شناسه خبر: 4087 منتشر شده در مورخ: 1393/4/1 ساعت: 15:02 گروه: فرهنگی  
ویژه برنامه های ماه رمضان

ویژه برنامه های ماه رمضان

از قبل از اذان صبح تا اذان مغرب هر زمان که می خواهید از تلویزیون ترتیل قرآن را بشنوید .

در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان در نشستی با حضور دبیر شورای معارف سیما و مدیر شبکه قرآن ویژه برنامه های معارفی ماه رمضان اعلام شد .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی حسن گروسی در این نشست با اشاره به افزایش کمی و کیفی برنامه های معارفی در ماه رمضان امسال بیان داشت : با برنامه ریزی هایی که از ماه ها قبل انجام داده ایم بنا داریم تا ماه رمضان امسال اعلاوه بر بهره مندی از محضر مراجع گرانقدر در ارائه احکام دینی و دروس اخلاقی ،جمع خوانی و جزخوانی قرآن کریم را نسبت به سال های گذشته گسترش دهیم .

وی افزود : امسال به کمک کنداکتوری مجازی مردم می توانند از ساعت 1بامداد تا اذان مغرب از هر شبکه ای ترتیل یک جز قرآن در هر روز را دنبال کنند . به گفته رئیس شبکه قرآن و معارف ، پخش سخنرانی های مذهبی با موضوعات مناسبتی نیز امسال در دستور کار سیما قرار دارد . گروسی افزود: سخنرانی های مراجع عظام تقلید در پربیننده ترین ساعات پخش ، یعنی زمان پخش سریال ها همچون گذشته ادامه می‌یابد .

ارائه گزارش هایی از نمایشگاه قرآن کریم نیز از جمله تمهیدات امسال سیما برای رمضان المبارک است .

دبیر شورای معارف سیما مهم ترین مشخصه برنامه های ویزه ماه رمضان را در ماهیت شاد و فضای نشاط آور آن ها دانست و گفت: ویژه برنامه های این ماه به شرح زیر ارائه می شود :

ویژه برنامه های شورای معارف سیما : ترتیل قران کریم بعد از اذان صبح از شبکه یک ، ترتیل نوجوانان هر روز از ساعت 11 در شبکه دوسیما، ترتیل زنده قرآن کریم از قم ساعت 14.45دقیقه هر روز از شبکه سه سیما ، جزخوانی دسته جمعی قرآن کریم به صورت زنده از اصفهان ساعت 17 در شبکه چهار سیما، ترتیل قران کریم از شهر ری از ساعت 1 بامداد در شبکه تهران ، پخش ترتیل قران کریم در ساعت های 1 بامداد بعد از نماز صبح و 10.30 دقیقه از شبکه قرآن، ترتیل قران از شبکه های جام جم 1، جام جم2 و جام جم 3 در ساعت های 18، 11 و22 و ترتیل قران کریم از شهر شیراز از ساعت 8.30 در شبکه آموزش سیما.

گروسی همچنین از تولید و پخش برنامه های کوتاه 3 دقیقه ای در شبکه های مختلف سیما با عنوان ارمغان خبر داد که سخنرانی های آیات عظام و مراجع تقلید را دربر می گیرد .

جدول پخش سخنرانی های کارشناسان مذهبی نیز به شرح زیر در این نشست ارائه شد :

شبکه یک سیما هر روز ساعت 12 سخنرانی های حجت الاسلام و المسلمین مجتبی آقاتهرانی و پخش برنامه درس هایی از قرآن از ساعت 18.30 را در دستور کار خود قرار داده است . شبکه دو سیما نیز ساعت 13.30 دقیقه و 7 هر روز سخنرانی های حجت الاسلام حسین انصاریان و آیت الله مهدوی کنی را به پخش می رساند .

شبکه سه سیما در این راستا سخنرانی دکتر رفیعی را قبل از اذان ظهر و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری را از ساعت 6.30 دقیقه در کنداکتور پخش خود داده است .

شبکه چهار سیما از ساعت 1 بامداد سخنرانی علامه محمد تقی جعفری و از ساعت 12.30 سخنرانی آیت الله جوادی آملی را پخش می کند . همچنین سخنرانی آقای رحیم پورازغدی هر روز سحر از این شبکه روی آنتن می رود و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا در زمان سحر از شبکه چهار سیما پخش می شود . شبکه تهران هم سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین هاشمی نژاد را از ساعت 10.45 و شبکه آموزش سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا را دستور کار خود دارد .

شبکه قرآن از ساعت 9.30 دقیقه سخنرانی های آیت الله مصباح یزدی، ساعت 13.30- و 16.30 سخنرانی های آیت الله ناصری و ساعت 24 سخنرانی های حجت السلام و السلمین پناهیان را به پخش می رساند.

شبکه جام جم نیز پخش سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مجتبی آقاتهرانی را از ساعت 8.30 هر روز در کنداکتور پخش خود دارد .

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما همچنین خاطر نشان کرد: این سخنرانی ها روز قبل از پخش ضبط می شود .

سخنرانی های قبل از پخش سریال نیز در شبکه یک بیانات آیت الله نوری همدانی ، شبکه دو بیانات آیت الله جعفر سبحانی و شبکه سه سیما بیانات آیت الله مکارم شیرازی هستند . وی افزود: به دلیل عدم همزمانی قرائت قرآن کریم یک قاری در دو یا چند شبکه توزیعی بین شبکه های مختلف در بهره گیری از این عزیزان صورت گرفته است .

همچنین اماکنی همچون حرم مطهر رضوی، ححرم حضرت معصومه (س)، حرم حضرت عبدالعظیم، امازاده صالح، حسینیه تهران، مصلی تهران، حسینیه همدانی ها و... به عنوان مکان های اصلی برای پخش قرائت قرآن کریم معرفی شده اند .

در این نشست توجه به مخاطبان نوجوان و جوان، طراحی مسابقه سراسری پردیس با استفاده از تکنیک تصویرسازی متحرک و مسجد محوری از جمله موضوعاتی بر شمرده شد که همه شبکه ها بدان توجه دارند . در این جلسه همچنین برنامه های آمین، مستند مثبت بی نهایت ، فیلم های کوتاه یادمان باشد که، برنامه نشانی ، حیات مصفا و دو مستند 30 دقیقه ای درباره سیر مراحل مختلف اجرای طرح 1448 که به بازتاب این طرح سراسری می پردازند. همچنین ویژه برنامه های با گفتمان دعوت به خیر با اجرای حسن سلطانی از شبکه یک ، سحراولی ها با اجرای مریم محمدی خواه با گفتمان حلاوت عبادت در نوجوانی از شبکه دو ، نسیم اجابت از شبکه قران با گفتمان بندگی در سایه معارف قرآن و اهل بیت (ع) به عنوان ویژه برنامه های زنده سحرگاه سیما معرفی شدند .

همچنین شبکه قران پوشش مراسم شب های قدر را از ساعت 22 تا 4.30 دقیقه بامداد در دستور کار خود دارد . شهر باران از شبکه یک با اجرای داریوش کاردان و گفتمان رمضان موفقیت و خوشبختی ، ضیافت الهی با گفتمان معرفی الگوهای بندگی و با اجرای کتایون درویشی و سید وحید مرتضوی از شبکه دو و ماه عسل با اجرای احسان علیخانی از شبکه سه سیما به عنوان برنامه های افطار ماه رمضان 93 معرفی شدند .

برنامه یادخدا از شبکه قران و معارف سیما نیز در ماه مبارک رمضان از ساعت 12 هر روز به موضوعات روزه و درس هایی از زندگی ، آثار تربیتی آن و وقایع تاریخی ماه رمضان به مدت 60 دقیقه می پردازد .

لحظه درنگ نیز میان برنامه های 8 دقیقه ای این شبکه برای این ماه است که از ساعت 10.30 هر روز پخش می شود . سخنرانی مذهبی آیت الله مصباح یزدی و حجت السلام پناهیان نیز ساعت 9.30، 16.30 و 24 روی آنتن این شبکه می روند .

پخش برنامه باران روزهای جمعه، عطر انتظار از ساعت 11 جمعه نیز از دیگر برنامه های این شبکه در ماه رمضان است .

سریال صاحبدلان، مستند حدیث سرو، مستند برکت و 20 برنامه از این شب ها نیز کنداکتور تامینی شبکه های مختلف را تشکیل می دهند .

بچه های مسجد ، کوی محبت و شب های روشن در جدول شبکه دو ، ماه عسل، سفره های نور و بی تاب از شبکه سه سیما ، معرفت، رهیافت، یک نفس تا زندگی و کتاب هدیه دهیم از شبکه چهار سیما ، تانیایش، آبی آسمانی و اجابت از شبکه تهران و سفره آسمانی، روشنا و ماه خدا از شبکه جام جم نیز دیگر ویژه برنامه های شورای معارف سیما برای ماه مبارک رمضان هستند .

همچنین در پایان این نشست سریال های مدینه و انقلاب زیبا به عنوان گزینه های پخش شبکه یک سیما، سریال فاخته از شبکه دو و هفت سنگ از شبکه سه به عنوان سریال های مناسبتی ماه مبارک معرفی شدند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *