شناسه خبر: 2423 منتشر شده در مورخ: 1392/11/19 ساعت: 10:55 گروه: دانش و فن آوری  
نانو سیم طلا برای ساخت حسگرهای فوق باریک پوست

نانو سیم طلا برای ساخت حسگرهای فوق باریک پوست

محققان استرالیایی نانو سیم‌هایی از جنس طلا توسعه داده‌اند که می‌تواند در آینده به عنوان حسگر فشار پوست مصنوعی برای دستگاه‌های نظارت بر ضربان قلب مورد استفاده قرار گیرد.

حسگرهای فشار دارای کاربردهای متعددی از جمله استفاده در صفحات لمسی، فناوری‌های پوشیدنی یا هواپیما و خودرو هستند.

«ونلانگ چمگ» از متخصصان نانومواد در دانشگاه موناش تأکید می‌کند: برخلاف حسگرهای فشار موجود که متکی بر مواد نیمه رسانا هستند، فناوری جدید یک روش کم‌هزینه و دوستدار محیط زیست است.

اغلب حسگرهای فشار متکی بر خازن یا مواد پیزوالکتریک هستند؛ هر دو این عناصر نیازمند مواد نیمه رسانا هستند که باید در شرایط اتاق پاک (clean room) بدور از گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها تولید شوند.

محققان دانشگاه موناش برای ساخت نسل جدی حسگر فشار اقدام به مخلوط کردن نمک طلا با ماده شیمیایی دیگری موسوم به اولیلامین (oleylamine) کردند.

پس از حدود دو روز و انجام واکنش شیمیایی، نانو سیم‌های نخ مانندی ایجاد شدند؛ سپس یک ماده کاغذی- حوله‌ای درون این نانوسیم غوطه‌ور شده و رشته‌های طلا بصورت خودکار در کاغذ جذب شدند.

مواد کاغذ- حوله بین دو ورق لاستیکی مصنوعی و نازک فشرده‌سازی شدند که ضخامت نهایی آن را به 0.5 میلی‌متر رساند؛ با قرار گرفتن در معرض فشار، نانو سیم‌ها تغییر حالت پیدا می‌کنند.

حسگر جدید از حساسیت مشابه بهترین حسگرهای فشار موجود برخوردار است و مقاومت بالایی در برابر پیچش و خمش بدون ایجاد ترک دارد.

به گفته محققان، می‌توان از این حسگر بعنوان پوست مصنوعی برای نظارت بر خواص مکانیکی خون از جمله ضربان قلب استفاده کرد؛ حسگر با قرار گرفتن روی پوست، تغییرات صوتی و فشار در جریان خون را حس می‌کند. 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *