کد خبر: 17165
جودو نابینایان؛ صید مدال از گرداب مشکلات
کسب2 مدال طلا و نقره جایزه بزرگ جودو نابینایان در باکو نشان داد ملی پوشان این رشته با وجود شرایط سخت، توانایی انجام کارهای بزرگ و قدرت نمایی در سطح جهان را دارند.

به گزارش ایران سپید کسب این مدال ها در شرایطی است که پیش از این «محمدرضا حاج یوسف زاده» سرمربی تیم جودو نابینایان با گلایه از برخی مشکلات به خبرنگار ایرنا گفت: مشکلات اقتصادی و اردوهای نامنظم موجب شده تا آماده سازی این ورزشکاران، کار سختی برای کادر فنی به شمار آید.

وی افزود: با توجه به مشکلات روادید و نوسانات ارزی، این اردوها با حضور جودوکاران نرمال برگزار خواهد شد. همچنین در راستای مدیریت هزینه ها، ترجیح می دهیم کشورهای اطراف را برای شرکت در مسابقه انتخاب کنیم.
اگر بخواهیم عملکرد جودو نابینایان را در یکسال گذشته بررسی کنیم بدون شک کارنامه ورزشی این رشته پر از موفقیت ها است؛ جایی که آنان در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا با کسب هفت مدال (2 طلا، 2 نقره و 3 برنز) عملکرد فوق العاده ای داشتند و در رقابت های جهانی سال 2018 پرتغال نیز با سه ورزشکار اعزامی یک طلا و یک برنز و یک عنوان هفتمی به دست آوردند. 
این موفقیت ها در حالی است که سرمربی تیم جودو نابینایان گفت: نبود حریف تمرینی برای جودوکاران نابینا و کم بینا در کنار بودجه کم این رشته موجب شده تا کادر فنی برای آماده نگه داشتن ورزشکاران با مشکلات فراوانی روبرو باشد. در شرایط عادی باید اردوهای تمرینی ملی پوشان این رشته با حضور جودوکاران نابینای داخلی یا خارجی برگزار شود، اما اردوهای تمرینی این ورزشکاران با جودوکاران سالم است. 
حال در شرایطی که «احسان موسی نژاد» در باکو نتوانست در کلاس بندی ها موفق شود و از دور رقابت ها کنار گذاشته شد کسب مدال طلا و نقره نوری و خیرالله زاده نشان داد با وجود مشکلات فراوان می شود بر روی آینده جودو نابینایان بیش از پیش سرمایه گذاری کرد. سرمایه گذاری که در نهایت به مدال آوری در پارالمپیک 2020 توکیو ختم شود. البته پیش نیاز این مهم اردوهای خارجی و قرار گرفتن جودوکاران نابینا در شریط مسابقه است شرایطی که آنان را با حریفان جهانی بیش از پیش آشنا کند. 
روز گذشته و در جریان رقابت های گرند اسلم جودو نابینایان که در کشور جمهوری آذربایجان برگزار شد «وحید نوری» در وزن منهای 90 کیلوگرم با غلبه بر تمامی حریفان خود مدال طلا را به دست آورد و «محمدرضا خیرالله زاده» در وزن به اضافه یکصد کیلوگرم در فینال با امتیاز طلایی نتیجه را به حریف ازبکستانی خود واگذار کرد و به مدال نقره رسید. 
«احسان موسی نژاد» دیگر جودوکار اعزامی به این رقابت ها نتوانست جواز حضور در کلاس بندی رقابت ها را کسب کند. این اتفاق در حالی است که این ورزشکار بیش از 10 سال در جودوی نابینایان فعالیت دارد. ایرنا

 

Page Generated in 0/0050 sec