شناسه خبر: 2693 منتشر شده در مورخ: 1392/11/30 ساعت: 12:28 گروه: بهداشت و سلامت  
آغاز مطالعات بار بیماری‌های چشمی در ۴ استان کشور
رئیس بیمارستان فارابی خبر داد

آغاز مطالعات بار بیماری‌های چشمی در ۴ استان کشور

رئیس بیمارستان فارابی گفت: برای مطالعه دلایل کم‌بینایی و نابینایی در کشور طرح تحقیقاتی در ۴ استان کشور در دست انجام است و امیدواریم نتایج آن تا سال آینده مشخص شود.

 محمود جبار‌وند در نشست خبری ششمین جشنواره فارابی به فعالیت‌های تحقیقاتی این بیمارستان به عنوان یکی از مراکز مهم علمی کشور در حوزه چشم‌پزشکی گفت: این بیمارستان در کنار سایر مراکز تحقیقاتی چشم در کشور در راستای پروژه 2020 سازمان بهداشت جهانی که هدفش ریشه‌کنی بیماری‌هایی است که منجر به نابینایی و کم‌بینایی می‌شود حرکت می‌کند. وی ادامه داد: 4 استان خوزستان، گیلان، سیستان و بلوچستان و تهران به عنوان نمونه‌هایی از 4 نقطه کشور در نظر گرفته شده و کار مطالعاتی در آنها آغاز شده است. جبار‌وند با اشاره به اینکه برای مطالعات اپیدمیولوژیک و برآورد وضعیت بیماری‌های چشمی در یک منطقه نیز شهرستانی در استان مرکزی در نظر گرفته شده افزود: پژوهشگران فارابی به زودی در این شهر مستقر شده و مطالعه روی 75 هزار نفر از جمعیت را انجام خواهند داد که البته نتایج آن زمان‌بر است. چقدر از پژوهش‌های پژوهشگران در عمل استفاده می‌کنید گفت: از آنجایی که ما در این بیمارستان به علوم پایه در کنار علوم بالینی اهمیت فراوان داده‌ایم و با ایجاد پل ارتباطی اکثر پژوهش‌ها برای بیماران مثمر ثمر است. به عنوان مثال با راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک مطالعه بار بیماری‌های چشمی مرتبط با چشم را انجام داده و برای بیماران نتایج را استفاده کردیم یا با راه‌اندازی بانک سلول‌های بنیادی و کشت قرنیه بیمار آسیب‌های قرنیه را درمان کردیم که تمامی نتایج این تحقیقات در مجلات معتبر دنیا نیز به چاپ رسیده است. وی در پاسخ به اینکه کمبود‌های بودجه‌ای چقدر در روند کار شما موثر بوده گفت: در حال حاضر 20 میلیارد تومان از بیمه‌ها طلبکاریم اما با همه اینها در آموزش و پژوهش همچنان پیشرو هستیم چرا که مشکل بیشتر در اکثر مواقع به سوءمدیریت‌ها و درست هزینه نشدن اعتبارات برمی‌گردد که ما این مسئله را در بیمارستان فارابی مدیریت کرده‌ایم. رئیس بیمارستان فارابی با اشاره به ارائه خدمات روزانه در حوزه چشم در بیمارستان فارابی گفت: روزانه 700 بیمار اورژانسی در این بیمارستان معاینه می‌شوند و 450 عمل جراحی بزرگ هر روز در این بیمارستان انجام می‌شود که خود نوعی رکورد محسوب شده و در هر بیمارستانی امکان‌پذیر نیست. جبار‌وند همچنین در مورد برگزاری جشنواره فارابی گفت: پژوهشگران ما در داخل کشور کارهای خوبی انجام می‌دهند که در دنیا هم هر مجموعه‌ای را با تعداد پژوهش‌های معتبر آن می‌شناسند و امروز به جایی رسیده‌ایم که 8 عضو هیئت‌علمی این مجموعه از داوران مجلات بین‌المللی معتبر دنیا هستند.وی اظهار امیدواری کرد تا ششمین جشنواره فارابی بتواند انگیزه‌ای برای افزایش پژوهش‌های مثمر ثمر محققان کشورمان در حوزه چشم باشد. ششمین جشنواره فارابی، پنجشنبه اول اسفند با تقدیر از پژوهشگران جوان و ارشد و همچنین آموزگاران برتر این حوزه برگزار می‌شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *