شناسه خبر: 3007 منتشر شده در مورخ: 1392/12/21 ساعت: 11:15 گروه: اجتماعی  
«جهان‎نما» پذیرای گردشگران در همه فصول
گلستان

«جهان‎نما» پذیرای گردشگران در همه فصول

دهکده‌ ییلاقی و منطقه حفاظت‎شده «جهان‎نما» شهرستان کردکوی در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.

منطقه حفاظت شده جهان‎نما در استان گلستان بین 42/36 عرض شمالی و 12/54 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در حدود 38 هزار و 403 هکتار است.

این منطقه با وسعتی بیش از ‪ 30‬ هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪ 600‬ تا 3 هزار و‪ 86‬ متری از سطح دریا واقع شده است.

وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

«مزدک دریابیگی» در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در این منطقه که خود در قالب دشت جهان‎نما قرار دارد دهکده‌های ییلاقی قدیمی وجود دارد که از جمله دو روستای «کفشگیری» و «سعدآباد» است.

دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

اهالی دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

طبیعت دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

طبیعت زیبای دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

نمای پایین دست دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

طبیعت بکر و زیبای دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

طبیعت بکر و زیبای دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

طبیعت بکر و زیبای دهکده ییلاقی جهان نما شهرستان کردکوی

«کفشگیری محله» و «سعدآبادمحله» در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان‎نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است.

شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری و کشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.

همچنین وجود برج ‪ 35‬متری رادکان معروف به «میل رادکان» در حاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان کرده است.

این منطقه که در جنوب شهرستان کردکوی واقع است، گفته می‌شود مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.

آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی‌آباد، چهارباغ، شاهکوه، چمن‎ساور، زیارت و دیگر محدوده‌های منطقه حفاظت شده جهان‎نما جود دارد.

از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان‎نما کوهستانی بوده و ارتفاع منطقه آن از‪ 600‬ متر در مرز شمالی اطراف شصت کلا تا 3 هزار و ‪ 86‬ متر در کوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می‌باشد.

کوه‎های معروف این منطقه دوکالی درغرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینک بلینگ در جنوب، سفیددره در مرکز و ترکت در شمال است.

با وجود کوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد که از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول‎بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی‎آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.

همچنین رودخانه‌هایی دراین منطقه جاری است که از جمله می‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره کرد که در ادامه مسیر به نام رادکان وارد استان مازندران می‌شود، رودخانه فصلی «سفیددره» نیز در مرکز این منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان‎نما همچنین آبشار «زیارت» وجود دارد که در حدود پنج کیلومتری روستای «زیارت» و در شمال شرقی این منطقه است.

جهان‌نما در طبقه‎بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیرکان قرار گرفته که این بخش جنگل‌های شمال کشور را در برگرفته است.

پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است.

مهم‌ترین گونه‌های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه‌تلو و گونه‌های علفی و بوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شکرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه است.

منطقه «ترکت» و پیرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان‎نما بهترین زیستگاه حیات وحش از جمله مرال، شوکا، خرس و گرگ است.

این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های کمیاب و در معرض خطر است که برخی گونه‌های مهم آن خرس قهوه‌ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیبایی‎ها بوده که از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، کبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، کرکس، هما، کبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توکا است.

از سوی دیگر براساس آمارهای ارائه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان‎نما حدود ‪ 440‬ میلی‌متر اعلام شده است.

براین اساس؛ زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یکی از عوامل تلطیف هوای است.

گفتنی است میل رادکان، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهارکوه، دهکده‌های ییلاقی درازنو و جهان‎نما و پارک جنگلی امام رضا(ع) از دیگر مناطق گردشگری شهرستان کردکوی است.

مردم روستای رادکان شهرستان کردکوی

طبیعت زیبای روستای رادکان شهرستان کردکوی

بخش شمال این شهرستان از زمین‌های جلگه‌ای هموار با شیب ملایم تشکیل شده و به زمین‌های بندرترکمن، رودخانه قره‌سو و خلیج گرگان منتهی می‌شود.

بخش جنوبی آن نیز از ارتفاعات البرز شرقی تشکیل شده که حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا در برخی از مناطق به 3 هزار و ‪ 500‬ متر می‌رسد.

پوشش گیاهی این شهرستان متنوع است، در کوهپایه‌ها زمین‌های زراعتی همراه با چمنزارها گسترش یافته و تا ارتفاع 2  هزار و ‪ 400‬متری را هم جنگل‌های انبوه پوشانده است.

شهرستان کردکوی با یک بخش مرکزی و سه دهستان بیش از ‪ 70‬ هزار نفر دارد و کشاورزی در اقتصاد این شهرستان نقش عمده‌ای دارا است.

کردکوی در غرب استان گلستان با مساحتی حدود ‪ 815‬ کیلومترمربع از شمال به بندرترکمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.

در مجموع ‪ 192‬ هزار و ‪ 932‬ هکتار، معادل، 9/44‬درصد مساحت کل استان را مناطق حفاظت‎شده تشکیل می‌دهد.

بخشی از این مناطق شامل پارک ملی گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب‌های بین‌المللی «آلاگل»، «آلماگل»، «آجی‌گل» و «گمیشان» هستند که در جای جای استان گسترده شده است.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *