مدت حفاظت خواهد داشت زیرا این مطالعه فقط سه ماه است که انجام شده است. همچنان مشخص نیست که آیا این واکسن از بیماری شدید کووید ۱۹ محافظت می کند یا خیر یا اینکه واکسن در همه به یک اندازه کار می کند؟ به عنوان مثال آزمایش بالینی فاز ۱ این واکسن نشان داده بود که پاسخ های ایمنی در افراد مسن کمتر است. البته ۹۰ درصد تأثیر پذیری این واکسن در این فاز خودش یک نکته قابل توجه و موثر است. سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا اعلام کرده که آنها به واکسن SARS-CoV-۲ با ۵۰ درصد اثربخشی مجوز خواهند داد پس می توان همچنان به دریافت مجوز و احتمالا تولید انبوه این واکسن امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه در اغلب اوقات واکسن آنفلوانزا تا حدود ۶۰ درصد اثربخشی و واکسن اوریون که در حال حاضر سریعترین واکسن ساخته شده در طی ۴ سال است حدود ۸۰ درصد اثربخشی را تأمین می کند گفت: واکسن BioNTech/ Pfizer می تواند پس از تنها ۹ ماه از کار بر روی آن، نسبت به واکسن های دیگر پیشی بگیرد و معتقدم این سطح از کارایی به معنای کنترل بسیار موثر انتقال ویروس خواهد بود. وی ادامه داد: قطعا مشخص نیست چقدر طول خواهد کشید تا واکسن به طور گسترده در دسترس عموم باشد اما ممکن است در هفته ها و ماه های آینده اطلاعات بیشتری در این مورد بشنویم. پوتون در تشریح مشکلات دسترسی به این واکسن نیز گفت: این واکسن نیاز به نگهداری در دمای منفی ۶۰ درجه سانتی گراد را دارد که مطمئنا برای انتقال و حمل و نقل این واکسن به ایران و حتی استرالیا و توزیع محلی آن چالش هایی پیش روی دولتمردان خواهد بود اگرچه غیر ممکن نیست و یک راه حل برای این مشکل، تشکیل مراکز واکسیناسیون است تا واکسن پس از در دسترس قرار گرفتن بلافاصله توزیع شود که شرکت فایزر در یک جلسه خلاصه ای مطرح کرده است که می توان واکسن را روی یخ خشک توزیع کرد.

.........ورزشی

* نبود حریف تمرینی مشکل جودوکاران نابینا و کم بینا است

سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان گفت: با توجه به این که قرار بود از آبان ماه اردوی جودوکاران پارالمپیکی در کیش برگزار شود، اما نبود حریف تمرینی شرایط را برای برگزاری اردوها سخت کرده است.

محمدرضا حاج یوسف زاده درباره وضعیت تیم ملی جودوی نابینایان اظهار کرد: با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته از سوی فدراسیون نابینایان و کمیته ملی پارالمپیک، قرار بر این بود که دو جودوکار پارالمپیکی بعد از یکسال اولین اردوی خود را در کیش آغاز کنند که متاسفانه نبود حریف تمرینی کار را برای برگزاری اردو سخت کرده است.

وی گفت: برای مشخص شدن وضعیت جودوکاران پارالمپیکی، قرار است به همراه رئیس انجمن نشستی را با رئیس فدراسیون داشته باشیم که در صورت موافقت وی و کمیته پارالمپیک، اردوی خود را در سالن جودوی آزادی که بهترین امکانات را از نظر سالن تمرینی و بدنسازی دارد، با در اختیار قرار دادن ۸ ورزشکار در ۷ وزن برگزار کنیم.

یوسف زاده تصریح کرد: به خاطر تعلیق جودو و کرونا یکسال است که جودوکاران پارالمپیکی در هیچ تورنمنت برون مرزی شرکت نکردند، در حالی که تنها در دل مسابقات است که جودوکاران می‌توانند به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرند و متوجه شوند از نظر قدرت بدنی و شرایط روحی و روانی در چه شرایطی قرار دارند. حریفان ما در دنیا چند ماهی است که تمرینات خود را شروع کرده‌اند و ما هنوز دنبال حریف تمرینی هستیم.

سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان افزود: تعلیق جودو و کرونا به جودوکاران پارالمپیکی لطمه زیادی وارد کرده و ما بلاتکلیف هستیم که در صورت برگزاری اردوها و نبود حریف تمرینی جودوکاران چگونه به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرند. ما اگر بتوانیم در کنار این دو جودوکار تعدادی جودوکار نیز به اردو دعوت کنیم علاوه بر داشتن حریف تمرینی می‌توانیم یک تیم برای بازیهای پارا آسیایی نیز آماده کنیم.

وی در پایان گفت: امیدوارم زودتر مشکل حریف تمرینی برای جودوکاران پارالمپیکی حل شود تا بتوانیم آن‌ها را برای بازی‌های پارالمپیک توکیو آماده کنیم.

.........حوادث

* زن جوان: شوهرم مرا مجبور می کرد از زنان غریبه ای که به خانه می آمدند پذیرایی کنم

خراسان نوشت: زن ۳۲ ساله در حالی که دستان کوچک پسر سه ساله‌ای را در دست می‌فشرد، دادخواست طلاق را روی میز مشاور و مددکار اجتماعی کلانتری گذاشت.

او  گفت: در خانواده‌ای به دنیا آمدم که پدرم از وضعیت مالی خوبی برخوردار نبود، به همین دلیل بعد از پایان تحصیلاتم در مقطع متوسطه ترک تحصیل کردم و وارد بازار کار شدم. خلاصه برای آن که جهیزیه خودم را تهیه کنم و از طرفی هم کمک خرج خانواده باشم، در یک کارگاه تولیدی مانتو شغلی برای خودم دست و پا کردم و به مدت ۱۰ سال از درآمدم برای اعضای خانواده ام نیز هزینه می‌کردم تا این که «فریمان» به خواستگاری ام آمد.

او که ۳۵ ساله بود از طریق یکی از بستگان دور پدرم به خانواده ما معرفی شد. با توجه به این که من اولین فرزند خانواده بودم و پدر و مادرم تجربه‌ای در این باره نداشتند، بدون انجام هیچ گونه تحقیقاتی و تنها با اعتماد به حرف‌های خواستگارم که ادعا می‌کرد دامدار و کشاورز است، به عقد او در آمدم. بالاخره شش ماه بعد از برگزاری مراسم عقدکنان، او مرا برای آغاز زندگی مشترک به اتاقک کوچکی برد که در یک گاوداری در حاشیه شهر ساخته شده بود. پدر و مادرم به شدت مخالف سکونت من در آن اتاقک انباری گونه و ترسناک بودند، اما من برای حفظ زندگی ام تصمیم گرفتم به حرف‌های دیگران توجه نکنم و در کنار شوهرم باشم. هنوز یک هفته از آغاز زندگی مشترک مان نگذشته بود که فهمیدم «فریمان» تنها کارگر آن دامداری است و صاحب آن جا برای کمک به همسرم و همچنین نگهبانی از گاوهایش، آن اتاقک را در اختیار او قرار داده بود.

با این حال باز هم سکوت کردم و دوشادوش همسرم در حالی مشغول کار شدم که بوی تعفن فضولات حیوانی در فاصله سه متری از محل زندگی ام به شدت آزارم می‌داد. در عین حال همه آن فضولات انباشته شده را به فاصله دورتری منتقل کردم و تنها به آینده‌ای روشن می‌اندیشیدم، ولی خیلی زود همه آرزوهایم بر باد رفت و زندگی ام در مسیر نابودی قرار گرفت. چند ماه بعد، هنگامی که پسرم را باردار بودم رفتارهای «فریمان» به یک باره تغییر کرد، زیرا پای «نصرت» (برادرشوهرم) به زندگی ما باز شد. او هر روز زن غریبه‌ای را با خودش به منزل ما می‌آورد و شوهرم نیز مرا وادار به پذیرایی از او می‌کرد. آرام آرام مجبور شدم بساط حشیش و تریاک کشی را نیز برای آن‌ها فراهم کنم. حتی همسرم مرا مجبور می‌کرد ناس استفاده کنم و زمانی که حالم به هم می‌خورد، با خندیدن به حالت‌های من تفریح می‌کردند. از سوی دیگر رفتارهای زشت و کثیف شوهرم آن قدر آزاردهنده شد که نمی‌توانستم این وضعیت را تحمل کنم. انگار من برای خدمتگزاری به زنان غریبه و رفتارهای زننده همسرم و برادرش استخدام شده بودم. بالاخره کار به جایی رسید که مرا تهدید می‌کرد اگر در کنار آن‌ها موادمخدر مصرف نکنم، طلاقم می‌دهد! با این تهدیدها، روزی از خواب غفلت بیدار شدم و تصمیم گرفتم از این اعتماد و امیدهای واهی دست بردارم و به دنبال حقیقت زندگی باشم. با این حال فقط دلم به حال پسر کوچکم می‌سوزد که آینده اش در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد و نمی‌دانم سرنوشت او چگونه رقم خواهد خورد و ...

به دستور رئیس کلانتری میرزاکوچک خان این پرونده توسط مشاوران و کارشناسان زبده دایره مددکاری اجتماعی و با احضار همسر این زن جوان مورد رسیدگی ویژه قرار گرفت.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *