شناسه خبر: 3702 منتشر شده در مورخ: 1393/2/28 ساعت: 09:16 گروه: اجتماعی  
"تهران" به "معلولان" اهمیت نمی دهد

"تهران" به "معلولان" اهمیت نمی دهد

درباره مناسب سازی شهر تهران تا به حال هر کاری که صورت گرفته موردی بوده و هیچ کار مفهومی در این خصوص انجام نشده است.

 هشت ماه پیش خانم نابینا و بارداری به دلیل افتادن در چاه فاضلابی که در آن باز بوده با زایمان زودرس مواجه می شود. به دلیل نارس بودن، کودک در بیمارستان تحت مراقبت قرار می گیرد. بعد از سه هفته که پدر و مادر نابینای این کودک برای تحویل گرفتن او مراجعه می کنند متوجه می شوند که کودکشان در بیمارستان نیست و با بررسی هایی که انجام می دهند متوجه می شوند که به شیرخوارگاه آمنه تحویل داده شده است.

پس از گذشت هشت ماه پیگیری در روزهای گذشته خبر رسید که با شرایطی خاص کودک به خانواده تحویل می شود.

تاوان رنج های این زوج نابینا را چه کسی می پردازد؟ آن هم در تهران؛ شهری که کمترین امکانات را برای معلولان دارد و مشخص نیست هر روز چند معلول با حادثه های تراژیکی شبیه خانواده "سلیمانی" مواجه می شوند.

علی صابری عضو شورای شهر تهران و حقوقدان در این باره به "تدبیر" می گوید: اصولا باز بودن در فاضلاب شهری منطقی نیست و این اتفاق به هیچ عنوان نباید در شهر روی دهد. هر کسی هم در اثر آن آسیب ببیند نهاد زیربط اعم از شهرداری و سازمان آب و فاضلاب و ... در این خصوص مسئول است. اما همان قدر که به مسئولان ایراد داریم و در قبال کارهایشان انتقاد می کنیم اتفاقا از نابینایان هم توقع داریم و توقع ما این است که براساس معلولیت خود از وسایل کمک توان بخشی استفاده کنند.

عضو شورای شهر عنوان می کند: در هر جای دنیا این موضوع را بررسی کنید متوجه می شوید اگر نابینایی در خیابان برای او اتفاقی روی دهد در صورتی که عصا داشته باشد همه کارهای حمایتی از او انجام می شود. اما در صورت نداشتن عصا حمایت ها به کمترین حد می رسد و حتی ممکن است که از حداقل افراد عادی هم پایین تر قرار بگیرد. این موضوع به دلیل بی احترامی به شخص معلول نیست این کار به دلیل احترام گذاشتن به قانون عصای سفید است. در واقع مطرح می شود که عصای سفید یک هویت معلولیتی و اجتماعی دارد که یک سری حمایت های قانونی را با خود به ارمغان می آورد. در دنیا می بینید که بالا بردن عصای سفید حکم چراغ قرمز را دارد و ... این موارد اتفاقا چون درکشور ما نیست مطرح کردنش به نفع  معلولان است.

او تاکید می کند: یک بخشی از این موضوع به فرهنگ سازی باز می گردداما بخش دیگری از آن به مباحث حقوقی مربوط می شود. اگر فرد معلول بداند که با استفاده از آن وسیله از حمایت حقوقی و قانونی برخوردار می شود هیچ گاه بدون آن تردد نمی کند. قانونگذار مطرح می کند همان طور که زمان عصا در دست داشتن از تو حمایت کامل می کنم، به همان اندازه هم تاکید می کنم که بدون عصا از منزل خارج نشوید. هویت معلولیتی فرد معلول زمانی محقق می شود که عصا در دست داشته باشد.

این عضو شورای شهر تهران ضمن انتقاد از شیوه مناسب سازی شهر در این باره عنوان می کند: درباره مناسب سازی شهر تهران تا به حال هر کاری که صورت گرفته موردی بوده و هیچ کار مفهومی در این خصوص انجام نشده است.

صابری اشاره می کند: یکشنبه گذشته اولین جلسه ستاد مناسب سازی که کمیسیون فرهنگی شورا متولی آن بود برگزار شد.اما من معتقد هستم که علاوه بر کمیسیون فرهنگی، کمیسیون معماری و شهرسازی، عمران و حتی کمیسیون سلامت هم باید در این قضیه دخالت کنند. همه موضوعات مربوط به مناسب سازی را استخراج کرده ایم و در یک پروژه تحقیقاتی و پژوهشی قابل ترجمه است .

او تاکید می کند: از شهردار تهران خواسته ام و از این طریق هم از ایشان می خواهم که جایگاه اداری ستاد مناسب سازی را  مشخص کنند. اینکه مطرح کنیم که مناسب سازی صورت نگرفته از حرف هایی است که فعالان اجتماعی می گویند و برای ایجاد انگیزه هم خوب است. اما در عرصه مدیریتی این موضوع باید به وسیله شورا و شهرداری جدی گرفته شود. بعد از انجام شدن کارها با روال قانونی، آنگاه می توان در مورد آثارش صحبت کرد. اما متاسفانه در مجموع در شهر تهران اهمیت چندانی به مشکلات معلولان داده نمی شود.

عضو شورای شهر تهران  توضیح می دهد: به عنوان مثال فروشگاه هایپراستار استاندارد مناسب سازی معلولان را نزدیک به استانداردهای جهانی تعبیه کرده است. بگذریم از اینکه قسمت پارک معلولان وجود دارد و ماشین های دیگر در آن قسمت به بهانه نبودن جای پارک، پارک می کنند. چون بهانه آوردن تنها از طرف دولت اعمال نمی شود مردم هم برای رعایت نکردن حقوق دیگران بهانه می آورند. انجام این کار از طرف پیمانکاران این فروشگاه به این دلیل نیست که خیلی برای این قضیه ارزش قائل هستند، بلکه چون پیمانکاران این کار پروژه های خارجی انجام می دادند و به انجام کار با این روش عادت دارند. این مناسب سازی برای آنها پیوست اجتماعی پرژوه است و زمانی که موضوعی پیوست اجتماعی است هزینه ای که برای آن انجام می شود مهم نیست. ما هم اگر مناسب سازی را پیوست اجتماعی کنیم مشکل حل می شود اما اگر هر پروژه به پروژه ارزش سنجی کنیم ، اوضاع همین است که در حال حاضر می بینیم.

صابری ادامه می دهد: یکی از ngoهای حمایت از معلولان درخصوص زیرگذر ولیعصر تحقیق میدانی انجام داده اند که نتیجه این پژوهش را به آقای قالیباف تحویل خواهیم داد . هم در خصوص این پرژه اصلاحاتی انجام شود و هم از ایشان قول بگیریم که در پروژه های دیگر شهردای این موضوع را لحاظ کنند.

او تاکید می کند: نبود مناسب سازی به عنوان یک پیوست اجتماعی نقص است و امیدواریم که از این به بعد این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *