شناسه خبر: 8164 منتشر شده در مورخ: 1394/11/17 ساعت: 08:50 گروه: فرهنگی  
مربیان مدارس اسثتنایی همیار کتابدارها هستند

مربیان مدارس اسثتنایی همیار کتابدارها هستند

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای، مربیان مدارس استثنایی را به دلیل مسئولیت مناسب‌سازی کتاب‌ها را برای ارائه به دانش آموزان ، ‌همیار کتابخانه‌ها دانست.

به گزارش ایران سپید به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه‌‌‌‌‌های عمومی کشور،‌ نشست کتابخوان ویژه کودکان با نیازهای خاص، صبح  ۱۳ بهمن با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، عباس جمالی‌فرد ‌معاون مدارس استثنایی شهرستان‌های استان تهران، مهدی ابوالحسن رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، در مدرسه دانش شهرستان ری تهران برگزار شد.

این برنامه پس از گذشت بیش از ۳۳۰ نشست از سلسله نشست‍‌های کتاب‌خوان و ثبت تجربه هایی متفاوت از برگزاری «کتاب‌خوان» در جمع کتابداران،‌ اصحاب رسانه،‌ اعضای مکتب (مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور)، کودکان و نوجوانان، نابینایان و... با همدلی همکاری کتابخانه شیخ کلینی و مدرسه دانش شهرستان ری، برگزار شد.

مدرسه دخترانه دانش با ۱۲۰ دانش آموز استثنائی در مقاطع مختلف سنی ۴ تا ۱۸ سال، میزبان این نشست بود. برنامه نشست نیز با معرفی کتاب «نوابغ و مشاهیر معلول جهان» نوشته منصور برجیان،‌ توسط آرزو آریا‌منش، کتابدار بخش کودک کتابخانه شیخ کلینی آغاز شد. در ادامه کتاب‌های «من خودم می‌توانم کارهایم را انجام دهم» نوشته چرل کینگزلی امیل،‌ توسط ریحانه سلطان (دانش آموز و بازیگر فیلم سینمایی بچه‌های ابدی)؛‌ «اولین قلک من» نوشته رضا رضایی‌نصیر،‌ توسط فرنوش کاشی (دانش آموز)؛‌«ما مسئول هستیم» نوشته زهرا فرمانی، توسط نویسنده اثر؛ «از صدای خودم خوشم نمیاد» نوشته مرسلاباکور وینر،‌ توسط فاطمه بهجتی (دانش آموز)؛ «می‌خواهم نماز بخوانم» نوشته حمید مقامی، توسط زینب رسولی (دانش آموز)؛ «آواز سوسک» نوشته عباس یمینی‌شریف، توسط طاهره رجبی (دانش آموز)؛ «قصه‌های ۱۴ معصوم (علیهم السلام)» نوشته یوسف درودگر،‌ توسط ریحانه جواهری (دانش آموز)؛ «شیوه‌های ارتباط مؤثر» نوشته محمود شیخ‌پور،‌ توسط الناز محسنی (مربی مقطع پیش دبستانی) و «طوفان در گندم‌زار» سروده سیروس ذکائی، توسط شاعر اثر معرفی شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه ها هم در این نشست، فعالیت برای کودکان با نیازهای خاص را خدمت به مقام انسانیت دانست و از مقام انسانیت به عنوان والاترین مقام در این هستی یاد کرد. در همین زمینه به حدیث قدسی «ان الله خلق آدم علی صورته» اشاره کرد و گفت: بنابراین تجلیل از مقام انسان و انسانیت یک کار الهی و زیباست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، خطاب به اولیاء و مربیان دانش آموزان این مدرسه گفت: ما نیازمند شکل‌های دیگر هستیم» اولیاء و مربیان این کار ارزشمند را انجام می‌دهند و بنده فقط در مقام تجلیل از آنها هستم. هیچ فردی مدعی نیست که شکل‌های معمول ارتباطی که در میان ما انسان‌ها برای ارتباط و یادگیری وجود دارد محدود به همین روش‌های متداول است. مولانا در قرن هفتم در غزلی با مطلع «جنتی کرد جهان را زشکر خندیدن/ آنکه آموخت مرا همچو شکر خندیدن» به «شکل‌های دیگر» اشاره می کند.

وی با اشاره به این بیت از غزل «به صدف مانم، خندم چو مرا درشکنند/ کار خامان بود از فتح و ظفر خندیدن» فعالیت دانش آموزان این مدرسه در به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده‌شان را به مرواریدهایی تعبیر کرد و آن را حاصل زحمات و تحمل سختی از سوی مربیان و والدین این عزیزان دانست.

مختارپور در پایان سخنان خود از برگزار‌کنندگان این نشست، به ویژه زهرا انارکی مسئول کتابخانه شیخ کلینی شهرری و عظمت امامی مدیر مدرسه دخترانه دانش تقدیر کرد.

عباس جمالی‌فرد ‌معاون مدارس استثنایی شهرستان‌های استان تهران، ‌در بخش دیگری از این نشست، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست «کتاب‌خوان» ویژه کودکان با نیازهای خاص، از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور،‌ به عنوان بانی برگزاری این برنامه تقدیر کرد. وی مربیان مدارس استثنایی را به دلیل مسئولیت مناسب‌سازی کتاب‌ها را برای ارائه به دانش آموزان ، ‌همیار کتابخانه‌ها دانست.

جمالی‌فرد با تأکید بر توجه به سیر فناوری‌ها در آموزش کودکان، خطاب به مربیان گفت: کتابخوانی را به عنوان یک مهارت لذت‌بخش مطرح کنید؛ ‌کتابخوانی یک مهارت است و مهارت به تدریج آموخته خواهد شد؛ برای تداوم انجام این مهارت، ‌لذت آن باید به کودک چشانده شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *