printlogo


کد خبر: 19281تاریخ: 1398/8/27 09:46
روزنامه دوشنبه 27 آبان 1398
روزنامه دوشنبه 27 آبان 1398
از تصمیم سران قوا حمایت میکنم - یارانه جدید چطور پرداخت میشود؟ - چرا کودکان چاق میشوند؟ - استقبال از کتابهای الکترونیک - اجرای طرح «من میتوانم» در ایران - 20 سال زندان، مجازات زوج آدم ربا

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 27 آبان 1398

20 ربیع الاول 1441

18 نوامبر 2019

سال بیست و سوم شماره 6282

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

از تصمیم سران قوا حمایت میکنم 2 

یارانه جدید چطور پرداخت میشود؟ 4

چرا کودکان چاق میشوند؟ 9

استقبال از کتابهای الکترونیک 12

اجرای طرح «من میتوانم» در ایران 15

20 سال زندان، مجازات زوج آدم ربا 17

..............سیاسی

* از تصمیم سران قوا حمایت میکنم. حضرت آیت ا... خامنه ای، رهبر معظم انقلاب روز یکشنبه در ابتدای درس خارج فقه با اشاره به این که از تصمیم سران قوا حمایت میکنم، فرمودند: مسئولان هرچه میتوانند، دقت و مراقبت کنند تا مشکلات این طرح سهمیه بندی بنزین برای مردم هرچه ممکن است، کم شود. * سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با تأکید بر همکاری کامل در اجرای مصوبه مدیریت مصرف سوخت و حمایت از معیشت اقشار کمدرآمد اعلام کردند که کمکهای حمایتی و معیشتی ماهانه بدون وقفه و به طور منظم پرداخت خواهد شد. * «مهدی قمصریان» رئیس مرکز اطلاعرسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: کمک معیشتی دولت به ۱۸ میلیون خانوار به صورت نقدی انجام خواهد شد و پرداختهای آبان از هفته آینده آغاز میشود.

* حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: فرصت طلبان داخلی و خارجی اشتباه راهبردی دیگری مرتکب شدند. اجازه نخواهیم داد رسانه های مزدور برای ما تعیین تکلیف کنند. سفارت آمریکا هم سالهاست که بسته شده است. شب دراز است و قلندر بیدار.

* عبد الرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با تأکید بر اینکه برای تأمین امنیت و آسایش مردم با هنجارشکنان برخورد میشود، گفت: هر اعتراضی در بستر خود امکانپذیر است.

* سعید لیلاز، اقتصاددان گفت: سهمیه بندی بنزین، گام بلندی برای عدالت اجتماعی است. وی افزود: مخالفت کسانی که قبلاً به کلیات سهمیه بندی رأی داده اند، نهایت بی انصافی است. اقتصاد کشور چاره ای به غیر از اجرای این طرح ندارد. اصلاح قیمت سوخت ممکن بود که در دو سال پیش به عنوان یک طرح محسوب میشد؛ اما اکنون جز اجبار چیز دیگری نیست. به هر حال دولت با این کار به همه اقشار کشور قدرت انتخاب خواهد داد با پول سوختی که سهمشان خواهد شد، چه کاری را انجام دهند.

...........گزارش روز

* یارانه جدید چطور پرداخت میشود؟ یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در پاسخ به این سؤال که افرادی که به هر نحوی جزو حذف شدگان از یارانه نقدی هستند یا انصراف داده اند، آیا مشمول کمک حمایتی دولت میشوند؟ اظهار داشت: دولت قرار است به 18 میلیون خانوار کمک کند که منابع آن از محل مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین است. صرفاً افرادی مشمول حمایت میشوند که در حال حاضر یارانه میگیرند و جزو سه دهک بالای درآمدی نیستند. * مشمولان یارانه جدید چه کسانی هستند؟ این منبع مطلع با بیان اینکه در این راستا 3 حالت وجود دارد، اضافه کرد: اکنون زیرساخت و سامانه مورد نیاز برای اعتراض افراد وجود دارد و مقرر گردیده است وسع مالی خانوارها، به صورت 6 ماه یک بار بررسی و پایش شود. وی سه حالت رسیدگی به اعتراضات مربوط به یارانه را اینچنین برشمرد: نخست، افرادی که از یارانه نقدی حذف شدند و اعتراض کردند، وارد فرایند پایش 6 ماهه خواهند شد. دوم، جاماندگان از دریافت یارانه نقدی به هر دلیلی، میتوانند اعتراض خود را در سامانه ثبت کنند تا وارد فرایند پایش 6 ماهه شوند. سوم، برای کسانی که در گذشته از یارانه نقدی انصراف دادند، هنوز تصمیمی گرفته نشده و این موضوع قابل بررسی است. وی با تأکید بر اینکه دستور العمل اجرایی برنامه حمایت از 18 میلیون خانوار در فرایند بررسی و نهایی سازی است، گفت: این موضوع در سطح دولت نهایی و ابلاغ خواهد شد. * یارانه نقدی یا غیر نقدی؟ این منبع مطلع در مورد چگونگی بهره مندی 18 میلیون خانوار از کمک معیشتی و حمایتی دولت گفت: این حمایت مانند یارانه نقدی نیست؛ بلکه به صورت اعتبار ریالی در همان شماره حساب متعلق به یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز میشود. وی گفت: احتمالاً این کمک معیشتی مانند سبد کالا که در گذشته پرداخت شد، به صورت غیر نقدی است تا اثر تورمی آن کاهش یابد. البته شیوه پرداخت نقدی هم در دست بررسی است و هر کدام از این مدلها قطعی شود، اطلاعرسانی خواهد شد. این منبع مطلع افزود: هدف اصلی دولت از اجرای این طرح، کاهش فشار اقتصادی بر اقشار متوسط و پایین است. به گزارش فارس، با اعتبار ریالی واریز شده به حساب یارانه، شهروندان میتوانند نسبت به خرید کالاهای مشخصی از فروشگاههای بزرگ اقدام کنند.

* پرداخت نقدی یارانه بنزینی به 18 میلیون خانوار: بنزین و یارانه حاصل از اصلاح قیمت آن، بحث روز کشور است. از جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تا حضور مسئولان در برنامه های خبری تلویزیونی، مربوط به این موضوع است. اما آنچه همه مسئولان کشور یک زبان میگویند، این است که حتی یک ریال از اصلاح قیمت بنزین وارد بودجه نمیشود و همه آن در قالب یارانه های جدید به دست افراد جامعه هدف میرسد تا بخشی از یارانه های پنهان بنزین، تبدیل به یارانه آشکار شود و به جای دهکهای بالای درآمدی، به دهکهای پایینتر برسد. ضمن آنکه تورم حاصل از این تغییر قیمت نیز بسیار ناچیز  برآورد میشود. رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گ