شناسه خبر: 9020 منتشر شده در مورخ: 1395/2/18 ساعت: 13:39 گروه: سیاسی  
ظریف: ملتزم به اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در سیاست خارجی هستم/اولویت ما اجرای برجام توسط غرب است
در همایش قانونگذاری، الزامات و راهکارها؛

ظریف: ملتزم به اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در سیاست خارجی هستم/اولویت ما اجرای برجام توسط غرب است

وزیر امور خارجه با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب نقش برجسته‌ای در سیاستگذاری خارجی کشور برعهده دارند، گفت: من ملتزم به دستورات ایشان بوده و تا زمانی که در این مسئولیت هستم، مهم‌ترین اصل برایم اجرای منویات مقام معظم رهبری خواهد بود.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف  در همایش فرآیند قانون‌گذاری - الزامات و راهکارها که با حضور منتخبین مجلس دهم برگزار شد، گفت: باور ما بر اساس قانون اساسی است. سیاست خارجی موضوعی فراجناحی و ملی است و دید ما نسبت به اقدامات در سیاست خارجی بر اساس ضرورت تعامل سازنده و عزتمند با جهان است.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: اصل این است که سیاست خارجی باید برای پیشبرد منافع ملی و اهداف نظام جمهوری اسلامی تدوین شود. به همین دلیل سکاندار سیاست خارجی شخص مقام معظم رهبری هستند و نقش برجسته ایشان در سیاست خارجی کاملا مشهود است. 
وی ادامه داد: ما در سیاست خارجی خود را ملتزم به دستورات ایشان می‌دانیم و تا زمانی که در این مسئولیت باشم ، مهم‌ترین اصل برای ما اجرای منویات مقام معظم رهبری خواهد بود.
** تقدیر از نقش برجسته رییس مجلس نهم در سیاست خارجی

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه برای پیشبرد سیاست خارجی، همدلی و همفکری بین تمام قوا ضروری است، گفت: ما از نقش برجسته مجلس و رییس مجلس در پیشبرد اهداف سیاست خارجی در دوره نهم قدردانی می کنیم.
ظریف افزود: مجلس در کنار دولت این امکان را فراهم کرد که در سیاست خارجی خصوصا در موضوع برجام کار را پیش ببریم.
وی در ادامه خطاب به منتخبان مجلس دهم اظهار داشت: از شما تقاضا داریم یار و یاور ما در اجرای سیاست های خارجی باشید، ما هم به شما اطمینان می دهیم در همه حوزه های سیاست خارجی مردم و نمایندگان مجلس را محرم خود بدانیم و با آنان مشورت کنیم.
رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در جهان کنونی قدرت از روش های مختلف قابل استفاده واقع شده است. امروز حضور مردم برای ما قدرت آفریده و از طریق نمایندگان و دیپلماسی پارلمانی می توانیم دموکراسی و مردمسالاری دینی را در صحنه به منحصه ظهور برسانیم.
ظریف اضافه کرد: با همکاری مجلس شورای اسلامی در زمینه دیپلماسی پارلمانی، گروه های دوستی، حضور فعال مجلس در صحنه های بین المللی و بین المجالس می توان گام های اساسی برداشت و در این راستا می توان از تخصص و کارشناسان وزارت امور خارجه استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از دیدگاه های نمایندگان در پیشبرد اهداف از اصول اساسی ما است و در این همفکری باید چندین نکته را مد نظر قرار دهیم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه همفکری ما برای ایجاد یک جبهه مستحکم جهت پیشبرد سیاست خارجی است، اضافه کرد: سیاست خارجی گرچه ممکن است محل تفاوت دیدگاه باشد اما چون در برابر خارجی ها حضور پیدا می کنیم، نیاز است با یک زبان محکم و استوار در برابر سیاست های زورمندانه و اشتباهات اساسی که بسیاری از قدرت ها منطقه ای انجام می دهند یکپارچه بایستیم و مقاومت کنیم.
وزیر امور خارجه ادامه داد: زمانی که در صحنه بین الملل حاضر می شویم باید حمایت یکپارچه همه اقشار ملت از سیاست خارجه را داشته باشیم. باید بدانیم اگر در صحنه بین الملل نکات را مطرح می کنیم، آن نکات نباید دستاویز اختلافات داخلی باشد و باید با نگرش بین المللی به آن توجه کنیم.

** اولویت ما تضمین اجرای برجام توسط کشورهای غربی است

وزیر امور خارجه گفت: اولویت جدی ما در روزها و ماه های آینده، تضمین اجرای صحیح برجام توسط غربی ها و سایر طرف های برجام است.
وی با اشاره به امنیت در منطقه پیرامونی و تضمین مقابله هماهنگ با خطر بسیار جدی افراط و تروریسم گفت: خطر تروریسم امروز تمام این منطقه را به خود مشغول کرده است و هر روز خبرهای نگران کننده ای می شنویم خبرهایی که اگر حکام منطقه به آن توجه کنند خواهند دید خود بیش از هر کسی در معرض این خطرها هستند.
وزیر امور خارجه در بخشی از سخنانش با تاکید بر این که برجام یک ضرورت تاریخی در شرایط ویژه کشور بود، گفت: برجام با نظر رهبری پیگیری شد و امروز هیچ‌کس در عرصه جهانی پیدا نمی‌شود که بگوید ایران در برجام ضرر کرده است.
وی ادامه داد: در شرایطی ما به برجام رسیدیم که فروش نفت هر ماه 20 درصد کاهش می‌یافت و در ادامه این مسیر فروش نفت کشورمان به صفر می‌رسید. سرمایه‌گذاری در کشور وجود نداشت. سرمایه‌گذاری خارجی متوقف شده بود و درآمد کشور از محل سرمایه آزادشده از طریق توافق ژنو بود. 
وی تصریح کرد: امروز ما پس از برجام به نقطه‌ای رسیدیم که شاهدیم هفته گذشته رییس‌جمهوری کره جنوبی با 25 میلیارد دلار فاینانس به ایران آمد و پیش از آن نیز کشورهای دیگر برای توسعه روابط به ایران آمده بودند.
ظریف خاطرنشان کرد: در شرایطی که ما ناگزیر بودیم از فایناس یک به یک استفاده کنیم، آن هم با شرایط بسیار سخت که کمتر از پول ما به ما فاینانس می‌دادند ولی امروز بدون محدودیت آن را انجام می‌دهیم و تنها مذاکره ما درباره این است که آیا تضمین دولتی به این فاینانس‌ها بدهیم یا خیر.
وی تاکید کرد: ما از شرایطی که تنها می‌توانستیم به اندازه بخشی از منابع خود از بانک‌های خارجی فاینانس دریافت کنیم، به شرایطی رسیدیم که بدون هیچ سپرده‌ای فاینانس دریافت می‌کنیم و کشورهای خارجی برای ارائه این تسهیلات به ما با هم رقابت می‌کنند و در این مسیر بدخواهان به دنبال ناامن جلوه دادن ایران در حوزه‌های مختلف هستند.
وی خاطرنشان کرد: ما باید با صدای رسا به دنیا اعلام کنیم که ایران امن‌ترین و سودآورترین کشور برای سرمایه‌گذاری است و در مقابل القائات برخی از دشمنان که به‌دنبال ناامن جلوه دادن ایران هستند تلاش خود را برای بیان واقعیت جمهوری اسلامی ایران چند برابر کنیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما همانطور که بارها اعلام کردیم و رهبری نظام نیز در روزهای اخیر بر این موضوع تاکید کردند به‌دنبال جنگ با هیچ کشوری نیستیم اما باید بگویم توان دفاعی ما و توانمندسازی‌مان در این حوزه به هیچ فرد و کشوری ارتباط نخواهد داشت.

** جمهوری اسلامی ایران با قدرت در حرکت است

وی با اشاره به افراطی‌گری‌های منطقه گفت: امروز این واقعیت در منطقه وجود دارد، در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران از زیر تحریم‌های ظالمانه خارج شده و با قدرت در حرکت است برخی کشورها پیامگر افراط با سیاست‌ها و اهداف غلط خود به‌دنبال معرفی ایران به‌عنوان یک کشور ناامن و در معرض خطر هستند و می‌خواهند با این حربه آسیبی که خود در معرض آن هستند را پوشش دهند.
ظریف افزود: خطر افراط در منطقه خطری است که برخی دولت‌های عرب غافل از این که تهدیدی برای خودشان خواهد بود، آن را پیگیری می‌کنند و به جای درک این خطر به‌دنبال تشدید اختلاف شیعه و سنی هستند . ما باید به طور جدی با این اختلاف‌افکنی و افراطی‌گری مقابله کنیم و با شکل‌گیری ایران هراسی و شیعه هراسی جدید در منطقه ایستادگی کنیم.
ظریف تاکید کرد: دیپلماسی منطقه‌ای ما در این حوزه باید به کار گرفته شود تا شاهد ایجاد ثبات در مقابل خطرات افراط‌گری باشیم.
وی با تاکید بر این که حضور قدرتمند ما در منطقه اولین پیش‌نیاز هدف ما در مقابله با افراطی‌گری است، ‌گفت: علاوه بر آن دیپلماسی فعال منطقه‌ای برای ایجاد ثبات در مقابل سیاست‌های خطرناک برخی از حکام منطقه به‌ویژه سعودی‌ها اقدام دیگری است که باید با جدیت و آینده‌نگری انجام دهیم و توجه داشته باشیم در این حوزه نباید دچار احساسات شویم.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *