مهمترین خبرها

 • اپلیکیشن واقعیت مجازی به افراد نابینا کمک می کند
  یک شرکت فناوری اپلیکیشن واقعیت مجازی تهیه کرده که به افراد نابینا کمک می کند تا دید بهتری داشته باشند.
 • دست روباتیک مترجم ناشنوایان می شود
  محققان بلژیکی یک دست روباتیک ساخته اند که صوت و پیام را به زبان اشاره ترجمه می کند.
 • حرکت دادن صندلی چرخ‌دار با سیگنال های مغزی توسط محققان ایرانی
  محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مطالعه بر روی سیگنال‌های مغزی راهکارهایی برای صدور فرامین به صندلی چرخ‌دار معلولان حرکتی عرضه کردند.
 • وقتی فناوری استفاده‌ی نابینایان از توالت‌های عمومی را آسان می‌کند
  استفاده از توالت‌های عمومی یکی از آن کار‌های غیر قابل اجتنابی است که ما هر روز مجبور به انجام آن هستیم. قطعاً انجام این کار نیازی به فکر و تحلیل ندارد اما تصور کنید که نابینا هستید و می‌خواهید از یکی از سرویس‌های بهداشتی عمومی که با آن آشنایی ندارید، استفاده کنید. حتماً موافق هستید که انجام این کار با موانع زیادی همراه خواهد بود.
 • عینک گوگل شما را از رایانه بی نیاز می کند
  گوگل بعد از تجربه ناموفق عرضه عینک های هوشمند در سال های گذشته، این بار مدل جدیدی از این عینک را عرضه خواهد کرد.
 • این برنامه تصاویر شما را به متن تبدیل می کند
  حتماً برای شما هم بارها پیش آمده است که از متن کتاب، مقاله، جزوه‌ و... عکس گرفته باشید تا سر فرصت از روی این عکس نکات مورد نیاز خود را یاداشت کنید. اما در بیشتر مواقع آنقدر مشغله کاری داریم که امکان نوشتن یادداشت از روی این عکس‌هایی که در گالری گوشی ما جمع شده است فراهم نمی‌شود.
 • اختراع فناوری برای کمک به تعادل بیماران پارکینسون
  نزدیک به 10 میلیون نفر در جهان از بیماری پارکینسون رنج می‌برند و هنوز درمانی برای آن پیدا نشده است. افرادی که دارای بیماری پارکینسون هستند به‌دلیل اختلالات حرکتی که پیشرونده است و به مرور زمان بدتر نیز می‌شود، احتمال سقوط و افتادن دارند. اخیراً یک گروه مطالعاتی دانشگاه هوستون یک ابزار هوشمندی را طراحی و ساخته‌اند که امیدوارند این وسیله بتواند به بیماران پارکینسون کمک کند تا بتوانند تعادل خود را حفظ کرده و سقوط نکنند.
 • ساخت چسب جراحی با استفاده از نانوذرات
  محققان کره‌ای چسب جراحی ساختند که نسبت به چسب‌های رایج عملکرد بهتری دارد و در میکروسکوپ فلورسانس، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن قابل مشاهده است. این چسب جایگزین نخ‌های بخیه می‌شود و تحولی در این حوزه ایجاد می کند.
 • اسکاتلند بیسکوییت جیرجیرکی می سازد
  برای مبارزه با قحطی؛
  گروهی از دانشجویان اسکاتلندی از پودر جیرجیرک نوعی بیسکوییت شکلاتی تهیه کرده اند. هدف آنها تولید غذا از منبعی ماندگار برای مقابله با قطحی است.
 • بی‌سوادی و وادادگی آفت‌های اصلی در مواجهه با فضای مجازی است
  الزامات مطالعات فضای مجازی:
  عضو شورایعالی فضای مجازی با تأکید بر ضرورت توجه بیشتر به فضای مجازی وضعیت امروز مواجهه با این فضا را تلفیقی از بی‌سوادی و وادادگی توصیف کرد.

آخرین اخبار

آرشیو