شناسه خبر: 5080 منتشر شده در مورخ: 1393/7/26 ساعت: 08:42 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 26 مهر 1393

روزنامه شنبه 26 مهر 1393

به اطلاع خوانندگان می رساند: تفاوت های که در نحوه نوشتن کلمات وجود دارد ناشی از تفاوت رسم الخط بریل با بینایی است به طوریکه در رسم الخط بریل بسیاری از کلمات که در بینایی جدا هستند به صورت پیوسته نوشته می شوند.

 روزنامه «ایران سپید»

شنبه 26 مهر 1393،

23 ذیحجه 1435،

18 اکتبر 2014

سال هجدهم شماره 4839 

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

نشانی پستی:

 تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین امروز......

اعطای نشان بدر، پاسداشت خون هما، استانداردسازی طرحهای مناسبسازی 2

راهکارهایی برای خرید بهتر 4

خانه داری به سبک نابینایی 7

مرکز مجازی نابینایان ایران 10

معرفی اعضای تیم ملی گلبال آقایان و بانوان 13

کشکول 15

اطلاعرسانی

صئ..................سخن هفته

* اعطای نشان بدر، پاسداشت خون هما، استانداردسازی طرحهای مناسبسازی: هفته گذشته فرصتی دست داد تا به بهانه تجلیل از 5 چهره اثرگذار نابینا و کمبینا توسط شورای اسلامی شهر تهران پیشنهادی را که مدتها در فکر طرح آن بودم خطاب به نمایندگان شورا مطرح کنم. اعطای نشان استاندارد مناسبسازی هما بدر به پروژه های مناسبسازی که استانداردهای این امر را به طور دقیق رعایت کنند. با این امر از یک سو نگذاشته ایم خون هما بدر روانشاد که بر اثر عدم رعایت ضوابط ایمنسازی محیط کشته شد، هدر برود و در واقع خونش سمبلی شود برای ایمن سازی محیط برای سایر شهروندان دارای معلولیت بویژه نابینایان و کمبینایان و از سوی دیگر اعطای این نشان وسیله ای شود برای نظارت بر اجرای دقیق ضوابط مناسبسازی شهری و انگیزه ای برای مدیران تا با اجرای دقیق استانداردهای مناسبسازی به دنبال اخذ نشان بدر باشند. باید برای تصویب و اجرای این پیشنهاد تلاش کنیم که البته از نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران آغاز کرده ایم، اما تحقق آن نیاز به اراده جمعی تشکلهای نابینایان و افراد معلول دارد تا برای نخستین بار در کشور نظارت بر استانداردهای مناسبسازی توسط متخصصان و تشکلهای معلولان صورت پذیرد و از طرف دیگر مدیران انگیزه ای داشته باشند برای دریافت این نشان که میتواند در مرحله بعد منافع اقتصادی فعالین بخشهای مختلف را نیز دربر داشته باشد مانند مراجعه بیشتر افراد معلول به رستورانهایی که این نشان را دارند یا مراجعه همین افراد به هتلها، مجموعه های فرهنگی-ورزشی و... که نشان بدر را بر سردرهای خود داشته باشند. برای به بار نشستن این امید باید اهتمامی جمعی داشته باشیم. پس بیاییم در سالروز مرگ همای عزیز از ستم ناروایی که بر او رفت حرکتی برای سعادتمندی همنوعان نابینای هما بسازیم. به امید روزی که جان هما، همای سعادت معلولان این کشور شود.

 

صئ......تجربه هایمان را قسمت کنیم: راهکارهایی برای خرید بهتر. از مخاطبان روزنامه پرسیده بودیم چه میکنید تا خرید خوبی داشته باشید؟ آقای هاشمپور از اصفهان میگوید: من از زمانی که مستقل زندگی میکنم مسئولیت خرید را هم بر عهده داشته ام. به نظرم رعایت سه مورد برای داشتن خریدی خوب ضروری است؛ اول اینکه فروشنده در ابتدا به سر و وضع خریدار نگاه میکند، اینکه فرد شلخته است یا نه؟ در پوشیدن لباس تطابق رنگها را رعایت کرده، تمیز و مرتب است و... این موارد در تحویل گرفتن خریدار بسیار مؤثر است. دیگران راهی برای شناخت شخصیت ما ندارند و تنها راه شناختشان از روی ظاهر افراد است. نکته دوم اینکه بهتر است خودمان شناختی نسبی از اجناسی که میخواهیم تهیه کنیم داشته باشیم؛ مثلاً بتوانیم با لامسه تشخیص دهیم چه میوه ای خوب است و چه میوه ای بد.  نکته سوم هم این است که چگونه با فروشنده تعامل داشته باشیم. به نظر من برقراری ارتباط مناسب با فروشنده ها کاری لازم و تخصصی است. من در تهران کار میکردم و بعد از بازنشستگی به اصفهان برگشتم و شروع کردم به آشنا شدن با فروشنده های مغازه های اطراف خانه. یادم هست یک روز در زمستان گذشته میوه خریده بودم، وقتی در خانه میوه ها را میشستم متوجه شدم میزان خرابی آنها خیلی بیشتر از حد معمول است. مانده بودم برگردم و موضوع را با فروشنده در میان بگذارم یا نه؟ میوه ها را دست گرفتم و به مغازه رفتم. سلام و علیکی کردم و از فروشنده پرسیدم: دوست عزیز تا حال پیش آمده من سر قیمت میوه چانه بزنم یا تخفیف بخواهم؟ گفت: نه. گفتم: پس میتوانم توقع داشته باشم جنسی که از شما میگیرم خوب باشد. گفت: اتفاقاً سعی میکنم بهترین میوه را به شما بدهم. دستم را در نایلون میوه بردم و یکی از میوه ها را به او نشان دادم. از خانمهایی که در مغازه بودند پرسیدم اگر شما بودید این میوه ها را میخریدید؟ خانم مسنی پاسخ داد: نه من این میوه ها را بر نمیداشتم. به فروشنده گفتم: درخواستی دارم، اگر میتوانید برای من زحمتی متحمل شوید، وگرنه سعی میکنم خریدم را از جای دیگری انجام دهم، هرچند برایم سخت است. اگر میتوانید وقتی من برای خرید میآیم جای صندوقهای میوه را نشانم دهید تا خودم میوه ها را انتخاب کنم. فروشنده بسیار خوب برخورد کرد و گفت اگر این کار را کنید مسئولیت بزرگی را از گردن من برداشته اید. این بود که از آن پس خودم میوه ها را برمیدارم و اگر هم میوه های خراب را بردارم مسئولیت آن به گردن خودم است. از آن روز تا حال ارتباط من با آن فروشنده بسیار خوب شده است. فهمیده ام فوق لیسانس دارد و گاه گاهی که وقت داشته باشیم دقایقی را هم به گفتگو میگذرانیم. البته میدانم توانمندیهای دوستان نابینای ما مختلف است؛ شاید این کار برای من میسر باشد و برای دیگری نباشد، همانطور که من توانایی انجام برخی از کارهایی که سایر دوستانم انجام میدهند را ندارم. اما توجه به سه نکته ای که گفتم بسیار راهگشاست. "کباری"

صئ...............خانه داری به سبک نابینایی

* خانه داری: روش از بین بردن لکه ای که با قیر یا رنگ سیاه روی لباس ایجاد شده است: برای این کار یک روزنامه زیر آن قسمت لباس میگذاریم و با پنبه یا گوش پاککن کمی روغن جامد روی آن ناحیه میمالیم، سپس اتو را که داغ شده است به سرعت روی آن ناحیه میکشیم، این کار را دو سه بار تکرار میکنیم تا روغن کاملاً آب شود و سیاهی را به خود جذب کرده به روزنامه انتقال دهد؛ سپس لباس را میشوییم.

خودآرایی: کسانی که در زمستان به دلیل پوشیدن لباسهای کاموایی یا خوردن ترشیجات یا ادویه های گرم بدنشان دچار خارش میشود، میتوانند کمی سدر را در آب ریخته و با کمی حنای بیرنگ مخلوط کنند و پیش از استحمام آن را کاملاً به پوست بدنشان بمالند و پس از نیم ساعت که آب موجود در حنا و سدر خشک شد، خود را بشویند. * کودکیاری: زمان استفاده از عصای سفید در حضور کودکان برای والدین نابینا. بهتر است تا 4 سالگی کودک، هر گاه با او بیرون میرویم از عصا استفاده کنیم تا کودک با این وسیله غریبه نباشد. البته هنوز معنی آن را نمیفهمد. بعدها بهتر است از او بپرسیم که آیا راضی است خودش به جای عصا موانع را بگوید؟ اکثر کودکان برایشان جالب است، اما به شرطی که اولاً مکانهایی را با او طی کنیم که با مسافت و پستی و بلندیهای آن آشنایی داریم و ثانیاً هرگز کودک را به دلیل اشتباهی که مرتکب میشود و مانعی را نمیگوید یا حواسش پرت میشود، دعوا نکنیم؛ فقط با آرامش تذکر بدهیم. کودک خودش از افتادن یا آسیب دیدن والدین به قدری ناراحت میشود که خود سعی در جبران اشتباهش میکند. در حضور دوستان کودکتان سعی کنید از عصا استفاده نکنید چون هنوز آنها گنجایش پذیرفتن نابینایی را ندارند و کودک ما نیز آن قدر بزرگ نشده است که بتواند برایشان توضیح بدهد. در مقطع ابتدایی سعی کنید با همراه بینایی به مدرسه کودکتان بروید تا کودک با سرزنشهای دوستان همسن و سالش سرخورده نشود. ابتدا سعی کنید آن قدر توانمندی خود را افزایش بدهید تا بتوانید نابینایی خود را در ذهن کودکتان تلخ جلوه ندهید. هرگز از کودک نخواهید که هر جا میخواهید بروید با شما بیاید و نقش عصا را بازی کند. اگر کودک بداند شما خود میتوانید بیرون بروید خیالش آسوده تر میشود. بعدها خودش با رغبت برخی از جاها یا اکثر جاها را با شما همقدم میشود. کودک باید به این باور برسد که شما خودتان بدون او میتوانید مسیری را طی کنید. این باعث میشود هرگز با لج کردن یا بهانه جوییهای بسیار موجب آزار شما نشود و مثلاً نیمه راه نگوید من دیگر نمیخواهم دستت را بگیرم. والدینی که از بیرون بردن کودکان زیر یک سال خود میترسند باید بگویم که اگر در دست راست خود عصا داشته باشند با دست چپشان میتوانند کودک را در آغوش بگیرند و برخی مسیرهای کوتاه را مجبور نیستند با آژانس طی کنند.

 

صئ.......فناوریهای امیدبخش

* مرکز مجازی نابینایان ایران: ما میتوانیم! یکی از پایگاههای اینترنتی که این روزها بسیار مورد توجه و اعتماد نابینایان ایرانی قرار میگیرد، مرکز مجازی نابینایان است که در مهر 90 و با همت احسان اسماعیلی، شادیار خدایاری و محمود هژبری تأسیس گردیده است. مهندس شادیار خدایاری که نابینا و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار است طی گفتگویی با ایران سپید، از پرهام دوستدار به عنوان طراح این سایت یاد کرد و گفت: هدف اصلی از تأسیس این وبسایت، ایجاد مرکزی معتبر و قابل اعتماد بود که از طریق آن افراد نابینا بتوانند در فضایی به دور از مسائل حاشیه ای مرسوم گروههای نابینایی به تبادل آگاهیهای خود در حوزه رایانه و تلفن همراه بپردازند و اطلاعات و نرم افزارهای موثق و مطمئن را به دست آورند. خدایاری اهداف اصلی سایت را به 4 دسته تقسیم کرد و در این خصوص اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی این سایت به توسعه پروژه Espeak فارسی اختصاص یافته است. Espeak نام یکی از موتورهای صوتی رایگان و محبوب است که هماکنون کاربران زیادی در دنیا دارد و به همت کارشناسان این مرکز مجازی امکان پشتیبانی از فارسی هم در آن گنجانده شده است. کاربران میتوانند این موتور صوتی را به صفحه خوانهای خود اضافه کنند. تهیه منابع آموزشی در حوزه رایانه، گردآوری یک بانک نرم افزاری ویژه نابینایان و ایجاد فضای پرسش و پاسخ در زمینه رایانه و تلفن همراه از دیگر اهداف این گروه است. خدایاری با اشاره به مناسبسازی نرم افزار blind-droid wallet یا نرم افزار تشخیص اسکناس برای سیستم عامل اندروید به عنوان آخرین پروژه این کارگروه، از طراحی و نگارش یک فایل آموزشی برای کار با نرم افزار NVDA به عنوان یکی از پروژه های در دست تکمیل خود یاد کرد و گفت: این فایل راهنما، هم در نسخه جدید صفحه خوان NVDA و هم از طریق وبسایت در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. این برنامه نویس از نابینایان خواست با مراجعه به نشانی www.irtbc.com از امکانات و نرم افزارهای گنجانده شده در این پایگاه بهره مند شوند. او همچنین از مخاطبان خواست با عضویت در خبرنامه های مختلف این وبسایت، اخبار پروژه های متعدد این مرکز را دنبال کنند. این کارشناس رایانه ضمن اشاره به ماهیت داوطلبانه کار در این کارگروه و مخارجی که گردانندگان این مرکز متحمل میشوند از مخاطبان علاقمند خواست در صورت صلاحدید، با استفاده از ابزار سهل الوصولی که جهت ارائه کمکهای مالی داوطلبانه در سایت تعبیه شده به میزان دلخواه به سایت کمک کنند. کاربران همچنین میتوانند با مراجعه به این قسمت، از میزان کمکهای انجام شده به سایت و نحوه استفاده این مبالغ آگاه شوند. همچنین نام افرادی که به سایت کمک کرده اند به انضمام میزان کمک آن افراد برای تمامی کاربران قابل رؤیت خواهد بود.

 

صئ..................ورزشی

* معرفی اعضای تیم ملی گلبال آقایان و بانوان. از فردا یکشنبه 27 مهر مسابقات گلبال آقایان و بانوان کشورمان در دومین دوره مسابقات پاراآسیایی آغاز میشود. تیم ملی گلبال آقایان با ترکیب محمد منصوری از تهران، محسن جلیلوند از قزوین، محمد سرنجی از اصفهان، سیدمهدی سیاحی از خوزستان، حسن جعفری از اردبیل و سجاد دهقان از فارس، به مصاف حریفان خود میرود. تیم ملی گلبال بانوان نیز با ترکیب مریم کوهفلاح، مریم جعفرزاده، مریم صالحیزاده، زینب قنبری و فاطمه قمصری از تهران و سمیرا جلیلوند از اصفهان، به میدان خواهند رفت. فاطمه عبد اللهی، سرمربی تیم ملی گلبال بانوان در مصاحبه با ایران سپید گفت: هشت مرحله اردوی تدارکاتی را پشت سر گذاشتیم. تیم ملی گلبال بانوان در شرایط خوبی به سر میبرد و از حریفانمان شناخت کافی داریم. وی افزود: در مسابقات انتخابی بازیهای پاراآسیایی که در کشور چین برگزار شد، با حریفان خود در این رقابتها بازی کردیم. در این مسابقات نقاط قوت و ضعف آنها را مورد بررسی قرار دادیم. سرمربی تیم ملی گلبال بانوان هدف از حضور در بازیهای پاراآسیایی را قهرمانی دانست و اظهار داشت: در دوره قبل بازیهای پاراآسیایی در گوانگژو چین، سوم شدیم و در این بازیها هدف ما قطعاً کسب عنوان قهرمانی است. برای رسیدن به این هدف، برنامه ریزیهای لازم صورت گرفته است. وی اصلیترین حریفان ایران در این بازیها را ژاپن و چین دانست که عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی پارا المپیک را در کارنامه خود دارند. عبد اللهی ادامه داد: در مسابقاتی که چندی پیش در چین برگزار شد، ژاپن را شکست داده و نتیجه را به چین واگذار کردیم. بازی این تیمها را آنالیز کرده و شناخت کافی از آنها داریم. تنها از وضعیت کره جنوبی اطلاعی نداریم که به دلیل میزبانی بازیهای پاراآسیایی، در مسابقات شرکت نکرد. این تیم را باید در حین مسابقات آنالیز کنیم.

 

صئ...............کشکول

* کشکول: اگر مخاطب جدولهای ما باشید با جدول این هفته آشنایی دارید. این جدول اعداد و حروف نام دارد. برای بدست آوردن رمز کافیست به سؤالات نه گانه پاسخ دهید. به همراه هر سؤال اعدادی به تعداد حروف هر پاسخ داده شده، به طوری که هر حرف پاسخ شما یک عدد دارد که انتهای هر سؤال به ترتیب جایگیری حرف در کلمه آمده است. در انتها با مرتب کردن حروف، 70 عدد که به شما دادیم  رمز جدول که سخنی از اوشو، اندیشمند قرن بیستم است بدست میآید. برای مثال سؤال 9. به مواد معدنی گویند (61-38-8-57) با پاسخ کانی را در نظر بگیرید (61 =ک 38 =الف 8 =ن 57 =ی) یعنی حرف 61 رمز جدول ک، حرف 38 الف، حرف 8 ن و حرف 57 ی است. سؤالات: 1. مصراع اول پایان شب سیه سفید است (4-3-27-41-45-22-9-15-24-11-12-49-63-54-20-33-29-67) 2. احسان و کمک به دیگران (40-28-39-43-16-66-69-31) 3. اولین فضانورد جهان (51-32-35-23-34-21-2-1-13-25-56) 4. نوعی حکومت نظامی (48-53-44-68-5-7) 5. غده ای در گردن و جلوی حنجره قرار دارد (30-18-37-59-60-70-36) 6. شهری در آذربایجان غربی (64-46-65-62-17-26-10-52) 7. لقب همسر یا دختر (کنت) (55-42-58-50) 8. حدس و تصور (19-14-6-47) 9. به مواد معدنی گویند (61-38-8-57). شما یک هفته فرصت دارید رمز جدول را با شماره 84711371 به ما اعلام کنید. پاسخ جدول هفته گذشته: «برابرسازی» از میان 62 نفر که پاسخ صحیح داده اند خانم میترا نصیری از ورامین به عنوان برنده انتخاب شدند.

  * چیستان: آن چه کشوری است که در پیشانی ماست؟ پاسخ چیستان هفته گذشته: قارچ

* عطایش را به لقایش بخشیدم: این ضرب المثل وقتی به کار میرود که میخواهیم بگوییم به خاطر دردسرهای یک کار یا چیز از خیرش گذشته ایم. ریشه آن حکایت یازدهم از باب سوم گلستان سعدیست به این مضمون: یکى از پارسایان بشدت نیازمند و تهیدست شد، شخصى به او گفت: ((فلان کس ثروت بى اندازه دارد، اگر او به نیازمندى تو آگاه شود، بىدرنگ در رفع نیازمندیت بکوشد.)) پارسا گفت: مرا نزد او ببر، آن شخص گفت: با کمال منت و خشنودى تو را نزد او مىبرم. سپس دست پارسا را گرفت و با هم نزد آن ثروتمند رفتند، هنگامى که پارسا به مجلس ثروتمند وارد شد، دید او لب فرو آویخته و چهره در هم کشیده و ترشروى نشسته است، همانجا بازگشته و بى آنکه سخنى بگوید، آن مجلس را ترک نمود، شخصى از پارسا پرسید: چه کردى؟ پارسا گفت: عطایش را به لقایش بخشیدم (یعنى با دیدار چهره خشمآلود و درهم کشیده او، از بخشش او گذشتم و از عطاى او چشم پوشیدم.)

  * جدی نگیرید: الان یه طوری شده دخترایى که چکمه خریدن بیشتر از کشاورزا، چشم و امیدشون به آسمونه. - دیشب با پورشه از الهیه رد میشدم یه بچه پرید جلو ماشین همچین زدم رو ترمز پتو پاره شد. - قدیماً داماد سر خونه شدن ننگ بود، الان پرتاب سه امتیازی محسوب میشه. - به بابام میگم اگه من بمیرم چیکار میکنی؟! میگه بی سر و صدا تو باغچه خاکت میکنم یارانت قطع نشه. - دختره میره پیش فالگیر، میپرسه: آیا کسى با من ازدواج میکنه؟ فالگیر: نه. دختر: تو که هنوز کف دستم رو ندیده اى! فالگیر: قیافه ات رو که دیدم!.  - پسر داییم 8 سالشه چند وقت پیش دلیل و نحوه درست استفاده از اپلیکیشنهای تبلت رو واسمون توضیح میداد. اون وقت من 8 سالم بود خروسها رو میزدم که مرغارو اذیت نکنن.

- فکر کنم اگه همت کنیم و تابلوهای مغازه ها رو نخونیم میتونیم سرانه مطالعه کشور رو به صفر برسونیم. * دو شعر از موسی عصمتی شاعر نابینا: دیری است که محکومترین بنبستم، عاصی شده اند عابران از دستم؛ تا آب روی مردم چشمم نرود، پرونده چشمان خودم را بستم. * یا باز روایتگر این مردم شو، یا خاطره طلایی گندم شو؛ یا حرف بزن کمی برایم از نور، یا از جلوی مردم چشمم گم شو.

* حرفهای تکان دهنده: وقتی به کسی بطور کامل و بدون هیچ شک و تردیدی اعتماد میکنید در نهایت دو نتیجه کلی خواهید داشت؛ شخصی برای زندگی یا  درسی برای زندگی. - مرگ درست از لحظه ای آغاز میشود که: در برابر آنچه مهم است سکوت میکنیم. - زندگی کوتاهتر از آنست که عشق ورزیدن را برای لحظه آخر بگذاریم. - نمیتوان امید داشت آدمهای کوچک رازهای بزرگ را نگاه دارند. - فاش نکردن اسرار مردم دلیل کرامت و بلندی همت است. - ناراستیهایمان را بپذیریم، چرا که بهانه آوردن دو چندان آنها را سنگین میکند. - اشتغال به هر کاری بهتر از تنبلی و بیکاری است. - امید در درون کسی که هنوز راهی را برای خویش برنگزیده جای نمیگیرد. - آرامش اگر همیشگی باشد سستی و پلشتی در پی دارد. - با دشمن نیز باید مشورت کرد تا پایه و میزان دشمنی او معلوم گردد. – اعتراف به گناه و اشتباه، فضیلتی است که در هر کس یافت نمیشود.

 

صئ............اطلاعرسانی

* کانون نابینایان فرهنگسرای بهمن به مناسبت هفته جهانی عصای سفید برگزار مینماید: مسابقه خاطره نویسی نابینایان و کمبینایان؛ رویدادهای تلخ و شیرین خود را در 10 الی 15 خط بنویسید و حد اکثر تا تاریخ 10 آبان به فرهنگسرای بهمن ارسال کنید. به 5 اثر برگزیده جوایز نفیسی تعلق خواهد گرفت. نحوه ارسال از طریق ایمیل:

Kanoon.nabinaian.knfb@gmail.com

و ارسال به نشانی میدان بهمن فرهنگسرای بهمن، سالن مبارک کانون نابینایان به صندوق پستی 181143643

  * کانون نشاط نابینایان سفر زیارتی مشهد مقدس را برگزار میکند. علاقمندان جهت ثبت نام و هماهنگی تا تاریخ 28/7/93 با شماره 09122485134 تماس حاصل فرمایند.

* گلواژه: امام علی (ع): بر ماست بیان اصول و بر شماست فروعات را بیابید.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *